Prawidłowa masa ciała – dlaczego jest tak istotna?
Obecne czasy są pełne kultu tężyzny fizycznej, wiele osób w pogoni za wymarzoną sylwetką zapomina, że prawidłowa masa ciała zapewnia odpowiednie funkcjonowanie organizmu. Aspekty wizualne są istotne, ale szereg chorób, do których prowadzi nadmierne otłuszczenie, powinien być alarmujący. Warto podkreślić, że niedożywienie również nie jest pożądanym zjawiskiem.
Prawidłowa masa ciała – czy na pewno taka jest?
Najprostszą metodą jest obliczenie BMI (body mass index), co w polskim tłumaczeniu oznacza – wskaźnik masy ciała. Do poznania wyniku potrzebujesz znać tylko dwie wartości, wzrost oraz masę ciała. Z całą pewnością nie będzie to odpowiedni pomiar dla dzieci i sportowców z dużym poziomem masy mięśniowej.
Wzór:
BMI = masa ciała (kg) : wzrost2 (m)
Wyniki:
<18.5 – niedowaga
18.5 – 24.99 – prawidłowa masa ciała
25 – 29.99 – nadwaga
30 -34.99 – otyłość I stopnia
35 – 39.99 – otyłość II stopnia
>40 – otyłość III stopnia
Jeżeli Twój wynik nie mieści się w prawidłowym zakresie, to najwyższy czas na zmianę swoich zachowań żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Długotrwałe przebywanie w takim stanie, znacząco zwiększa ryzyko zapadnięcia na wiele chorób.
Warto podkreślić, że nie jest to idealny pomiar, ponieważ nie różnicuje tkanki mięśniowej i tłuszczowej. Wyczynowi sportowcy z dużą masą mięśniową mogą, więc uzyskać przekłamany wynik. Mimo wyniku BMI, który nie mieści się w normie, może ich cechować prawidłowa masa ciała. Kobiety ciężarne również nie uzyskają precyzyjnej odpowiedzi.
Typy otyłości – gdzie „chowa” się tłuszcz?
Obok BMI, drugim najczęściej używanym wskaźnikiem jest WHR (waist-hip ratio), czyli porównanie obwodu talii do bioder. Pozwala on określić, gdzie nadprogramowa tkanka tłuszczowa rozkłada się w organizmie. Umożliwia skuteczniejsze walczenie z problemem oraz pokazuje, gdzie może leżeć problem chorego.
Istnieją trzy główne typy otyłości:
- Otyłość uogólniona – całe ciało jest otłuszczone w podobny sposób, nie wykazuje znaczących różnic pomiędzy dolnymi, a górnymi partiami. Osoby z tym problemem zazwyczaj zmagają się od najmłodszych lat. Wynika najczęściej ze złych nawyków żywieniowych, które nierzadko są wynoszone z domu. Zmiana nastawienia psychicznego do odżywiania oraz zwiększenie aktywności fizycznej jest kluczem do sukcesu.
- Otyłość brzuszna – otyłość androidalną cechuje skupienie nadmiaru ciała w okolicy brzucha. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ otłuszczeniu ulegają również narządy wewnętrzne. Taki typ otyłości w największym stopniu zwiększa ryzyko zapadnięcia na choroby metaboliczne. Podobnie jak w poprzednim przypadku ćwiczenia i poprawienie sposobu żywienia przyniesie dobre rezultaty.
- Otyłość pośladkowo-udowa – nie jest tak groźna jak otyłość typu jabłko, ale ma również swoje mankamenty. Dotyczy najczęściej kobiet i należy do sposobu rozłożenia nadmiernej masy ciała, który wymaga najwięcej pracy. Pozytywnym aspektem jest, że przedstawicielki płci pięknej mające ten rodzaj sylwetki, posiadają szczególne predyspozycje do modelowej sylwetki.
Jak prawidłowo zmierzyć masę ciała?
Wydawałoby się, że to banalna czynność, ale istnieje kilka podstawowych błędów, które popełnia wiele osób. Tylko prawidłowo wykonany pomiar może dać obraz o stanie Twojego odżywienia. Istotny jest nie tylko przyrząd, którym wykonasz badanie, ale również sposób, w jaki to zrobisz. Nie warto jednak mieć obsesji na punkcie masy ciała i sprawdzać tego zbyt często.
Przede wszystkim ustal dzień i porę, o której będziesz przeprowadzać pomiar. Całkowicie inny wynik uzyskasz rano na czczo (zalecany czas), a inny po obiedzie. Przed stanięciem na wagę, pamiętaj, aby zdjąć ubranie i ważyć się w samej bieliźnie. Kobiety nie powinny tego robić bezpośrednio przed oraz w trakcie menstruacji. Pamiętaj, aby prawidłowo ustawić przyrząd do mierzenia, usytuuj ją na twardej powierzchni.
Istnieje kilka czynników, które mogą zaburzyć Twój wynik. Nie oznacza to od razu wzrostu tłuszczowej masy ciała, często są to prozaiczne przyczyny. Zjedzenie pokaźnej kolacji, wypicie alkoholu, a nawet spożycie większych ilości węglowodanów oraz soli zwiększy Twój wynik. Jeżeli dzisiaj waga wskazała 2 kilogramy więcej, niż wczoraj – nie panikuj. Prawdopodobnie to tylko zwiększony poziom wody w organizmie i sytuacja się szybko unormuje.
Prawidłowa masa ciała – czym sprawdzić, czy ją masz?
Równie istotne jak odpowiednia technika pomiaru jest posiadanie prawidłowo mierzącego urządzenia. Warto wybrać taki, który spełni Twoje oczekiwania. Na rynku istnieje wiele przyrządów do wykonywania badania, dlatego warto zainteresować się i poznać wszystkie rodzaje.
Sklep medyczny KREDOS oferuję takie produkty jak:
- Waga łazienkowa – najprostsze urządzenie, które sprawdzi Twoją masę ciała. Przenośna i prosta w obsłudze, to wszystko sprawia, że jest to idealny produkt, dla osób, które mierzą się w domu.
- Waga diagnostyczna – precyzyjniejszy przyrząd, oprócz klasycznych funkcji wskaże również poziom wody, tkanki mięśniowej oraz tłuszczowej w organizmie. Tak dokładny pomiar pozwoli na dokładniejsze ustalenie celów i monitorowanie postępów.
- Waga przystosowana dla niemowląt – dzieci muszą być otaczane szczególną opieką. Tradycyjne maszyny mogą nie spełniać swoich wymagań w tym przypadku, dlatego warto posiadać przyrząd przystosowany dla niemowląt.
- Waga kuchenna – aby redukować masę ciała, niezbędny jest deficyt energetyczny. Jeżeli chcesz go uzyskać, musisz dokładnie wiedzieć, ile kalorii spożywasz. Pozwoli na to waga kuchenna, dzięki której precyzyjnie zmierzysz każdy spożyty produkt.
- Wagi platformowe i bariatryczne – stworzone dla pacjentów cierpiących na otyłość. Ich zakres wynosi maksymalnie 300 kg, dla bezpieczeństwa pacjentów waga jest niska i posiada platformę antypoślizgową.
- Wagi medyczne – najdokładniejsze urządzenia służące do pomiaru masy ciała. Szczególnie zalecane są osobą, które wykonują wiele pomiarów, a także tym, którym zależy na idealnie precyzyjnym badaniu.
Podsumowanie
Prawidłowa masa ciała to jeden z czynników, który pozwala na zachowanie odpowiednio funkcjonującego organizmu na długie lata. Nadwaga i otyłość prowadzą do wielu chorób, nie tylko tych ściśle związanych z metabolizmem, ale również wielonarządowych. Odpowiednio dobrane urządzenie diagnostyczne pozwoli monitorować stan odżywienia i daje pierwszy sygnał do zmiany stylu życia.