ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Spirometr jest to urządzenie dzięki, któremu można przeprowadzić badanie spirometryczne - wykonywane w diagnostyce chorób układu oddechowego. Pozwala on sprawdzić pojemność oddechową płuc, szybkość wdechu a także zawartość dwutlenku węgla oraz innych gazów. Składa się z dwóch części: głowicy oraz filtra . Można w nim wyodrębnić tzw moduł pomiarowy, przewody oraz ustnik z wymiennymi końcówkami.

Jak dzielimy spirometry?

Dzisiejsze spirometry umożliwiają dokładne badanie wydolności płuc oraz innych parametrów, pod warunkiem, że urządzenia te zostały prawidłowo skalibrowane, a w badaniu nie dojdzie do żadnych zakłóceń. Sposób w jaki działa spirometr zależy od rodzaju urządzenia. Obecnie, można wyróżnić kilka typów spirometrów. Urządzenia te różnią się od siebie i możemy je podzielić na kilka oddzielnych kategorii.

 

W zależności od mierzonej wielkości fizycznej:

 Ze względu na mierzoną wielkość fizycznej wyróżniamy:

  • urządzenia mierzące objętość – spirometry dzwonowe
  • urządzenia mierzące przepływ – oparte na pneumotachometrycznej lub innej metodzie pomiaru prędkości przepływu gazu.

kobieta bada sie spirometrem

W zależności od zastosowanej metody pomiaru:

W zależności od zastosowanej metody pomiaru spirometry można podzielić na trzy kategorie:

  • Spirometry Turbinowe czyli tzw. Turbowenty
    W urządzeniach tych, płynące przez nie powietrze wprawia w ruch znajdującą się w środku turbinę. Na podstawie częstotliwości jej obrotów, oblicza się prędkość powietrza.
  • Spirometry termiczne
    spirometry termiczne– są to duże urządzenie wrażliwe na temperaturę,które mierzą przepływ powietrza z dużą dokładnością, wykorzystując do tego celu prąd, proces chłodzenia i utrzymywania różnicy temperatur na stałym poziomie.
  • Spirometry ciśnieniowe

Spirometry ciśnieniowe nazywane są pneumotachami albo pneumotachometrami i
mierzą one prędkość przepływu na podstawie zmian ciśnienia i temperatury. W spirometrach tych, rezystancje przepływu powietrza są tworzone przez specjalne lamele . Dmuchane przez pacjenta powietrze wpływa na różnice ciśnień w dwóch różnych miejscach, za i przed rezystancją umieszczoną w głowicy. Powstała różnica ciśnień jest proporcjonalna do prędkości przepływu powietrza.

 

Spirometry ultradźwiekowe

Spirometry ultradźwiękowe są to urządzenia niezwykle dokładne i niewrażliwe na zmiany w otoczeniu, takie jak jak temperatura czy wilgotność. Jest to sprzęt lekki i nie trzeba go kalibrować. Spirometry te, używają do pomiaru różnice czasów przejścia fal ultradźwiękowych w oparciu o efekt Dopplera. Owe fale ultradźwiękowe są emitowane naprzemiennie. pomiędzy dwoma czujnikami pomiarowymi.

Wymienione powyżej spirometry działają w tzw układzie otwartym. Czasami wykorzystuje się też spirometry objętościowe, takie jak:. cylindryczny lub mieszkowy.

 

W zależności od zastosowania.

Spirometry profesjonalne przeznaczone dla dla lekarzy

Spirometry profesjonalne przeznaczone są do wykorzystania w gabinetach lekarskich i klinikach medycznych. Jest to aparatura wyposażona w kolorowy ekran o wysokiej rozdzielczości, wygodną klawiaturę i drukarkę. Wysoka jakość wykonania gwarantuje dokładność pomiarów. Istnieje również możliwość podłączenia ich do komputera i analizowania wyników badań oraz sprawdzania, czy wpisują się one w wyznaczone normy spirometrii. Można także dokonać integracji wyników z dokumentacją medyczną. Produkty te, stanowią zaawansowany, certyfikowany sprzęt przystosowany do badania pojemności płuc, Przykładem spirometru do wykorzystania w gabinecie lekarskim jest np. Spirometr MicroLab.

 

Spirometry domowe

Spirometr podstawowy, to najprostszy sprzęt przeznaczony do diagnostyki układu oddechowego. Pozwala on wykonać podstawowe badanie bez konieczności wizyt lekarskich. Dzięki niemu, możemy zbadać pojemność oddechową płuc, a także zawartość różnych gazów w wydychanym powietrzu. Urządzenie to jest łatwe w obsłudze i szybkie w użyciu. Wyniki jego są czytelne i dostępne od razu po badaniu, natomiast niewielki rozmiar pozwala na przenoszenie go z miejsca na miejsce..

Dostępne są również spirometry muzyczne i spirometry kulkowe. Są one przeznaczone najczęściej dla muzyków do ćwiczenia wydolności płuc, niezbędnej do grania na instrumentach dętych..

 

Spirometry treningowe

Spirometry treningowe to inaczej trenażery, służące do ćwiczenia głębokich wdechów i wydechów Są one stosowane do polepszania parametrów oddechowych osób chorujących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę, mukowiscydozę, dyskinezę rzęsek, oraz u osób długotrwale leżących, po operacjach.

Aparat ten służy do ćwiczeń oddechowych, prowadzących do poszerzenia pęcherzyków płucnych i zwiększenia przepływu dróg oddechowych oraz jest powszechnie stosowany jako środek zapobiegający powstawaniu komplikacji pooperacyjnych dróg oddechowych, takich jak np. niedodma, zapalenie płuc lub zaburzenia pulmonologiczne. Ćwiczenia ze spirometrem treningowym redukują ból, zwiększają przepływ powietrza przez płuca, powiększają ich pojemność, pozwalają na dokładniejszą wentylację organizmu i uczą głębokiego wdechu.

 

Jak ćwiczyć ze spirometrem treningowym?

Spirometr do ćwiczeń oddechowych pozwala na rehabilitację domową. Niektóre z urządzeń do treningu wyposażone są w specjalne kulki do podnoszenia. Robiąc głęboki wdech, należy unieść 2 lub 3 kulki, zgodnie z zaleceniami lekarzy specjalistów. Wdech należy utrzymywać tak długo, jak to możliwe, a następnie wyjąć ustnik z ust i zrobić spokojny wydech.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny