Skuteczna regeneracja to marzenie każdej osoby. Nie chodzi tylko o zmęczenie fizyczne, ale nadmiar obowiązków często sprawia, że człowiek czuje się wykończony mentalnie. W poszukiwaniu sposobu na odpoczynek ludzie szukają najróżniejszych sposobów, ale najważniejszy jest dobry sen. Żadne tabletki, nie zastąpią dobrze przespanej nocy, środki pobudzające będą tylko maskować zmęczenie, aż w końcu organizm będzie przeciążony.

Dlaczego dobry sen jest tak istotny?

Sen to jedna z najważniejszych potrzeb życiowych człowieka, jego deficyt spowoduje szereg niekorzystnych reakcji w organizmie. Rekordzistą jest Tony Wright, w czasie eksperymentu nie spał 266 godzin. Podaje się jednak, że już 48 godzin bez snu staje jest zagrożeniem życia, ustrój zaczyna funkcjonować nieprawidłowo oraz traci poczucie rzeczywistości.

Dobry sen pozwala przede wszystkim wypocząć, w nocy zachodzące procesy pozwalają na regenerację ciała. Komórki i tkanki ulegają naprawie, a nadużywane w ciągu dnia narządy są oszczędzane. Usuwane są również zbędne informacje i produkty przemiany materii. Szereg pozytywnych procesów jest nie do zastąpienia przez jakiekolwiek substancje.

Niedobór snu szczególnie negatywnie działa na układ nerwowy. Jego nieodpowiednia ilość pogarsza pamięć, koncentrację i szybkość reakcji. Podczas spania „usuwane” są niepotrzebne informacje, umożliwia to prawidłową pracę mózgu. Powszechnie wiadomo, że ludzie niedbający o tę potrzebę fizjologiczną odnoszą gorsze wyniki w pracy, szkole i sporcie.

dobry sen kredos

Ile powinien trwać dobry sen?

Nie tylko jakość snu jest ważna, ale również jego ilość. Zmienia się ona wraz z wiekiem, dlatego nie da się określić jednej wartości, która będzie uniwersalna dla wszystkich osób żyjących na świecie. Nie bez znaczenia pozostają uwarunkowania genetyczne, oprócz zaleceń medycznych należy również obserwować organizm, sprawdź po jakiej ilości, czujesz się najlepiej.

Powszechnie wiadomo, że dzieci oraz młodzież potrzebują więcej snu, ponieważ ich ciało rozwija się i rośnie. Wraz z upływem lat, zalecana ilość maleje,  a najniższą notuje się u seniorów. Najstarsze osoby często miewają problemy z zasypianiem, dlatego czasami ciężko im wypełnić nawet najniższe wymagane normy.

Zapotrzebowanie na sen:

 • Dzieci poniżej 1 roku życia – 12-17 godzin
 • Dzieci w wieku przedszkolnym – 10-13 godzin
 • Nastolatkowie i dzieci w wieku szkolnym – 8-11 godzin
 • Dorośli – 7-9 godzin
 • Osoby powyżej 65 roku życia – 6-8 godzin

Należy pamiętać, że są to zalecane wartości, pismo Science Translational Medicine informuje, że istnieją mutację genów, które powodują, że wybranym osobą wystarcza mniej, niż 6 godzin snu.

Z drugiej strony, część społeczeństwa potrzebuje spełnienia górnych dopuszczalnych norm, w celu zmaksymalizowania efektów pracy.

 

Jak poprawić jakość snu?

Masz pewność, że śpisz odpowiednią ilość godzin, a Twój sen dalej nie pozwala na pełny wypoczynek? Istnieje kilka czynników, które skutecznie mogą obniżać jakość Twojego snu. Jeżeli widnieją na Twojej liście „grzechów” – postaraj się je jak najszybciej wyeliminować.

Dobry sen w 5 krokach:

 • Nie objadaj się przed snem – szczególnie odradzane są potrawy ciężkostrawne: smażone, tłuste i zawierające duże ilości cukrów prostych. W miarę możliwości ostatni posiłek staraj się spożyć do 2 godzin przed snem. Unikaj również alkoholu, mimo że ułatwia zasypianie, to skutecznie obniża jakość snu.
 • Odłóż urządzenia elektroniczne – niebieskie światło emitowane przez tę urządzenia rozregulowuje procesy fizjologiczne. Blokuje wydzielanie melatoniny, hormonu, który w dużym stopniu reguluje naturalny zegar biologiczny. Jego nieprawidłowości utrudniają zasypianie.
 • Nie pij kawy na 4-6 godzin przed snem – zawarta w niej kofeina działa stymulująca na organizm człowieka. Tolerancja na ten składnik jest kwestią indywidualną, ale u osób czułych na jej działanie wypicie filiżanki nawet 6 godzin przed snem może wpłynąć negatywnie.
 • Zadbaj o odpowiednie warunki – wiele osób popełnia błąd i śpi w zbyt wysokiej temperaturze, kiedy idziesz do łóżka, warto jednak zmniejszyć moc grzejników. Dobrze jest również wyłączyć ostre źródła światła, które działają rozpraszająco.
 • Nie denerwuj się przed snem – łatwo powiedzieć… trudniej zrobić, ale ograniczenie stresowych sytuacji wieczorną porą, to klucz to prawidłowego snu. Kiedy zasypiając w łóżku, cały czas czujesz podenerwowanie, efektywny sen może być trudny do zrealizowania.

 

Popraw jakość snu dzięki nowoczesnym urządzeniom

Nowe technologie ułatwiają życie ludzi na całym świecie. Szereg pomocnych funkcji, które niosą, pozwala poprawić jakość życia na wielu płaszczyznach. Sprzęty takie jak: usypiacze, czujniki snu oraz urządzenia zapobiegające chrapaniu skutecznie poprawią Twoją nocną regeneracje.

Urządzenia oferowane przez sklep medyczny Kredos to:

 • Usypiacz świetlny – pomaga uzyskać odpowiednie tempo oddychania, które umożliwia zaśnięcie. Urządzenie wyświetla projekcje świetlną na suficie, a do wyboru posiada dwie barwy: czerwoną i niebieską.
 • Usypiacz dźwiękowy – przyrząd rozbrzmiewa relaksującą muzykę, która w znakomity sposób wpływa na jakość snu. Posiada, aż cztery różne melodie i możliwość regulacji głośności. Minutnik z automatycznym wyłączeniem nie pozwoli na marnowanie baterii.
 • Urządzenie zapobiegające chrapaniu – szczególnie uciążliwe dla osoby, z którą dzieli się łóżko. Należy pamiętać, że chrapanie może być niebezpieczne dla zdrowia, długotrwałe przerwy w oddychaniu mogą prowadzić do niedotlenienia.
 • Czujnik snu - rejestruje częstotliwość bicia serca, oddechu i ruchu, umożliwiając obrazową ocenę jakości snu. Jest to świetne urządzenie, które w świetny sposób monitoruje i analizuje nocną fazę życia.

Podsumowanie

Pośpiech i nieustanna gonitwa to domena dzisiejszych czasów. W tym całym szaleństwie często brakuje miejsca na zaspokojenie podstawowych potrzeb fizjologicznych. Jednym z warunków prawidłowej regeneracji organizmu jest odpowiednia ilość snu, ważna jest jednak nie tylko liczba godzin, ale również jakość.