ZAMKNIJ ZAMKNIJ

BMI to wskaźnik, umożliwiający obliczenie proporcji naszej masy ciała w stosunku do wzrostu oraz zweryfikowanie, czy nasza waga jest w normie czy może zmagamy się z nadwagą, a nawet otyłością. Jak wyliczyć swoje BMI i dlaczego właściwie każdy z nas powinien to robić? 

Wskaźnik BMI, czyli samokontrola swojej masy ciała 

Zanim dowiemy się, jak się oblicza wskaźnik BMI, należy wyjaśnić, czym on właściwie jest i co jest uwzględniane przy jego wyliczaniu. BMI to współczynnik naszej wagi do wzrostu. Opracował go statystyk Adolf Queteleta, który dostrzegł zależność pomiędzy naszym wzrostem a masą ciała. Bardzo szybko się rozpowszechnił na cały świat i przez długi czas był on jedynym źródłem wiedzy, pozwalającej określić prawidłową wagę człowieka. BMI jest prostym wzorem matematycznym, dzięki czemu samemu możemy sprawdzić, czy nasza waga jest odpowiednia. Aby to zweryfikować, korzystamy z tabeli wartości, w której przedstawiono odpowiednie przedziały dla poszczególnych wartości, jakie są wynikami naszych wyliczeń. W przypadku dzieci i młodzieży stosuje się nieco zmodyfikowaną tabelę ze względu na inne predyspozycje i cechy ich ciał oraz organizmów. 

BMI body mass index. Wskaźnik masy ciała. kredos  sprzedaje analizatory składu ciała

Z BMI korzystają lekarze, również dietetycy, którzy obliczają jego wartość już podczas pierwszej wizyty pacjenta. Jest to dla nich informacja, pozwalająca na dopasowanie diety do aktualnej wagi. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że BMI nie może być jedynym czynnikiem, mającym wpływ na ustalaną dietę, ponieważ nie uwzględnia on tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz mineralizacji i gęstości kości. 

 

Jak się oblicza swoje BMI? 

Jak obliczyć BMI?  Wykorzystujemy do tego prosty wzór matematyczny, z którym poradzimy sobie nawet bez użycia kalkulatora. Wygląda on następująco:

BMI = masa ciała/wzrost2

Jest to wzór uniwersalny, który stosujemy zarówno w przypadku kobiet, jak również mężczyzn. Ważne jest jednak, aby stosować odpowiednie jednostki miary. Jeżeli chodzi o wzrost, to są to metry, a więc zamiast 170 cm, w równaniu stosujemy 1,7 m. Waga zawsze podawana jest w kg. Wiedząc, jak obliczyć BMI samemu, możemy na bieżąco kontrolować naszą masę ciała. Oto przykład:

Ania waży 55 kg i ma 160 cm wzrostu. Sprawdźmy, jakie jest jej BMI:

55/1,62=21 (w przybliżeniu)

BMI Ani wynosi 21. Wiemy, jak obliczyć BMI, jednak musimy jeszcze wiedzieć, jaka jest jego prawidłowa wartość. Aby to sprawdzić, trzeba skorzystać ze specjalnej tabeli lub wykresu, na których przedstawione są odpowiednie wartości podzielone na kilka grup, z której każda jest przypisana niedowadze, prawidłowej masie ciała, nadwadze i otyłości. 

 

Jak się oblicza wskaźnik BMI online?

A jak wyliczyć swoje BMI, korzystając z gotowych kalkulatorów dostępnych w Internecie? To jeszcze łatwiejszy sposób na zweryfikowanie, czy nasza waga jest prawidłowa. Obecnie dostępnych jest bardzo dużo kalkulatorów online, w których wystarczy podać tylko podstawowe wartości, dotyczące naszej wagi, wzrostu oraz wieku. W wielu z nich zostaniemy też poproszeni o zaznaczenie, czy wartości te dotyczą kobiety czy mężczyzny. Im więcej informacji zostanie uwzględnionych przy wyliczeniach, tym wynik jest bardziej wiarygodny. Obliczając BMI online, od razu otrzymujemy też informację, co oznacza wynik, czy jest to waga prawidłowa, niedowaga, nadwaga czy też otyłość. Internetowe kalkulatory w przypadku nieprawidłowości podają też właściwą wagę dla wskazanego wzrostu. Dzięki temu wiemy, o ile za mało lub za dużo ważymy. Są również bardziej rozbudowane narzędzia, obejmujące praktyczne porady, jak utrzymać czy osiągnąć prawidłową masę ciała. 

 

Niedowaga, waga w normie, nadwaga czy otyłość?

Kiedy już wiesz, jak się oblicza wskaźnik BMI i skorzystałeś z ogólnego, uniwersalnego równania, sprawdź, co oznacza Twój wynik. Międzynarodowa klasyfikacja BMI obejmuje 8 grup, z której każda dotyczy innych wartości. Oto one: 

  • Mniej niż 16,0 – wygłodzenie
  • 16,0–17,0 – wychudzenie 
  • 17–18,5 – niedowaga
  • 18,5–25,0 – prawidłowa masa ciała
  • 25,0–30,0 – nadwaga
  • 30,0–35,0 – I stopień otyłości
  • 35,0–40,0 – II stopień otyłości
  • powyżej 40,0 – III stopień otyłości 

Tak samo niebezpieczna jak otyłość, jest również niedowaga, a szczególnie skrajne wychudzenie i wygłodzenie. W obu przypadkach mamy do czynienia z zaburzeniami pracy całego organizmu, istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia poważnych chorób, a w niektórych przypadkach również śmierci. 

Prawidłowa waga ciała.

Dlaczego warto obliczać BMI?

Swój wskaźnik BMI może poznać każdy, wiedząc, jak obliczyć BMI samemu, korzystając przy tym z prostego wzoru lub też ogólnodostępnych kalkulatorów online. To jedna z jego większych zalet. Nie potrzebujemy konsultacji i pomocy specjalisty, aby dowiedzieć się, czy nasza waga jest w normie. Mamy też możliwość udać się do specjalistycznego gabinetu dietetycznego i wykonać w obecności profesjonalisty badanie na profesjonalnym analizatorze składu ciała, który obliczy nie tylko BMI, ale też ilość wody, tłuszczu, masy mięśniowej i szkieletowej.  Dzięki temu mamy szansę na bieżąco kontrolować stan naszego ciała pod względem jego masy, czy jest prawidłowa czy wymaga zmian. Najpopularniejszym urządzeniem do pomiary składu ciała jest analizator Seca 515. Wiedza o BMI oraz pozostałe parametry składu ciała są bardzo pomocnym narzędziem przy zmianach nawyków żywieniowych w celu osiągnięcia prawidłowej wagi. Korzystają z niego osoby aktywne, chcące utrzymać wagę na odpowiednim poziomie. BMI w normie zwiększa szansę na ogólne dobre zdrowie całego organizmu człowieka. Istnieją badania, potwierdzające, że u takich osób obserwuje się zmniejszoną zachorowalność na miażdżycę i cukrzycę typu 2.

 

Nieprawidłowe BMI. Jakie są tego skutki? 

Trzeba wiedzieć nie tylko, jak obliczyć BMI, ale również co może być następstwem jego nieprawidłowej wartości. Jeżeli wynik wskazuje na nadwagę lub otyłość, jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na poważne choroby. Przede wszystkim są to: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, zawał serca, udar mózgu, zespół metaboliczny, a nawet nowotwory. 

Nie najlepiej na stan naszego zdrowia wpływa też niedowaga. Przyczynia się do anemii, zaburzeń pamięci, osłabienia układu odpornościowego, chorób zębów i nadmiernego łysienia. 

Wiedza na temat, jak wyliczyć swoje BMI, bardzo przydaje się w codziennym życiu osób, którym zależy na swoim stanie zdrowia oraz utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Pamiętaj jednak, że przy bardziej szczegółowej analizie uwzględniamy również nasza masę mięśniową, tłuszczową oraz kostną. Dopiero wtedy mamy wiarygodny obraz składu naszego ciała i prawidłowej jego masy. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny