ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Rozwój techniczny uczynił z wózków inwalidzkich prawdziwe maszyny skonstruowane w niezwykle nowoczesny sposób, dające osobom niepełnosprawnym możliwość swobodnego poruszania się zarówno w domu, jak i w przestrzeni publicznej. Wózki i rowery inwalidzkie stanowią dla nich okno na świat, sposób na utrzymanie kontaktu z otaczającymi ich ludźmi, a także do pewnego stopnia – szansę na normalne życie.

Odpowiednio dobrany wózek inwalidzki zapewnia niepełnosprawnym pewne poczucie niezależności oraz samodzielności. Osoby te potrzebują czuć, że chociaż do pewnego stopnia są sobie w stanie poradzić z wykonywaniem codziennych czynności.

Dlatego też sprzęt ma przede wszystkim za zadanie wspierać ich w prowadzeniu mobilnego życia, a jednocześnie nie zakłócać procesu rehabilitacji.

 

Rodzaje wózków inwalidzkich

Kwestia, jak wybrać wózek inwalidzki zależy przede wszystkim od stanu zdrowia osoby niepełnosprawnej, jej sylwetki, wzrostu, wagi, a także preferencji. Warto tę decyzję skonsultować wcześniej z rehabilitantem lub lekarzem specjalistą, lecz to komfort niepełnosprawnego jest tutaj kluczowy.

Wózek dla niepełnosprawnych służy do ich transportowania, zapewnienia większej mobilności oraz samodzielności w codziennym życiu. Należy się na niego zdecydować wyłącznie w sytuacji, gdy chory nie jest w stanie poruszać się o własnych siłach. W przeciwnym razie wystarczającym rozwiązaniem będą kule lub balkonik. Jest to szansa na dłuższe zachowanie aktywności i sprawności fizycznej.

 

Do najbardziej popularnych rodzajów wózków inwalidzkich należą:

  • Wózki standardowe – przeznaczone dla osób, które doznały urazów krótkoterminowych, np. złamań, przechodzą proces rehabilitacji. To dobra opcja również dla tych, którzy ze względu na wiek nie są w stanie poruszać się o własnych siłach lub są przewożone pomiędzy salami szpitalnymi. Bardzo dobry przykład stanowi wózek inwalidzki V300, który charakteryzuje się bardzo dużymi możliwościami personalizacji.
  • Wózki aktywne – korzystają z nich osoby, które prowadzą aktywny styl życia oraz są w dużym stopniu samodzielne i niezależne. Są one wyjątkowo wygodne w użytkowaniu ze względu na lekką konstrukcję, wykonaną z aluminium lub włókna węglowego. Dostępny w asortymencie Kredos wózek inwalidzki Sagitta to jeden z przykładów – bardzo lekki, ale również trwały, a co najbardziej istotne – charakteryzuje się wysoką manewrowalnością.
  • Wózki elektryczne – przeznaczone dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, które nie są w stanie samodzielnie się poruszać. Wyposażone są w akumulatory oraz napęd elektryczny, zwykle jedno ładowanie pozwala pokonać trasę nawet kilkudziesięciu kilometrów.
  • Wózki specjalne – są odpowiednie dla osób, które wymagają stałej opieki, a ich stopień samodzielności jest bardzo niski. Poszczególne modele posiadają specjalne pasy, siedziska oraz oparcia, ale nie tylko. Na przykład wózek inwalidzki specjalny Altitude wyposażony jest dodatkowo w pasy bezpieczeństwa i stabilizację głowy. Przydatnym dodatkiem jest też drewniany stolik.

Decyzję o doborze odpowiedniego modelu wózka inwalidzkiego dla osoby niepełnosprawnej powinien podjąć lekarz specjalista lub rehabilitant.

panstwo w sklepie ogladaja wozek

Jaki wózek inwalidzki wybrać - manualny czy elektryczny?

Wiele osób zmaga się dylematem, jaki wózek inwalidzki wybrać dla siebie lub chorego członka rodziny. Na rynku dostępne są różne modele, wyposażone w specjalne funkcje, które ułatwiają osobom niepełnosprawnym codzienne funkcjonowanie.

Jeżeli chory jest na tyle sprawny, iż potrafi samodzielnie poruszać wózek, wykorzystując siłą swoich mięśni, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie dostępny w naszym asortymencie model manualny, np. JAZZSB69, który jest bardzo trwały i bezpieczny. Użycie tego rodzaju sprzętu pozwoli na dłuższe zachowanie sprawności fizycznej górnych partii ciała. Sylwetka wygląda korzystniej, a sam proces rehabilitacji przebiega znacznie efektywniej.

Z kolei wózek inwalidzki elektryczny jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, których znaczny stopień niepełnosprawności uniemożliwia wykonywanie najprostszych, codziennych czynności. Z jego zakupem wiążą się jednak wyższe koszty. W dodatku warunki mieszkaniowe mogą okazać się niewystarczające dla tak dużego modelu. Wózek dla niepełnosprawnych jest jednak koniecznością, dlatego wiele osób może skorzystać z refundacji.

 

Wózek inwalidzki – jak wybrać najlepszy model?

W trakcie wyboru wózka inwalidzkiego należy wziąć pod uwagę wiele różnych kryteriów. Pierwszym z nich jest jego odpowiedni model – manualny lub elektryczny, który będzie właściwie dostosowany do stanu zdrowia osoby niepełnosprawnej.

Jeżeli chory jest w stanie poruszać wózek siłą własnych rąk, odpowiednim dla niego modelem będzie wózek standardowy, czyli manualny, np. wózek inwalidzki manualny Bobby – idealny nie tylko na co dzień, ale również w podróż.

 

Warto też zwrócić uwagę na poniższe aspekty:

  • głębokość oraz szerokość siedziska,
  • sprawność hamulców, a także
  • możliwość regulowania nachylenia kół względem podłoża.

Najczęściej stawianym pytaniem jest: jak wybrać wózek inwalidzki, aby osoba niepełnosprawna mogła w sposób komfortowy radzić sobie z wykonywaniem codziennych czynności?

 

Decydując się na model elektryczny, należy zwrócić uwagę na:

  • moc silnika,
  • łatwość sterowania,
  • wymiary siedziska,
  • sprawność hamulców,
  • oświetlenie,
  • sposób eksploatacji wózka inwalidzkiego.

Niezależnie od rodzaju wybranego wózka, najważniejsze jest, aby był prawidłowo dostosowany do osoby niepełnosprawnej, jej postury oraz typu schorzenia.

niepelnosprawny mezczyzna na wozku elektrycznym

Na co zwrócić uwagę wybierając wózek inwalidzki elektryczny?

Wózek inwalidzki elektryczny stanowi niezwykłe udogodnienie dla osoby niepełnosprawnej, która nie potrafi samodzielnie się poruszać, jak również dla jej opiekuna lub pozostałych członków rodziny. Należy zwrócić uwagę na warunki mieszkaniowe, a przede wszystkim metraż oraz szerokość drzwi. Modele z napędem elektrycznym są nieco większe niż standardowe wózki.

To, jaki wózek inwalidzki wybrać w sytuacji, gdy osoba chora nie jest w stanie poruszać się o własnych siłach, jest oczywiste. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji są modele elektryczne.

 

Warto zwrócić uwagę na kilka ich parametrów:

  • prędkość,
  • rodzaj wbudowanego akumulatora,
  • umiejscowienie sterowników,
  • rodzaj oraz wymiary siedziska.

Wybierając wózek elektryczny, równie ważnym kryterium jest także waga osoby niepełnosprawnej. Większość ich modeli posiada maksymalny udźwig na poziomie 120 kg.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny