ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Termometr lekarski to urządzenie, które powinno znajdować się w każdym domu. Często jako pierwszy jest w stanie zasygnalizować, że dzieje się coś niepokojącego. Zarówno podwyższona, jak i obniżona temperatura ciała może wskazywać na zaburzenia pracy ustroju, dlatego wyników odbiegających od normy, nie można lekceważyć. Obecnie na rynku istnieje wiele, różnych sprzętów, które służą do sprawdzenia ciepłoty ciała.

Czy istnieje idealna temperatura ciała?

Wbrew powszechnej opinii nie ma jednej, idealnej temperatury ciała. Jeżeli Twój pomiar wskazał inny wynik, niż książkowe 36.6-36.7°C nie musisz od razu panikować. Badania pokazują, że na mierzenie ma wpływ dużo czynników, a wiele z nich nie ma podłoża chorobowego.

 

Należą do nich między innymi:

  • Indywidualne uwarunkowania
  • Miejsce, w którym wykonano pomiar – mogą występować różnice w zależności od badanej części ciała
  • Rytm dobowy – wynik różni się w zależności od pory dnia
  • Stan fizjologiczny – np. menstruacja
  • Intensywna aktywność fizyczna

Podwyższona/obniżona temperatura ciała nie musi od razu wskazywać na niepokojące stany. Jeżeli jednak nieprawidłowa wartość utrzymuje się, a przyczyna pozostaje nieznana, warto zastanowić się nad kontaktem ze specjalistą i wdrożeniem leczenia.

Nie istnieję jeden idealny wynik pomiaru, który musi wskazywać termometr lekarski, wiele źródeł mówi jednak, że powinno mieścić się to w przedziale 36.3-37.3°C.

dziewczynce ubranej na czerwono wykonywany jest pomiar temperatury termometrem bezdotykowym

Podwyższona temperatura ciała – o czym świadczy?

Gorączka to stan, w którym temperatura ciała wynosi przynajmniej 38°C, a o stanie przedgorączkowym można mówić kiedy zakres waha się od 37 do 38°C. Nie zawsze świadczy o stanie chorobowym, ale kiedy Twój wynik wzrośnie ponad prawidłową normę, to wiedz, że to czas na wzmożoną czujność. Obserwuj swój organizm oraz zastanów się, czy nie towarzyszą jej inne niepokojące objawy jak np. kaszel, osłabienie,  katar i  ból mięśni.

Podwyższona temperatura ciała to naturalna reakcja obronna na niebezpieczeństwo. Organizm zwiększa ciepłotę, bo w takich warunkach jest lepiej usposobiony do zwalczania szkodliwych czynników. Dlatego jeżeli gorączka nie jest uciążliwa, w pierwszym etapie nie zawsze zaleca się farmakologiczne zbijanie temperatury. Kiedy taka sytuacja przedłuża się, albo wartości nie ulegają zmniejszeniu, można rozważyć takie kroki. Dłuższe przebywanie w takim stanie, może mieć negatywny wpływ.

Termometr lekarski to proste urządzenie diagnostyczne, ale mimo to jest w stanie, zasugerować niepokojące zmiany. Zbyt wysokie pomiary mogą wskazywać na: przeziębienie, grypę, COVID-19, zatrucia pokarmowe, stany zapalne, a nawet na nadczynność tarczycy. Warto jednak zachować spokój i zanim stwierdzisz chorobę, to najpierw skonsultuj się ze specjalistą.

 

Co jeżeli termometr lekarski wskazał zbyt niską temperaturę?

Powszechnie mówi się o stanach gorączkowych, ale organizm może mieć również zbyt niską temperaturę. Hipotermia występuje na skutek szybkiego ochłodzenia organizmu oraz braku możliwości wytworzenia odpowiednich ilości ciepła. Często przyczyny są prozaiczne i należą do nich: warunki atmosferyczne, niedożywienie, zmęczenie, wypicie dużej dawki alkoholu lub nieadekwatny do pogody ubiór.

Najczęściej objawy powodują dyskomfort, ale nie bezpośrednie zagrożenie życia. Marznięcie, dreszcze, osłabienie mocy mięśni oraz ogólne pogorszenie samopoczucia to najpowszechniejsze symptomy zbyt niskiej temperatury ciała. Panaceum na ten stan jest proste: przebywanie w zagrzanym pomieszczeniu, ciepły napój oraz odpoczynek powinny załatwić sprawę.

Jeżeli temperatura ciała spada poniżej 32°C, sytuacji nie można już lekceważyć. Wyziębienie może powodować bóle, uczucie zesztywnienia i osłabienie reakcji na bodźce zewnętrzne. Wartości mniejsze, niż 25°C stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia. Są to jednak sytuacje ekstremalne, a najczęściej spotyka się obniżenie ciepłoty ciała do około 35°C i może to świadczyć o niewydolności wątroby, nerek, niedoczynności tarczycy lub niedożywieniu.

 

Jaki termometr wybrać?

Rynek termometrów lekarskich jest szeroki, a do wyboru masz kilka rodzajów. Dobrze jest, zastanowić się, który najlepiej spełni Twoje potrzeby. W sklepie medycznym KREDOS posiadamy szeroki wybór produktów.

Najczęściej wybierane to:

  • Termometry elektroniczne (dotykowe) – produkty, które zastąpiły na rynku rtęciowe odpowiedniki. Są uznawane za bezpieczniejszą i szybszą metodę, a wygoda w użyciu sprawia, że są idealnym wyborem na domowe potrzeby. Dzięki nim świetnie zadbasz o zdrowie swoje oraz całej rodziny.
  • Termometry elektroniczne (bezdotykowe) – pozwalają na pomiar nie tylko ciała, ale również otoczenia, żywności i płynów. Świetnie odnajdują się kiedy trzeba sprawdzić temperaturę potencjalnie chorych ludzi. Nie wymaga bezpośredniego kontaktu z badanym, co sprawia, że osoba wykonująca pomiar jest dużo bezpieczniejsza, niż w przypadku tradycyjnego termometru. Świetnie sprawdzi się w przypadku masowych pomiarów jak np. obiektach ochrony zdrowia, kultury i oświaty oraz w zakładach pracy.
  • Termometry owulacyjne – zwolennicy naturalnego planowania ciąży lub osoby chcące tego uniknąć chętnie sięgają po produkty tego typu. Pozwala precyzyjnie monitorować temperaturę podczas cyklu miesiączkowego. Dokładność do dwóch miejsc po przecinku oraz możliwość połączenia ze smartfonem sprawia, że kontrola dni płodnych będzie zdecydowanie łatwiejsza.

Możliwości jest sporo. Warto wybrać taki termometr lekarski, który najlepiej dopasuje się do Twoich potrzeb. Dużo zależy od funkcji, jaką ma pełnić oraz ilości badanych osób. Nie bez znaczenia pozostają indywidualne preferencje.

termometr beurer ft 95 bluetooth 

Podsumowanie

Kontrola temperatury ciała to bardzo prosty sposób na wykrycie dysfunkcji w funkcjonowaniu organizmu. Warto podkreślić, że nie tylko podwyższona ciepłota ciała może być niebezpieczeństwem dla człowieka, ale równie niebezpieczna jest hipotermia. Ustrój człowieka jest inteligentnym systemem, który zmiany temperatury ciała traktuje jako mechanizm obronny. Kiedy jednak nieprawidłowości są zbyt duże, mogą stanowić zagrożenie życia i zdrowia. Nie lekceważ przedłużających się odchyleń w pomiarach i rozważ konsultację ze specjalistą.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny