ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Defibrylator jest urządzeniem dostępnym w przestrzeni publicznej, karetkach i placówkach medycznych, jego zadaniem jest ratowanie ludzkiego życia. Sprzęt jest szybki i łatwy w użyciu, jednak wciąż wiele osób z niego nie korzysta, co wynika z braku wiedzy, kiedy używa się defibrylatora i w jaki sposób. Użycie AED nie jest jednak wskazane we wszystkich przypadkach, zatem warto wiedzieć, kiedy nie można używać defibrylatora, a kiedy warto po niego sięgnąć. 

Co to jest defibrylator? 

Defibrylator to urządzenie, analizujące pracę serca. Wyposażony jest w elektrody defibrylacyjne, które w razie konieczności dostarczają do serca odpowiednią ilość energii elektrycznej. AED jest wykorzystywany w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, bardzo często w przypadku nagłego zatrzymania krążenia w przestrzeni publicznej. Przy nieprawidłowym rytmie serca za pomocą defibrylatora doprowadzamy do stabilizacji pracy serca. Jest to urządzenie, które dzięki swojej zaawansowanej technologii pomaga w akcji ratunkowej osobom niedoświadczonym i obawiającym się nieprawidłowo wykonanych czynności. Początkowo z defibrylatorów mogły korzystać tylko osoby z wykształceniem medycznym. Aktualnie mogą je obsługiwać wszystkie inne osoby, które akurat znajdują się na miejscu zdarzenia. Sprzęt został przystosowany do użytku przez osoby zdecydowanie mniej doświadczone. Dzięki defibrylacji możemy podjąć bardzo szybką reakcję w celu przywrócenia sercu prawidłowej pracy i natychmiast dostarczyć mu impulsów elektrycznych. 

Wiele osób zastanawia się jednak, kiedy korzystamy z AED i kiedy nie można używać defibrylatora. To wiedza, która na pewno przyda się każdemu człowiekowi, tym bardziej że dostęp do defibrylatorów jest teraz zdecydowanie łatwiejszy. Znajdują się w przestrzeni publicznej, w takich miejscach, jak dworce, galerie handlowe, urzędy i instytucje, a także kina i teatry. 

 

Mechanizm działania AED 

Zanim dowiesz się, kiedy używa się defibrylatora, poznaj sposób jego działania. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zrozumieć, w jaki sposób to urządzenie może uratować drugiej osobie zdrowie, a nawet życie. AED oddziałuje na mięsień sercowy prądem, który ma odpowiedni poziom energii. Podczas defibrylacji dochodzi do wytłumienia rozproszonych impulsów elektrycznych, które przepływają przez serce. Taki chaos uniemożliwia powrót do prawidłowej pracy serca. Urządzenie posiada dwie elektrody, które są przyklejane do odsłoniętej klatki piersiowej osoby potrzebującej pomocy. Na każdej elektrodzie znajdziesz wskazówki, w jaki sposób je przykleić i w którym dokładnie miejscu. Defibrylator po włączeniu wydaje komendy głosowe, dzięki czemu jesteśmy krok po kroku przeprowadzani przez proces reanimacji. Urządzenie samo podejmuje decyzję o wykonaniu defibrylacji lub też jej braku. Wcześniej analizuje  rytm pracy serca pacjenta, dzięki czemu lokalizuje i identyfikuje źródło problemu. 

 defibrylator aed grafika wektorowa czerwony

Kiedy używa się defibrylatora? 

Zastanawiasz się, kiedy użyć defibrylatora? To bardzo często pojawiające się wątpliwości w sytuacji, kiedy obserwujemy zatrzymanie akcji serca w przestrzeni publicznej. AED jest urządzeniem przeznaczonym do reanimacji człowieka, u którego doszło do zatrzymania akcji serca. Jest ona jedną z głównych przyczyn zgonów w Europie, w tym również w Polsce. Trzeba pamiętać, że mózg człowieka bez tlenu wytrzymuje średnio 3-5 minut, więc bardzo ważna jest natychmiastowa reakcja. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko wystąpienia nieodwracalnych zmian w organizmie lub też zgonu. Czy wiesz, że defibrylacja, która zostanie wykonana w czasie 3 minut od momentu, kiedy doszło do zatrzymania akcji serca, zwiększa szansę na przeżycie o 75%? To najważniejszy powód, dla którego nie należy rezygnować z jego użycia, jeżeli znajduje się w pobliżu. Komendy głosowe ułatwiają wykonanie defibrylacji, z którą dzięki temu poradzi sobie nawet niedoświadczona osoba. 

 

Czy defibrylator może być niebezpieczny? 

Są jednak sytuacje, kiedy nie można używać defibrylatora, ponieważ jest on wtedy niebezpieczny dla osoby poszkodowanej. Nie zaleca się stosowania AED u dzieci przed 1. rokiem życia. Przeszkodą w użyciu defibrylatora może być też mokra powierzchnia, jednak nie ma przeciwwskazań co do jego stosowania, np. na basenie. Konieczne jest jednak zachowanie szczególnej ostrożności. Trzeba osuszyć klatkę piersiową pacjenta, jeżeli np. znajdował się on wcześniej w wodzie. Należy jednak wiedzieć, że defibrylację można przeprowadzić w deszczu i śniegu. Nie ma ryzyka porażenia osoby udzielającej pomocy, ale woda może ograniczyć skuteczność pracy urządzenia. Zachowaj szczególną ostrożność, jeżeli znajdujesz się w pobliżu materiałów wybuchowych i łatwopalnych. Defibrylacji nie wykonujemy ponadto u osób przytomnych. 

AED jest także bezpieczny dla osób z rozrusznikiem serca. Do pewnego czasu nie zalecano jego stosowania na metalowych powierzchniach. Obecnie wiele modeli posiada odpowiednie oświadczenie, które dopuszcza możliwość defibrylacji w takich warunkach. 

 

Prawidłowe użycie AED 

Wiedząc, kiedy używa się defibrylatora, warto też wiedzieć, w jaki sposób to robić, nawet jeżeli mamy świadomość, że instrukcja znajduje się przy urządzeniu, wydającym polecenia głosowe. Urządzenie należy w pierwszej kolejności włączyć, wybierając odpowiedni, bardzo dobrze oznaczony przycisk. Kiedy już AED jest włączone, samo poinformuje Cię o tym, co należy zrobić w następnej kolejności. Pozbywamy się folii zabezpieczających i umieszczamy elektrody na osuszonej i nagiej klatce piersiowej osoby poszkodowanej. Na rysunku znajduje się bardzo szczegółowa instrukcja, w jaki sposób zrobić to  prawidłowo. Defibrylator analizuje akcję serca poszkodowanego, po czym decyduje, czy konieczna jest defibrylacja, o czym również zostaniesz poinformowany. Musisz wtedy wcisnąć guzik. Jeżeli tego nie zrobisz AED zacznie automatyczną defibrylację. W tym czasie nie dotykaj pacjenta. Urządzenie może udzielić Ci dalszych wskazówek, np. dotyczących resuscytacji do momentu przyjazdu karetki. 

Defibrylator jest łatwym w użyciu urządzeniem, przystosowanym do ratowania ludzkiego życia przez niedoświadczone osoby. Pamiętaj, im szybciej zareagujesz, tym większa szansa na wyzdrowienie i uratowanie życia poszkodowanemu. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny