ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Inhalatory mogą nam służyć przez długie lata jeśli tylko będziemy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Zachowanie odpowiedniej higieny takiego urządzenia jest niezwykle ważne. Przedstawiamy kilka praktycznych rad, które pozwolą utrzymać sprzęt w idealnej kondycji. 

1. Budowa inhalatora. 

Niezbędnym do prawidłowej pielęgnacji urządzenia jest znajomość jego budowy.Inhalatory ultradźwiękowe od kompresorowych (zwanych również pneumatycznymi lub tłokowymi) różnią się sposobem rozbijania cząsteczek. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, korzystają z ultradźwięków. Drugie natomiast ze sprężarki lub inaczej kompresora.

Najważniejszym elementem inhalatora jest zestaw nebulizatora. Powietrze sprzężone przez kompresor tłoczone jest do wnętrza nebulizatora. Tam odbijając się od jego ścianek rozbija lek na drobne nadające się do inhalacji cząsteczki. Kolejnym ważnym elementem jest ustnik. Może on być zastąpiony przez maseczkę, nasadkę do nosa bądź smoczek. Warto pamiętać, aby wybór odpowiedniego akcesorium dopasowany był do wieku i możliwości użytkownika. Przykładowo dla niemowląt poleca się smoczek, dzieciom w wieku przedszkolnym maseczkę w odpowiednim rozmiarze. Natomiast zarówno dzieciom obytym z inhalacją jak i dorosłym zaleca się korzystanie z ustnika. Każdy użytkownik powinien posiadać swoją maseczkę/ustnik. 

 

2. Prawidłowe czyszczenie inhalatora. 

Inhalator podczas każdego użycia ma styczność z drobnoustrojami. Dlatego też niezwykle ważnym jest jego dokładne czyszczenie po każdym użyciu. Maseczkę, ustnik, nebulizator, pojemnik na lek oraz pozostałe elementy najlepiej myć w ciepłej lecz nie gorącej wodzie, w delikatnym detergencie. Jest to metoda bezpieczna i wskazana dla większości modeli. Niektóre akcesoria można wyparzać lub dezynfekować. Zależy to głównie od tego z jakich materiałów zostały wykonane. Dlatego też w przypadku pielęgnacji zestawu nebulizatora oraz maseczek i ustników warto zagłębić się w dołączoną instrukcję lub ulotkę. Powinna ona zawierać wszystkie potrzebne informacje. 

Kolejnym ważnym elementem jest przewód powietrza. Wiąże się z nim pewien często popełniany błąd. Producenci zazwyczaj jasno podkreślają, że jest to element, którego nie należy myć pod bieżącą wodą. Dlaczego? Światło takiego przewodu (czyli jego wewnętrzna średnica) jest zazwyczaj dość wąskie. Jeśli do środka dostanie się woda, szanse na całkowite osuszenie przewodu bez jego zniszczenia są znikome. Zalegająca w środku woda może nie tylko powodować deformacje i zmiany w strukturze rurki. Zapewnia też idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów czy pleśni. Jak więc czyścić taki przewód? Wystarczy przetrzeć go lekko wilgotną szmatką - i gotowe!

 

3. Elementy wymienne inhalatora. 

Inhalatory w zależności od producenta i modelu posiadają inne wyposażenie. Czasem są to dodatkowe akcesoria, a czasem zapas części wymiennych. Pewne elementy inhalatora podlegają nieustannej eksploatacji. Jednym z najistotniejszych elementów są filtry. Dokładne zalecenia odnośnie częstotliwości ich wymiany mogą różnić się pomiędzy konkretnymi modelami. Jednak zazwyczaj jest to okres około 1-2 miesięcy. 

Zestaw nebulizatora, maseczkę czy ustnik zaleca się wymieniać co 3-6 miesięcy. Jest to spora rozpiętość, na którą wpływ ma kilka czynników. Częste użytkowanie, suche powietrze oraz dym nikotynowy mogą powodować szybszą eksploatację tych elementów. Jeśli z inhalatora korzysta więcej niż jedna osoba, zaleca się zakup oddzielnego zestawu nebulizatora oraz maseczki lub ustnika. 

Odpowiednie stosowanie powyższych zaleceń oraz tych znajdujących się w instrukcji obsługi, gwarantuje dłuższą żywotność sprzętu oraz wolniejsze zużywanie się elementów eksploatacyjnych. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny