ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Poza środkami farmakologicznymi zalecanymi w leczeniu nadciśnienia tętniczego, wielu chorych zastanawia się jak obniżyć ciśnienie domowymi sposobami. Co możesz robić każdego dnia w swoim domu, żeby dbać o prawidłowe ciśnienie krwi?

Regularne i dokładne pomiary ciśnienia

Wybierz ciśnieniomierz, który będzie ci najbardziej odpowiadał. Niektórzy cenią sobie tradycję inni nowoczesne rozwiązania, nie ulega jednak wątpliwości że najważniejsze są dokładne i precyzyjne pomiary.

Nie można zapomnieć także o regularności. Największą popularność zyskały w ostatnim czasie ciśnieniomierze elektroniczne. Cechują się prostotą w użyciu i łatwym odczytem wartości. Większość z nich posiada wbudowaną pamięć, dzięki czemu nie musisz pamiętać o zapisywaniu każdego pomiaru. Codzienne pomiary są istotne, ponieważ dostarczają informacji, o tym czy podjęte działania, albo przyjmowane leki odnoszą korzyści terapeutyczne. Poza tym, stanowią niezastąpioną informację dla lekarza. Badający może też dowiedzieć się jak dane sytuacje, pite napoje, zjadane produkty i pora dnia wpływają na wartość ciśnienia tętniczego. Dobry i właściwie dobrany do potrzeb ciśnieniomierz dostarczy informacji, o tym co podnosi, a co obniża Twoje ciśnienie.

 

Jakie skutki może mieć nieprawidłowy pomiar ciśnienia krwi?

Jeśli twoje pomiary będą fałszywe, możesz nie wiedzieć czy jesteś chory na nadciśnienie tętnicze. Jeśli natomiast przyjmujesz leki, błędy mogą sprawić, że nie dowiesz się jaki wpływ rzeczywiście mają na ciebie przyjmowane środki farmakologiczne i czy są zapisane w odpowiednich dawkach. Brak regularnych odstępów pomiędzy badaniem i zachowanie odpowiednich pór dnia, sprawia że wyniki nie będą miarodajne dla lekarza.

oboje mierza cisnienie po domowemu

Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie w domu?

Przed pomiarem, unikaj sytuacji które mogłyby zafałszować wynik. Nie pij niczego co mogłoby podnieść twoje ciśnienie. Do takich napojów zalicza się na przykład: kawa lub cola, czyli produkty o wysokiej zawartości kofeiny, podnoszącej ciśnienie. Postaraj się nie palić bezpośrednio przed pomiarem, ani nie dokonywać go tuż po wysiłku fizycznym. Mankiet załóż na lewą rękę, będąc w pozycji siedzącej- mankiet musi znajdować się na wysokości serca. Dopilnuj by nie mieć na sobie nic co uciska twoją skórę i tkankę podskórną. Jeśli jesteś chwilę po posiłku, odłóż pomiar ciśnienia przynajmniej o godzinę.

Wybierz stałą porę na mierzenie ciśnienia, najlepiej by odbywało się to dwa razy dziennie: rano i wieczorem.

 

Mankiet ciśnieniomierza

Pamiętaj żeby mankiet ciśnieniomierza był założony w prawidłowy sposób. W popularnych ciśnieniomierzach naramiennych zakłada się go w odległości około 1,5 cm od łokcia. Ciśnieniomierz nadgarstkowy zakłada się na dłoń skierowaną wierzchem do góry. Do każdego ciśnieniomierza powinna być dołączona instrukcja obsługi, w której znajdziesz wskazówki pomagające uniknąć błędów w trakcie pomiaru.

Wciąż zastanawiasz się co jeszcze możesz zrobić by obniżyć ciśnienie domowymi sposobami?

Bez wątpienia nerki są narządem, o który powinieneś dbać w szczególności. To w nich zachodzi proces filtracji, sekrecji oraz resorpcji. Czy wiedziałeś, że w ciągu doby twoje nerki są w stanie przefiltrować około 1500 litrów płynu?

Pamiętaj żeby dbać o swoje nerki, to one odpowiadają za utrzymanie prawidłowej wartości ciśnienia tętniczego. Zaburzenia ich pracy prowadzą do podniesienia ciśnienia krwi. Możesz sporządzić sok warzywny, zawierający np.: seler, pomidory, brokuły i marchew, pomoże to oczyścić Twoje nerki, ponieważ wszystkie wspomniane produkty wykazują działanie moczopędne. Zwiększone wydalanie moczu przekłada się na obniżenie ciśnienia krwi. Nie zapominaj o tym, żeby w pomieszczeniu w którym aktualnie przebywasz panowała odpowiednia temperatura. Przeziębienie nerek może mieć poważne konsekwencje dla twojego zdrowia.

 

Ćwiczenia - sposób na zmniejszenie ciśnienia krwi

Wysiłek fizyczny również pomaga pozbyć się toksyn z organizmu i usprawnia działanie nerek. Mięśnie brzucha oraz grzbietu podczas swojej pracy, pobudzają do niej również nerki. Warto zatem pomyśleć o wygospodarowaniu w przestrzeni domowej miejsca na ćwiczenia. Wbrew pozorom nie potrzeba do tego profesjonalnych sprzętów. Okazuje się, że żeby osiągnąć efekt obniżenia ciśnienia domowym sposobem, wystarczy ćwiczyć na kocu albo macie. Jeśli nie wiesz jakie ćwiczenia powinieneś wykonywać, spróbuj poszukać wskazówek w sieci. I pamiętaj, żeby przesadnie nie obciążać swojego organizmu. To jego sugestii powinieneś przede wszystkim słuchać, by nie zrobić sobie krzywdy!

 

Dowiedz się co cię relaksuje

Postaraj się by po powrocie z pracy, poświęcić chwilę na relaks. Stwórz miejsce w swoim domu, które będzie twoją świątynia odpoczynku. Stres podnosi ciśnienie, więc postaraj się z nim wygrać. Jeśli lubisz gotować poświęć czas by przygotować dobry i przemyślany posiłek. Odpowiednia dieta jest jednym ze sposobów na obniżenie ciśnienia. Do swoich dań możesz dodawać czosnek, który przeciwdziała odkładaniu się cholesterolu w ścianach tętnic, a tym samym tworzeniu blaszek miażdżycowych.

 

Wzbogać swoją apteczkę w zioła do picia

Picie ziół jest jednym z powszechnie znanych sposobów na obniżenie ciśnienia tętniczego. Warto jest wybrać się do apteki w celu zakupu głogu, lipy lub dziurawca. Możesz przyrządzić sobie napary, a sama czynność picia ich, może okazać się relaksem w czasie zabieganego dnia.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny