ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Wysoki puls w ciąży – jak obniżyć puls w ciąży?

Podczas ciąży zachodzi wiele zmian w organizmie kobiety. Jedną z nich jest szybsze bicie serca spowodowane rozszerzeniem naczyń krwionośnych oraz znacznym wzrostem objętości krwi. Wysoki puls w ciąży jest często objawem niepokojącym przyszłe mamy i skłania je do poszukiwania odpowiedzi na nurtujące je pytania – jaki puls w ciąży jest prawidłowy? Jak obniżyć puls w ciąży?

 

Puls – prawidłowy puls w ciąży

Norma pulsu w ciąży jest wyższa od prawidłowego pulsu dorosłego człowieka o około 10 – 20 procent i może przekroczyć 80 uderzeń na minutę. W niektórych wypadkach osiąga nawet wartość 90, a nawet 100 uderzeń serca.

Fizjologicznie zmiany te mogą się utrzymywać już od 7 tygodnia ciąży, aż do piątego dnia po porodzie i są zupełnie naturalne.

Wysokie tętno w ciąży może być spowodowane wzrostem objętości krwi, większą ilością wody zatrzymywanej w organizmie oraz wpływem hormonów ciążowych. Niezwykle łatwe jest też badanie pulsu. Każda przyszła mama może je wykonać samodzielnie. Wystarczy policzyć ilość uderzeń serca wyczuwalnych na tętnicy promieniowej nadgarstka w ciągu minuty lub skorzystać z automatycznego ciśnieniomierza, który wskaże, jaki jest puls w ciąży. Normy można odczytać z ogólnodostępnych źródeł i porównać z otrzymanymi wartościami. Warto pamiętać, iż wysoki puls serca w ciąży bez jakichkolwiek dodatkowych dolegliwości zwykle nie powinien być powodem do niepokoju.

 

Problemy kardiologiczne wpływające na puls w ciąży.

Problemy kardiologiczne mogą być rozpoznane jeszcze przed zajściem w ciąże. Niektóre z nich stanowią przeciwskazanie do posiadania potomstwa, gdyż obarczone są wysokim ryzykiem powikłań dla przyszłej mamy lub zagrażają jej życiu. Do chorób takich należą między innymi nadciśnienie płucne, ciężkie zwężenie zastawki mitralnej czy też znaczące poszerzenie aorty. Warto jednak pamiętać, iż najczęstsze choroby kardiologiczne takie jak zaburzenia rytmu serca czy ubytek w przegrodzie międzykomorowej nie stanowią przeciwskazania do zajścia w ciąże. Wymagają jedynie konsultacji kardiologicznej, zmodyfikowania dotychczasowego leczenia oraz stałego nadzoru lekarza.

 

Najczęstsze choroby układu sercowo-naczyniowego w czasie ciąży:

  • Nadciśnienie
  • Arytmia
  • Rozpoznanie wady serca
  • Niewydolność serca
  • Kardiomiopatie
  • Choroba zakrzepowo-zatorowa żył

Najczęstszym problemem kardiologicznym wpływający na wysoki puls w ciąży jest arytmia. Spowodowana jest ona licznymi zmianami zachodzącymi w układzie krążenia takimi jak rozszerzenie naczyń krwionośnych, obniżenie ciśnienia tętniczego oraz wzrost objętości krwi o około 30%. Serce w ciąży musi pracować bardzo intensywnie w celu zapewnienia właściwego krążenia oraz dobrej kondycji zarówno przyszłej mamy, jak i dziecka. Na szczęście większość arytmii występujących w trakcie ciąży ma łagodną postać i nie wymaga przyjmowania leków.

 

Kiedy wysoki puls w ciąży jest niepokojący?

Naturalny wzrost rytmu serca w ciąży występuje w wyniku wysiłku i ustępuje samoistnie po chwili odpoczynku. Jest to tak zwana tachykardia zatokowa, która może pojawić się nawet kilkukrotnie w ciągu dnia i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia matki oraz rozwijającego się w jej brzuchu dziecka. Charakteryzuje się ona miarowym rytmem i wartością powyżej 100 uderzeń na minutę.

Wysoki puls w ciąży jest niepokojący, jeżeli jego wartość wynosi powyżej 100 uderzeń na minutę, dodatkowo jest nierówny oraz towarzyszą mu zawroty głowy, duszność i mroczki przed oczami. W takiej sytuacji należy pilnie zgłosić się do lekarza, który może zlecić wykonanie takich badań jak Echo serca, EKG, Holter EKG oraz badania krwi. Pomogą one zdiagnozować przyczynę dolegliwości i podjąć właściwe leczenie. Badania te są bezpieczne dla kobiety przez cały okres trwania ciąży.

cisnieniomierz ciaza

Wysoki puls w ciąży czy szkodzi dziecku?

Niemal wszystkie zmiany zachodzące w organizmie matki mają mniejszy lub większy wpływ na rozwijający się płód. Nawet wysoki puls spowodowany stresem może wpłynąć na podwyższenie tętna płodu. Jednak do bardzo groźnych arytmii zagrażających zarówno zdrowiu, jak i życiu matki i dziecka można zaliczyć migotanie lub trzepotanie przedsionków. W wyniku tej arytmii dochodzi do bardzo gwałtownego wzrostu rytmu serca. Dotyczy ona jednak najczęściej kobiet z wcześniej rozpoznaną wadą serca lub zastawek i wymaga leczenia szpitalnego.

Kolejna grupa chorobowa to komorowe zaburzenia rytmu serca, którym mogą towarzyszyć spadki ciśnienia oraz omdlenia stanowiące bezpośrednie zagrożenie dla płodu. W czasie ciąży jednak rzadko dochodzi do tak gwałtownych epizodów tej choroby. Warto także pamiętać, iż u większości kobiet z niegroźnymi zaburzeniami rytmu serca w ciąży nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia porodu w sposób naturalny.

 

Jak obniżyć puls w ciąży?

Wysoki puls w ciąży w zależności od przyczyny można obniżyć na kilka sposobów. Podwyższone tętno spowodowane stresem lub nadmiernym wysiłkiem fizycznym obniżamy za pomocą relaksu i odpoczynku. Natomiast wysoki puls powstały w wyniku chorób układu krążenia lub niedoboru pierwiastków takich jak żelazo, magnez oraz potas należy wyrównać poprzez odpowiednio dostosowane leczenie i uzupełnienie mikroelementów.

Ważnym czynnikiem wpływającym na wysoki puls jest także ilość spożywanych płynów. Niedobór wody w organizmie może spowodować odwodnienie, które bezpośrednio wpływa na wzrost pulsu w ciąży. Nie bez znaczenia pozostaje także ilość spożywanej kawy. Nadmiar kofeiny także może doprowadzić do przyspieszenia pulsu, dlatego warto ograniczyć jej spożycie w trakcie trwania ciąży. 

pulsoksymetr rossmax sb 200

Podsumowanie

Wysoki puls w ciąży jest zjawiskiem powszechnie występującym i większości przypadków nie świadczy o poważnej chorobie. Za wysoki puls może mieć podłoże stresowe lub być efektem podejmowanej aktywności fizycznej. Najczęściej nie zagraża on zdrowiu oraz życiu matki i dziecka. Nie oznacza to, jednak iż wysoki puls w ciąży należy lekceważyć. Każde niepokojące zmiany zachodzące w ciele matki należy skonsultować z lekarzem prowadzącym celem wykrycia ewentualnej arytmii lub wady serca i podjęcia prawidłowego leczenia.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny