ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Tak samo niebezpieczna dla zdrowia jak suche powietrze jest zbyt duża jego wilgotność. W mieszkaniu powinniśmy zadbać o optymalny jej poziom, aby uniknąć nieprzyjemnych problemów zdrowotnych. To, czy wilgotne powietrze jest zdrowe, zależy od tego, jak wysoki jest poziom wilgotności, dlatego należy kontrolować stan powietrza w mieszkaniu i w odpowiedni sposób je nawilżać lub właśnie osuszać.

Wpływ wilgotności na organizm człowieka 

Przyjmuje się, że poziom wilgotności powietrza w domu powinien być na poziomie 40-60% i ta norma w żadną stronę nie powinna zostać przekroczona. Zdarza się jednak, że powietrze jest zbyt suche, co jest charakterystyczne dla pory jesienno-zimowej, kiedy intensywniej ogrzewamy pomieszczenia i rzadziej je wietrzymy. Problem dotyczy szczególnie salonu, sypialni i dziecięcego pokoju. Suche powietrza wywołuje przesuszenia śluzówki, co przekłada się na trudności w oddychaniu, kaszel i katar. Dochodzi również do podrażnienia skóry, a także ogólnego osłabienia organizmu. Duża wilgotność powietrza również nie najlepiej wpływa na nasze zdrowie. Im większa wilgoć w domu, tym lepsze warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Są to szkodniki najczęściej pojawiające się pomieszczeniach, tj. kuchnia i łazienka, gdzie częściej użytkujemy wodę, nie zawsze jest dobra wentylacja, a nawet okno. Nie powinniśmy się zastanawiać, czy wilgotne powietrze jest zdrowe, ale jak bardzo nam szkodzi, kiedy zostaje przekroczony poziom 60%. 

Podobnie jak przy suchym powietrzu, również przy wilgotnym, największe spustoszenie w organizmie obserwujemy w obszarze układu oddechowego. Jest to spowodowane tym, że powietrzem oddychamy i nie unikniemy tego zarówno kiedy jest suche, jak i przesadnie wilgotne. Dlatego tak ważne jest to, aby zadbać o dobrą jakość powietrza w mieszkaniu, szczególnie że tylko tutaj mamy na nie duży wpływ.

 

Duża wilgotność powietrza w mieszkaniu, a zdrowie. To Ci szkodzi!

Wilgoć jest tak samo niebezpieczna jak zanieczyszczenia w powietrzu. Bardzo często te dwa problemy występują jednocześnie, co powoduje, że szukamy urządzenia, które zarówno osuszy, jak i oczyści powietrze. Wpływ wilgotności na organizm człowieka jest bardzo duży, tym bardziej, że bardzo często nie mamy świadomości, że poziom wilgotności powietrza w naszym domu jest wyraźnie ponad normę. Możemy ją jednak odczuwać wieloma zmysłami – węchem, wzrokiem i dotykiem. Czasem pojawia się zatęchły zapach, innym razem czarne ślady na ścianach, a niekiedy też lepkość skóry. W warunkach nadmiernej wilgoci rozwijają się roztocza, pojawiają się grzyby i pleśń. Wszystko to szkodliwe patogeny, które bardzo źle znoszą alergicy o osoby o wrażliwym układzie oddechowym, w tym dzieci. Wystąpić mogą problemy z oddychaniem, ale też pogorszenie się samopoczucia. Niektóre osoby przebywające w takich warunkach skarżą się na kłopoty ze snem, koncentracją, a także nadmierne rozdrażnienie. 

Duża wilgotność powietrza, a zdrowie to jedna z zależności, ponieważ musimy wiedzieć, że wilgoć w mieszkaniu ma też destrukcyjny wpływ na meble i materiały użyte do budowy i wykończenia domu. Niszczą się w ten sposób drewniane szafki i szafy, podłoga, ściana pokryta farbą i tapetą, a także sprzęty, które w kontakcie z wilgocią i wodą mogą spowodować zwarcie. 

plesz za szafla spowodowana zbyt duza wilgotnascia

Skąd ta nadmierna wilgoć w domu? 

Wilgotność powietrza w domu ma swoje przyczyny, nie powstaje samoistnie, a sprzyjają temu konkretne warunki oraz czynniki. Mogą być to przyczyny zewnętrzne, na które nie mamy wpływu. Wśród nich są powodzie i podtopienia, długo utrzymująca się wilgotność powietrza na zewnątrz, a także wysoki poziom wód gruntowych. Jeżeli jednak żadne z tych zjawisk nie występuje w obszarze Twojego domu, to najprawdopodobniej wilgoć w mieszkaniu pojawiła się w wyniku błędów konstrukcyjnych. Często odpowiedzialny jest za to brak drenażu lub jego nieprawidłowe wykonanie. Duże znaczenie ma też sprawność wentylacji. Jeżeli nie działa ona we właściwy sposób, to jest duże ryzyko systematycznego wzrostu wilgoci w budynku. Nowo oddane budynki do użytku nierzadko charakteryzują się wilgocią technologiczną. Podczas prac budowlanych i wykończeniowych zużywa się duże ilości wody, a termin oddania budynku do użytku jest bardzo krótki. Przegrody budynku nie mają więc odpowiednio dużo czasu, aby dobrze wyschnąć. Do przyczyn wilgoci w mieszkaniu przyczynia się też nieszczelny dach i wadliwa izolacja. 

 

Jak rozpoznać, że wilgotność powietrza jest ponad normę? 

To, czy wilgotne powietrze jest zdrowe, udowadnia stan naszego organizmu oraz samopoczucie po dłuższym przebywaniu w pomieszczeniu, w którym jest podwyższony poziom wilgotności powietrza. Nieprawidłowości rozpoznamy jednak nie tylko po tym, jak się czujemy, ale też, jak wygląda wnętrze budynku. Na ścianach i podłogach mogą pojawiać się plamy. Jest to szczególnie widoczne na powierzchniach pokrytych farbą. Twojej uwadze z pewnością nie umknie charakterystyczny zapach gleby i stęchlizny. To jest sygnał, że w budynku już zaczęła rozwijać się pleśń. W przypadku mostków termicznych dojdzie do kondensacji pary wodnej i te miejsca będą szczególnie wilgotne. Na szybkach zacznie osadzać się para wodna. Będzie ona widoczna też na meblach. Ich powierzchnia stanie się wilgotna i mokra w dotyku. 

 

Duża wilgotność powietrza a zdrowie. Jak się pozbyć problemu? 

Kiedy już wiesz, że poziom wilgotności powietrza w Twoim mieszkaniu jest ponad normę i destrukcyjny wpływ wilgotności na organizm człowieka – Twój i innych domowników wywołuje u Was dyskomfort, a nawet rozwój infekcji, warto zastanowić się nad sposobami na pozbycie się tego problemu. W takim przypadku skutecznym rozwiązaniem jest zakup osuszacza powietrza. Elektryczny w mechaniczny sposób usuwa wilgoć w budynku, natomiast kondensacyjny działa na zasadzie klimatyzatora. Konieczne jest też zlokalizowane źródła problemu. Jeżeli dotyczy to defektów konstrukcyjnych budynków, należy je usunąć lub naprawić nieprawidłowości. 

Wilgotne powietrze nie służy naszemu zdrowiu, jednak zbyt suche też nie stwarza nam dobrych warunków do życia. Kontroluj poziom wilgotności powietrza w swoim domu, utrzymując go na poziomie 40-60%. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny