ZAMKNIJ ZAMKNIJ

O suchym powietrzu w mieszkaniu mówimy, kiedy poziom wilgotności powietrza wynosi mniej niż 40%. Jeżeli takie warunki utrzymują się przez długi czas, u większości osób pojawią się niepokojące sygnały, że w ich organizmie zachodzą niepożądane zmiany. Poznaj objawy suchego powietrza w mieszkaniu, aby możliwie jak najwcześniej zareagować i poprawić stan powietrza w swoim najbliższym otoczeniu.

Zbyt suche powietrze – objawy układu oddechowego 

Z powodu suchego powietrza w domu najbardziej w większości przypadków cierpi układ oddechowy. Objawy suchego powietrza w domu dotykają górne drogi oddechowe, wśród których sąjama nosowa, krtań, zatoki i gardło. Najczęściej infekcje występują w okresie jesienno-zimowym, a więc w sezonie wzmożonego ryzyka zachorowania na choroby wirusowe. W tym czasie również poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu może się wyraźnie obniżyć ze względu na częstsze dogrzewanie oraz rzadsze wietrzenie pomieszczeń. Objawy zbyt suchego powietrza w obrębie układu oddechowego są podobne do tych, które obserwujemy przy przeziębieniu. Są to: kaszel, częste kichanie, katar, wydobywająca się z nosa wydzielina, ból i drapanie gardła, a także gorączka. Możemy więc pomylić ten stan z przeziębieniem lub grypą. Trzeba wiedzieć, że suche powietrze w mieszkaniu to idealne środowisko dla rozwoju wirusów, dlatego też możemy się częściej przeziębiać, szczególnie jeżeli nasz układ odpornościowy jest osłabiony.

 

Suche powietrze – objawy na skórze 

Objawy suchego powietrza w domu są ponadto widoczne na naszej skórze. Bardzo często jest ona wtedy sucha, podrażniona i zaczerwieniona. W skrajnych przypadkach może pękać i tym samym pojawiają się rany. W wielu przypadkach utożsamiamy to z alergią, niewłaściwą pielęgnacją lub po prostu naszą naturą i uwarunkowaniami genetycznymi. Nie kojarzymy tych objawów właśnie z suchym powietrzem w mieszkaniu. Jeżeli jednak zaobserwujemy je jesienią i zimą, warto sprawdzić poziom wilgotności powietrza w domu. Zbyt suche powietrze przyczynia się do utraty przez naszą skórę bariery ochronnej. W ten sposób alergeny i szkodliwe chemikalia z łatwością przenikają przez naskórek i powstają mikrouszkodzenia. 

Objawy suchego powietrza na skórze powinny nie tylko wymusić na nas kontrolę wilgotności w mieszkaniu, ale też większą troskę o naszą skórę. Nie sprzyjają jej długie kąpiele w gorącej wodzie, a także agresywne mydła i żele. Aby przynieść jej ukojenie, korzystaj z naturalnych kosmetyków, a także dogłębnie ją nawilżaj. Postaw również na regenerację, aby odbudować jej barierę ochronną. W celu uniknięcia podrażnień wybieraj bawełniane ubrania, najlepiej luźniejsze, mniej przylegające do ciała.

nawilzacz powietrza ustawiony na parapecie podswietlony swiadlem slonecznym

Inne objawy suchego powietrza w mieszkaniu

Zbyt suche powietrze objawia się nie tylko na skórze i w naszym układzie oddechowym. Możemy zaobserwować także inne zmiany w naszym organizmie, które często są charakterystyczne dla innych schorzeń lub zwykłego przemęczenia i osłabienia organizmu. Są osoby, które skarżą się na swędzenie i łzawienie oczu. Zazwyczaj kojarzymy te objawy z alergią, jednak te w przeciwieństwie do wzmożonego suchego powietrza występują zazwyczaj wiosną, tym razem jesienią i zimą. Mamy uczucie piasku pod powiekami, oczy są zaczerwienione, a czasem nawet mamy problem z ich otwarciem. To bardzo uciążliwa dolegliwość. 

Niepokojącym objawem powinien być również chroniczny ból głowy. To najczęściej jeden z sygnałów wysyłanych przez nasz układ nerwowy, informujący o zaburzeniach w tym obszarze naszego organizmu. Przebywanie przez długi czas w suchym pomieszczeniu wywołuje wysuszenie nosa, po czym błony śluzowe ulegają zapaleniu i podrażnieniu. Jest to bardzo łatwa droga do zatokowego bólu głowy. Właśnie dlatego objawy suchego powietrza w domu dotyczą też bólu zlokalizowanego w obrębie głowy. Nie musi być to następstwo zmiany pogody, niskiego ciśnienia czy zmęczenia.

 

Suche powietrze w domu – choroby 

Suche powietrze w mieszkaniu jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, szczególnie jeżeli utrzymuje się przez długi czas, a problem się powiększa. O ile jednorazowe i krótkotrwałe objawy wywołują u nas jedynie dyskomfort, o tyle już rozwijające się choroby mogą nam zdecydowanie bardziej doskwierać i wymagać leczenia. Na objawy zbyt suchego powietrza trzeba więc szybko reagować. W przeciwnym razie może dojść do wystąpienia łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry. Jeżeli obserwujesz u siebie swędzenie i podrażnienie skóry, nie lekceważ tych objawów. Ponadto zaczerwienione i łzawiące oczy mogą doprowadzić do zapalenia spojówek. Takie warunki sprzyjają także  rozwojowi astmy. Czasami też mogą wystąpić choroby układu oddechowego skoncentrowane znacznie głębiej, jak w płucach i oskrzelach.

 

Suche powietrze – skutki 

Regularne pomiary wilgotności powietrza pomagają uniknąć poważnych problemów zdrowotnych wywołanych zbyt suchym powietrzem w mieszkaniu. Objawy możemy pomylić z przeziębieniem, grypą lub alergią, dlatego warto mieć w domu wilgotnościomierz, który regularnie dokonuje pomiarów wilgotności. Skutki suchego powietrza nierzadko są trwałymi zmianami w naszym organizmie. Chroniczny ból głowy może zamienić się w nawracającą migrenę, a zaczerwienienie i suchość skóry w nadwrażliwość na słońce, wiatr i mróz, co powoduje, że będziemy musieli ją chronić przez cały czas przed czynnikami zewnętrznymi. Również objawy w obrębie dróg oddechowych mogą wywołać trwałe zmiany. Będziemy musieli nauczyć się  radzić sobie z trudnościami w oddychaniu, a także nadwrażliwością nawet na minimalnie suche powietrze, z którym przecież mamy do czynienia nie tylko we wnętrzach budynku. 

Sposoby na nawilżenie suchego powietrza 

Z suchym powietrzem w mieszkaniu możemy sobie skutecznie poradzić. Zadbajmy o odpowiednią wentylację w domu i regularne wietrzenie pomieszczeń, przynajmniej raz w ciągu dnia. Utrzymujmy optymalną temperaturę, która powinna wynosić 20-22 st. Celsjusza. Możemy też ustawić miednicę z wodą przy kaloryferze, a jeszcze skuteczniejsze będzie zastosowanie profesjonalnego nawilżacza powietrza

Objawy suchego powietrza w domu niech będą dla Ciebie sygnałami, że warunki w Twoim mieszkaniu niekoniecznie są najlepsze dla Twojego zdrowia i komfortu. Obserwuj swój organizm i nie lekceważ zmian, jakie w nim zachodzą. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny