ZAMKNIJ ZAMKNIJ

W dzisiejszych czasach bycie aktywnym stało się niezwykle modne. Coraz więcej osób możemy spotkać na siłowni, a po alejkach w parkach biega zdecydowanie większa ilość ludzi. Aktywność zaczęła stanowić część naszego życia. I choć hasło: sport to zdrowie stanowi myśl przewodnią dla każdego z nas, to jednak przed rozpoczęciem przygody z aktywnością lub w trakcie jej trwania - niezbędna jest ciągła kontrola swojego stanu zdrowia. 

Oprócz podstawowych badań krwi i innych badań laboratoryjnych, istotne jest sprawdzenie pracy serca. Czy jest ono gotowe na aktywność? Czy nie ma przeciwwskazań do tego, by uprawiać jakąkolwiek dyscyplinę sportową?

 

EKG Holtera - dlaczego warto to wykonać?

Wydawać by się mogło, iż zwykłe badanie spoczynkowe EKG wystarczy, by sprawdzić, czy serce pracuje prawidłowo i czy nie pojawiają się jakiekolwiek zaburzenia rytmu serca, mogące mieć wpływ na aktywność. W gruncie jednak rzeczy nie zawsze wydaje się być ono skuteczne, dlatego że wiele nieprawidłowości trudno jest wykryć w stanie spoczynku, gdy pacjent leży na kozetce. Tylko i wyłącznie badanie EKG metodą Holtera, daje prawdziwy obraz sytuacji, w jakiej formie i kondycji jest serce i czy jest ono gotowe na rozpoczęcie aktywności. Co więcej, w przypadku pojawienia się objawów, które mogą niepokoić, także to właśnie holter stanowi najbardziej miarodajne z rozwiązań, jakie tylko można otrzymać, by wynik był kompletny. W przypadku sportowców, zarówno rozpoczynających przygodę ze sportem, jak również i zaawansowanych użytkowników, holter EKG stanowi jak najbardziej doskonały wybór, by móc mieć serce pod pełną kontrolą i w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości - od razu działać. To stanowi element nadrzędny i na tym właśnie należy się skupić.

 

Czy z holterem EKG można ćwiczyć?

Takie pytania zadaje sobie największa część osób - czy z holterem mogę biegać, czy holter nie przeszkadza w trakcie ćwiczeń, czy holter EKG jest odpowiednio przymocowany, by można było wykonać trening? Tak naprawdę w każdym przypadku odpowiedź brzmi TAK! Z racji tego, iż to badanie serca ma być 24 - godzinne, ukazując serce w różnych sytuacjach, aktywność fizyczna jest także częścią dnia osób uprawiających sporty. Oczywiście dla osób, które nie ćwiczą, nie zaleca się nagle zastosowania treningu, gdyż takie badanie mija się z celem. Głównym bowiem założeniem holtera jest to - by robić wszystko to, co do tej pory. Jeśli na przykład trenujemy siatkówkę, biegamy czy chodzimy na siłownię, wówczas jak najbardziej i taki trening należy do swojego codziennego planu wpleść, aby holter EKG mógł stworzyć zapis dotyczący pracy serca także w czasie uprawianej aktywności. Jest to istotny element, jaki należy mieć na uwadze.

Oczywiście komfort treningu z holterem będzie znacząco ograniczony i na pewno nie uda się go wykonać tak, jakbyśmy chcieli. Robiąc go jednak, lekarz kardiolog może sprawdzić i ocenić, jak to serce na aktywność reaguje i jakie ewentualne zaburzenia rytmu serca występują, jeśli zaczyna się ćwiczyć. W przypadku, gdy pacjent mocno się poci, ważne jest kontrolowanie elektrod EKG, tak, aby żadna z nich nie odkleiła się. A co w sytuacji, gdy to się stanie? Wówczas należy zgłosić się do lekarza, by ten określił, czy konieczny jest ponowny przyjazd bądź czy elektrodę można przykleić samodzielnie. Jedno jest pewne - holter absolutnie nie eliminuje treningu, jako codziennej aktywności fizycznej. Jeśli taką uprawiamy, musi być ona wpisana w pomiar. Koniecznie, należy jednak tutaj pamiętać o dokonywaniu zapisów w dzienniczku, tak, aby określona była godzina rozpoczęcia i zakończenia treningu. 

mezczyzna bez koszulku robi pompki na schodku w parku

Badanie holtera EKG dla początkujących

Rozpoczynając przygodę ze sportem, wielu ludzi myśli zdroworozsądkowo i poddaje się serii badań. Jest to jak najbardziej mądra decyzja, dzięki której w odpowiedzialny sposób podchodzi się do tematu aktywności w swoim życiu. Badanie holtera EKG jest na pewno jednym ze sposobów skontrolowania pracy swojego serca w każdej sytuacji. To właśnie to badanie bada serce 24 godziny na dobę i w czasie snu, w czasie odpoczynku i samej aktywności. Dzięki niemu można określić, czy serce pracuje prawidłowo czy może zauważalne są jakiekolwiek nieprawidłowości w tym zakresie.

 

Holter EKG - gdy występują niepokojące objawy

Trenując, wielu sportowców boryka się z niepokojącymi objawami ze strony serca. Niestety, ale w większości przypadków zwykłe badanie EKG spoczynkowe żadnych nieprawidłowości nie wykrywa, gdyż pojawiają się one w trakcie aktywności, gdy podnosi się tętno, a serce pracuje na zwiększonych obrotach. Holter EKG stanowi wówczas jak najbardziej doskonałą metodę na skontrolowanie pracy serca. Jeśli więc pojawiają się:

  • duszności
  • ból w klatce piersiowej
  • osłabienia
  • omdlenia
  • kołatanie serca

To jak najbardziej konieczna w takich sytuacjach jest wizyta u lekarza i podjęcie odpowiednich kroków. Takie badanie pozwala między innymi:

  • wykryć zaburzenia rytmu serca
  • wykryć chorobę wieńcową
  • ocenić skuteczność wcześniej podjętego leczenia
  • zweryfikować przyczynę omdleń czy utraty przytomności
  • znaleźć przyczynę kołatania serca i bólu w klatce piersiowej

Żadnych objawów nie można bagatelizować. Im szybciej zostaną one wykryte, tym większe jest prawdopodobieństwo znalezienia ich przyczyny. Z pewnością badanie z holterem EKG jest tutaj miarodajną, bezpieczną, nieinwazyjną i co ważne - skuteczną metodą kontrolowania pracy serca u sportowców. Nie trzeba się jej obawiać. Nie trzeba bać się tego badania. Kluczowe tutaj znaczenie ma założenie holtera, podpięcie wszystkich elektrod EKG, zabezpieczenie okablowania i funkcjonowanie z tym sprzętem przez 24 godziny. To wszystko! Cały zapis EKG pozwoli lekarzowi zinterpretować wyniki holtera EKG, stawiając lub wykluczając przypuszczalną diagnozę. 

Bez wątpienia badanie serca metodą Holtera stanowi niezwykle cenne rozwiązanie, które pozwala i kontrolować stan serca sportowca i wykrywać ewentualne nieprawidłowości, które czym szybciej będą wyleczone, tym większe będzie prawdopodobieństwo zastosowania konkretnego leczenia i uzyskania efektywnych wyników

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny