Dzięki kalkulatorowi BMI możemy na bieżąco kontrolować swoją wagę, wyliczając swoją prawidłową masę ciała, a także sprawdzać, czy jest ona aktualnie w normie. Sprawdź, jak obliczyć BMI dla dorosłego człowieka, jakie są jego wartości świadczące o niebezpiecznej nadwadze i otyłości. Wiedza o tym jak samodzielnie obliczyć BMI pozwoli Tobie lepiej bilansować dietę oraz skuteczniej walczyć z otyłością

Co to jest wskaźnik BMI?

BMI to skrót od pojęcia Body Mass Index, czyli wskaźnik masy ciała. Dzięki niemu możemy stwierdzić, czy nasza waga jest prawidłowa czy może znajdujemy się w grupie osób z nadwagą, a nawet z otyłością. Wskaźnik BMI został opracowany już w 1832 roku, za co odpowiedzialny jest statystyk Adolf Queteleta. To właśnie on dostrzegł, że masa ciała jest w znaczącym stopniu uzależniona od wzrostu i to właśnie on decyduje o tym, ile powinien człowiek ważyć. Kalkulator BMI to pomoc w kontrolowaniu swojej wagi, a także postępów w okresie diety i treningów. Dzięki prostym wyliczeniom wiemy, czy osiągnęliśmy już pożądaną wagę czy jeszcze musimy pracować nad pozbyciem się nadmiernych kilogramów. Wskaźnik BMI jest wykorzystywany również przez lekarzy, w tym dietetyków, którzy na jego podstawie ustalają, jaka jest prawidłowa waga dla konkretnej osoby. 

BMI to proste działanie matematyczne.Prawidłowe BMI obliczymy samemu lub korzystając z kalkulatorów online, w których wystarczy podać nasze podstawowe dane, jak wagę, wzrost, wiek i płeć. Wskaźnik BMI dla osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży jest różny. Dla młodszych osób został on zmodyfikowany ze względu na specyfikę rozwoju człowieka na tym etapie życia. 

 

Prawidłowa waga do wzrostu i wieku, czyli jak sprawdzić BMI? 

Nierzadko zastanawiamy się, czy moja waga jest odpowiednia dla wzrostu. Aby to sprawdzić, należy wykonać proste obliczenia, korzystając z gotowego wzoru opracowanego przez Adolfa Queteleta. W obliczeniu uwzględniamy trzy kluczowe parametry, którymi są: waga, wzrost i płeć. To właśnie na ich podstawie dokonywane są obliczenia automatycznie w kalkulatorze online lub też przez nas samych za pomocą wzoru. Wzór BMI wygląda następująco:

BMI=masa/(wzrost)2

badanie bmi

Kalkulator BMI online okazuje się wygodniejszym narzędziem, ponieważ nie tylko automatycznie oblicza BMI, ale również uwzględnia płeć, która także ma znaczenie dla prawidłowej wartości. Mężczyźni i kobiety różnią się indywidualnymi predyspozycjami i uwarunkowaniami genetycznymi. Ponadto mają różną zawartość tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Ma to wpływ na wynik i tym samym prawidłowe BMI. U kobiet zawartość tłuszczu jest większą, niż u mężczyzn. Jednocześnie mają one mniejszą zawartość mięśni, niż panowie. Wartości BMI u osób obu płci o podobnym wzroście będą podobne, jednak różnice dostrzeżemy w zawartości tłuszczu i mięśni, co jednak nie jest uwzględniane podczas obliczenia BMI. 

 

Współczynnik BMI. Sprawdź, czy masz nadwagę!

Kalkulator BMI online nie tylko oblicza prawidłową masę ciała konkretnej osoby, ale również wskazuje bezpośrednio, czy BMI jest prawidłowe, czy może mamy do czynienia z nadwagą lub otyłością. W przypadku korzystania ze wzoru i samodzielnych obliczeń należy skorzystać z tabeli wartości BMI, aby dowiedzieć się, czy nasz współczynnik BMI jest prawidłowy. Wartości możemy podzielić na cztery grupy:

  • niedowaga (poniżej 18,5), wychudzenie (poniżej 17), wygłodzenie (poniżej 16)
  • prawidłowe BMI (18,5-24,9)
  • nadwaga (25-29,9)
  • otyłość (≥30): I stopnia (do 34,9), II stopnia (do 39,9), III stopnia (powyżej 40)

Z otyłością i nadwagą na całym świecie zmagają się miliony osób. Otyłość zaliczana jest obecnie do chorób cywilizacyjnych. Jest niezwykle niebezpieczna, ponieważ skutkuje wieloma innymi schorzeniami, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. Dotyczy to miażdżycy, cukrzycy oraz chorób układu krwionośnego i zaburzeń pracy serca. 

 

BMI, a masa kostna i mięśniowa 

Kalkulator BMI nie uwzględnia dwóch kluczowych parametrów, które mają wpływ na ocenę prawidłowej masy ciała. Są to masa kostna i mięśniowa. Trzeba wiedzieć, że mięśnie ważą więcej, niż tłuszcz, a więc większa waga nie zawsze musi oznaczać, że konieczne jest pozbycie się nadmiernych kilogramów. Dwie osoby o takiej samej wadze mogą mieć zupełnie inną sylwetkę, jedna wysportowaną i proporcjonalną, inna z widocznym nadmiarem tkanki tłuszczowej w obszarze brzucha, pośladków i ud. Wskaźnik BMI nie uwzględnia tych różnic, dlatego należy go traktować tylko jako jeden z wielu wyznaczników prawidłowej masy ciała. 

Na masę naszego ciała wpływ ma również waga naszych kości. Decyduje o niej poziom ich mineralizacji oraz ich gęstość. Możemy wyróżnić kilka rodzajów budowy ciała. Są osoby z drobną budową, jak również grubokościste. To powoduje, że kości mają różną wagę, a ta z kolei wpływa na ogólną wagę naszego ciała. Współczynnik BMI nie bierze jej pod uwagę, jak też nie uwzględnia mineralizacji i gęstości kości. 

bmi, a równowaga wody w organizmie

Czy BMI jest wiarygodny? 

Ze względu na uwzględnianie tylko trzech parametrów, jak waga, wzrost i wiek osoby, wskaźnik BMI nie przez wszystkich uważany jest za wiarygodne źródło informacji dotyczące naszej prawidłowej masy ciała. Nie bierze pod uwagę indywidualnych predyspozycji konkretnej osoby, a jest on uniwersalnym wzorem dla wszystkich ludzi na całym świecie. Ponadto BMI zostało wynalezione ponad 200 lat temu, przez ten czas bardzo dużo zmieniło się w technologiach oraz badaniach prawidłowej masy ciała i ocenie otyłości oraz nadwagi. Nie możemy przy BMI sprawdzić, jak wysokie jest nasze otłuszczenie, ile ważą nasze kości, mięśnie i tłuszcz. Nie otrzymujemy więc kompletnych informacji na temat naszego składu ciała. Osoby o tym samym BMI mogą mieć zupełnie inny wygląd i proporcje składu ciała. Jedni będą umięśnieni i wysportowani, ich sylwetka będzie wymodelowana, drudzy będą zmagali się z nadmiarem tłuszczu w obszarze brzucha, a także wiotką skórą oraz brakiem proporcji sylwetki. 

Tabela wagi człowieka dotycząca wskaźnika BMI jest tylko jednym z elementów oceny prawidłowej masy ciała. Jest bardzo dobrym punktem odniesienia, jednak nie powinniśmy traktować jej jako jedyny wyznacznik naszego zdrowia i prawidłowej wagi. Może jednak pomóc w kontroli naszej wagi, a także zapobieganiu otyłości, kiedy wartość BMI zbliża się do wartości oznaczającej, że przy danym wzroście ważymy za dużo.