ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Masaż limfatyczny - kiedy warto go robić u specjalisty

Walczysz z obrzękami, żylakami lub cellulitem? Warto do działań profilaktycznych dołożyć również drenaż limfatyczny. Na czym on polega, kiedy jeszcze go stosować oraz jakie przynosi korzyści?

Choć dla wielu nazwa brzmi dość enigmatycznie, masaż limfatyczny, zwany również drenażem limfatycznym to zabieg, którego celem jest usprawnienie przepływu krwi oraz limfy w naszym organizmie. Wykonuje się go w profesjonalnych salonach masażu lub w gabinetach medycyny estetycznej i odnowy biologicznej, żeby zlikwidować uczucie ciężkości nóg, zredukować cellulit czy oczyścić organizm z toksyn.

Coraz częściej masaż limfatyczny wykorzystywany jest przez sportowców, którzy stosują go jako element regeneracji powysiłkowej. Zmęczone długotrwałym treningiem mięśnie i stawy o wiele lepiej odbudowują się, stają się wytrzymalsze i gotowe do przyjęcia kolejnej dawki wymagających ćwiczeń.

 

Drenaż limfatyczny może być przeprowadzony na dwa sposoby: manualnie lub mechanicznie.

  • Manualny drenaż limfatyczny wykonuje masażysta stosując specjalistyczne techniki, polegające na wykonywaniu delikatnych ruchów przesuwających, przepychających i wyciskających, w tym samym kierunku co przepływ limfy
  • Mechaniczny drenaż limfatyczny wykonywany jest przez specjalistyczny aparat dedykowany do drenażu limfatycznego. Podczas zabiegu pacjent ubierany jest w specjalny strój, który napełniany jest powietrzem. Taki kombinezon posiada specjalne mankiety podzielone na komory, w których umieszcza się obrzękniętą rękę lub nogę. Urządzenie, wtłaczając lub spuszczając powietrze z kolejnych sektorów, wytwarza podciśnienie, które stymuluje układ limfatyczny do pracy. W efekcie węzły limfatyczne są udrożniane, a organizm oczyszczony.

Co ważne, podczas drenażu nie masuje się węzłów chłonnych, tylko ich okolice, zawsze wzdłuż naczyń limfatycznych albo w kierunku najbliższych węzłów chłonnych.

 

Rodzaje masażu limfatycznego

Można wykonywać masaż całego ciała albo jego fragmentu np. twarzy i jej okolic, rąk lub nóg.

  • masaż limfatyczny kończyn dolnych redukuje obrzęk i ból łydek, szczególnie zalecany osobom pracującym długie godziny w pozycji stojącej
  • drenaż limfatyczny twarzy oczyszcza skórę z zalegających w niej toksyn, zmniejsza pourazowe obrzęki, zasinienia oraz krwiaki, polecany jest zwłaszcza po inwazyjnych zabiegach medycyny estetycznej
  • masaż limfatyczny kończyn górnych polega na delikatnym uciskaniu, głaskaniu, rozcieraniu oraz ugniataniu dołów pachowych, stawu ramiennego, ramienia, stawu łokciowego i nadgarstkowego, śródręcza oraz palców
  • masaż limfatyczny brzucha niweluje tzw. obrzęki lipidowe, czyli bolesną tkankę tłuszczową, ma również właściwości oczyszczające, zalecany jest osobom z nadwagą oraz walczącym z cellulitem

limfatyczny masaz 

Zalety drenażu limfatycznego

Obojętnie, czy masaż wykonany jest mechanicznie dedykowanym aparatem do drenażu limfatycznego czy manualnie przez specjalistę, oddziałuje on pozytywnie na układ limfatyczny, jak i na cały organizm. Do głównych zalet masażu limfatycznego należą:

  • bardzo szybkie efekty (pierwsze pozytywne zmiany widoczne i odczuwalne są prawie zawsze po pierwszych zabiegach, najlepiej jednak wykonywać całą zalecaną serię, np. 10 masaży)
  • obwód spuchniętej kończyny i uczucie ciężkości jest widocznie zmniejszone
  • ból rąk lub nóg w wyniku obrzęku znika
  • odczucie przemęczonych nóg jest znacząco zredukowane
  • nawet wieloletnie obrzęki zostają usunięte
  • skóra jest wyraźnie wygładzona, a cellulit zmniejszony

Masaż limfatyczny jest bezbolesny i przyjemny w odczuciu. Już 30-minutowy drenaż całkowicie wystarcza w przypadku obrzęku nóg lub rąk spowodowanego pracą w pozycji stojącej. Żeby uzyskać najlepsze efekty należy wykonywać masaże codziennie lub co drugi dzień. Nie mogą być one jednak łączone w serie razem z innymi masażami.

 

Na co pomaga drenaż limfatyczny?

Masaż limfatyczny odpręża, relaksuje i oczyszcza organizm oraz pomaga na wiele dolegliwości, od pobudzenia krążenia krwi, detoksykacji organizmu, zmniejszenia obrzęków limfatycznych, po usunięcie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii i usprawnienie przepływu chłonki w układzie chłonnym.

Masaż limfatyczny ma również pozytywny wpływ na regenerację stawów i mięśni, np. po wzmożonym wysiłku fizycznym. Dzięki niemu mięśnie są lepiej ukrwione i przez to poprawia się ich wydolność. Wpływa on także na większą produkcję kolagenu, który sprawia, że chrząstka stawowa szybciej się regeneruje.

Jeżeli wykonujecie zabieg liposukcji to koniecznie zróbcie po nim drenaż limfatyczny. Dzięki temu całe ciało będzie zregenerowane, a obrzęki, nierówności oraz siniaki znikną.

 

Masaż limfatyczny - kiedy nie robić?

Drenaż limfatyczny ma dość długą listę przeciwwskazań, z którymi koniecznie trzeba się zapoznać przed przystąpieniem do zabiegu. Na tej liście znajdują się m.in. zapalenie stawów, zakrzepowe zapalenie żył, astma, nowotwory, niewydolność oddechowa, sercowa i nerkowa, nadciśnienie tętnicze krwi, miażdżyca, a także ciąża. Jeżeli chorujecie na coś przewlekle to lepiej skonsultujcie opcję takiego masażu ze swoim lekarzem specjalistą. Zdecydowanie jest on jednak zalecany, aby zredukować, a nawet całkowicie pozbyć się szeregu przykrych dolegliwości spowodowanych trybem pracy, rodzajem uprawianego sportu czy przebytych zabiegów.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny