ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Każdy chciałby mieć pewność, że powietrze w jego domu jest czyste, pozbawione alergenów, kurzu oraz wirusów, jednak również w naszych czterech ścianach nie panują wystarczająco dobre warunki dla naszego zdrowia. Z tego powodu w niektórych domach pojawiają się specjalne urządzenia, umożliwiające oczyszczenie powietrza. Jak działają oczyszczacze powietrza i czy naprawdę są skuteczne?

Oczyszczacz powietrza dla poprawy zdrowia i komfortu 

Czy wiesz, że w ciągu dnia wykonujesz nawet 900 wdechów w ciągu godziny? To bardzo dużo, taka praca naszego organizmu umożliwia wtłoczenie do płuc aż 7,5 l powietrza w minutę. Zatem w ciągu całej doby trafia do nich 10 000 l powietrza, które nie zawsze jest czyste i świeże, nawet jeśli cały dzień spędziliśmy w domu. Powietrze nie jest wolne od pyłów i innych zanieczyszczeń. Nie musimy wychodzić na zewnątrz, aby doświadczyć nieprzyjemnego dla nas zjawiska. Mieszkania wietrzymy, ale też je użytkujemy tak, że unosi się w nich kurz, pojawiają się alergeny, a także przenikają do niego pyły z zewnątrz. W pomieszczeniu możemy jednak łatwiej kontrolować stan powietrza, do czego przeznaczone są specjalne urządzenia, w tym oczyszczacz powietrza. Zasada działania tego sprzętu opiera się na filtracji, usuwane są z powietrza szkodliwe dla zdrowia człowieka substancje. Pomimo tego wciąż wiele domów dotyka tzw. syndrom chorego budynku. W efekcie jakość powietrza w mieszkaniu jest gorsza, niż na zewnątrz.

Jak działają oczyszczacze powietrza, przed czym mogą nas uchronić? Na pewno jest to wszechobecny smog, który szczególnie w okresie grzewczym ma nasilony charakter i jest go zdecydowanie więcej. Trudno jest uniknąć przenikania go do wnętrz budynku. Oczyszczacze usuwają z powietrza także alergeny, kurz i lotne związki organiczne.

 

Zasada działania oczyszczacza powietrza 

Oczyszczacze powietrza domowe są używane nie tylko w budynkach mieszkalnych. Pojawiają się w biurach, sklepach, centrach handlowych, hotelach, restauracjach oraz obiektach użytku publicznego. Cechują się cichą pracą, dużą skutecznością w usuwaniu zanieczyszczeń, pyłów, alergenów i roztoczy oraz coraz częściej również nowoczesnym designem, dzięki czemu nie wpływają negatywnie na aspekty wizualne wnętrza. Działanie oczyszczacza powietrza opiera się na usuwaniu cząsteczek kurzu, roztoczy, drobnoustrojów, bakterii i wirusów, ale też dymu papierosowego, smogu, alergenów, nieprzyjemnego zapachu i zanieczyszczeń mechanicznych. Bardzo duże znaczenie dla skuteczności działania tego urządzenia mają zastosowane w nim filtry.

Oczyszczacze powietrza posiadają wbudowane wentylatory, które odpowiadają za obieg powietrza. Przedostaje się ono w ten sposób do wnętrza urządzenia, gdzie jest w kolejnym etapie filtrowane. Niektóre oczyszczacze powietrza posiadają również dodatkowe funkcje i zasada działania oczyszczacza powietrza nie ogranicza się jedynie do oczyszczania, ale też nawilżania i jonizacji. Kiedy zanieczyszczenia już zostaną usunięte, czyste powietrze jest wydmuchiwane do pomieszczenia.

 

Jak działają oczyszczacze powietrza dla alergików?

Tego typu urządzenia są szczególnie przydatne w domach, w których mieszkają alergicy. Są oni bardzo wrażliwi na różnego rodzaju pyły, roztocza, kurz i bakterie, które podrażniają ich śluzówkę, a także skórę. To powoduje, że nie mogą czuć się dobrze w swoich czterech ścianach. Alergia jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na czynnik alergizujący. To doprowadza m.in. do swędzenia i podrażnienia skóry, zapalenia spojówek, kaszlu, astmy, kataru i osłabienia organizmu. Działanie oczyszczacza powietrza powoduje, iż możemy uniknąć wszystkich tych nieprzyjemnych dolegliwości. Nie pozbędziemy się alergii, ale zmniejszymy ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji naszego organizmu. W tym celu należy wybrać taki oczyszczacz powietrza, który filtruje nawet najmniejsze cząsteczki, pomaga w pozbyciu się nie tylko smogu i kurzu, ale też roztoczy i drobnoustrojów. W tym przypadku najlepiej sprawdza się urządzenie z filtrem HEPA, który bardzo precyzyjnie usuwa zanieczyszczenia. Jeżeli urządzenie ma stać w pokoju dziecięcym, warto jest sprawdzić, jaki jest poziom głośności jego pracy.

 

Działanie oczyszczacza powietrza z nawilżaczem 

A jak działają oczyszczacze powietrza z nawilżaczem, czyli jedne z ciekawszych rozwiązań dostępnych na rynku? Przydają się szczególnie w okresie grzewczym, kiedy powietrze w pomieszczeniu może być nie tylko nasycone pyłami i alergenami, ale również być mocno przesuszone. Niski poziom wilgotności powietrza powoduje przesuszanie śluzówki, jak również wywołuje podrażnienia na skórze. Niektóre osoby w tym okresie mają nawet problemy z oddychaniem i zasypianiem. Dobrym wyborem w takich przypadkach będzie oczyszczacz powietrza uzupełniony o nawilżacz. Wyróżnić możemy m.in. nawilżacz parowy, wytwarzający parę wodną na skutek gotowania wody. Częściej jednak w oczyszczaczach znajdziemy ultradźwiękowe nawilżacze wykorzystujące ultradźwięki do rozbijania wody. Są jeszcze oczyszczacze ewaporacyjne, które odparowują wodę z odpowiedniego wkładu nawilżającego, obracającego się w wodzie.

pilot do klimatyzatora

Czy oczyszczacze powietrza naprawdę działają? Rodzaje filtrów i ich funkcje 

Niejednokrotnie zastanawiamy się, czy oczyszczacze powietrza naprawdę działają. Ich skuteczność jest uzależniona m.in. od rodzaju zastosowanych filtrów. Filtr wstępny odpowiada za zatrzymywanie większych cząsteczek, jak kurz i sierść zwierząt. Wymaga on regularnego czyszczenia, co 1-2 tygodnie. Filtr węglowy pochłania nieprzyjemne zapachy, np. dym papierosowy. Warto jest mieć oczyszczacz w niego wyposażony, jeżeli w domu mieszka palacz. Najbardziej szkodliwe dla zdrowia pyły PM 2.5 usuwa filtr HEPA. Wyróżniamy kilka jego klas, jednak najlepszy jest filtr HEPA E13, zatrzymujący nawet do 99,97% cząsteczek 0,3 mikrometra. Zdarzają się też filtry wodne, czyli maty ewaporacyjne umożliwiający tak naprawdę parowanie wody. W nowoczesnych urządzeniach pojawiają się ponadto jonizatory anionowe. Są one w stanie zatrzymywać cząsteczki o wielkości poniżej 0,1 mikrona. 

Działanie oczyszczacza powietrza bazuje na filtracji. Dlatego największe znaczenie dla wydajności oraz skuteczności jego działania mają wykorzystane w nim filtry. Warto zwrócić uwagę, czy jest w nim filtr węglowy i filtr HEPA, jeżeli zależy nam na oczyszczeniu powietrza z najmniejszych i jednocześnie najbardziej szkodliwych cząsteczek. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny