ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Borykasz się z przebarwieniami i znamionami na skórze? Masz na ciele różnej wielkości pieprzyki? Jeśli tak, to z pewnością dermatoskopia, określana inaczej mianem demoskopii jest badaniem właśnie dla Ciebie.

Według przeprowadzonych badań odnośnie występowania nowotworów, rak skóry stanowi bardzo poważny problem. W przypadku szybkiego jego wykrycia, możliwe jest całkowite wyleczenie. Tak ważne jest więc to, aby stawiać na profilaktykę, dzięki której można ochronić swoje zdrowie, a nawet i życie. W przypadku zmian skórnych warto skorzystać z badania dermatoskopem, aby wykluczyć lub potwierdzić zmianę nowotworową, w tym przede wszystkim czerniaka. Na czym więc takie badanie polega? Czym jest dermatoskop? I kiedy właśnie Ty powinieneś takiej dermatoskopii się poddać?

 

Dermatoskopia - czyli co należy wiedzieć o tym badaniu? 

Dermatoskopia jest to badanie znamion, jakie znajdują się na skórze, przy użyciu specjalistycznego sprzętu, jakim jest dermatoskop. ,,Pod lupę”, a więc pod wielokrotnym powiększeniem, ogląda się wszelkie pieprzyki, przebarwienia i inne niepokojące zmiany skórne, aby móc zbadać je pod kątem złośliwego nowotworu skóry. Czerniak jest niezwykle często występującą zmianą nowotworową, ale wykryty we wczesnym etapie daje możliwość pełnego wyleczenia. Tak istotna więc w tym wszystkim jest właśnie dermatoskopia, dzięki której szanse na wyleczenie osób chorych są naprawdę bardzo duże.

 

Badanie to pozwala ocenić stan znamion na skórze. Specjalny dermatoskop, który z wyglądu przypomina połączenie latarki i lupy, badając zmiany skórne, daje możliwość ich oceny. Jedne są niegroźne, inne z kolei muszą zostać poddane zabiegowi chirurgicznemu i badaniu histopatologicznemu. Tylko bowiem w ten sposób można ocenić, czy znajdują się w nich komórki rakowe. Dzięki trójwymiarowemu obrazowi, dermatoskopia daje możliwość dotarcia do najgłębszych nawet warstw skóry, widząc przez lekarza to, czego gołym okiem nie dałoby się dojrzeć. 

 

Jak wygląda przebieg badania?

Nie można oszacować dokładnego czasu badania skóry, gdyż jest to indywidualną sprawą każdego pacjenta. U jednych bowiem osób widoczna jest jedna zmiana skórna, która wymaga sprawdzenia, u innych jest ich wiele i konieczne jest sprawdzenie całego ciała. Poddając się dermatoskopii trzeba pamiętać o dokładnym obejrzeniu wszystkich części ciała, tak, aby żadnej niezbędnej do badania zmiany nie pominąć. 

 

Przy zwykłym badaniu dermatoskopii lekarz sprawdza za pomocą urządzenia każdą zmianę i poddaje ją analizie. Istnieją jednak bardziej nowoczesne metody, w których korzysta się z tak zwanej dermatoskopii cyfrowej. W tym celu wykorzystuje się do badania urządzenie, jakim jest fotodermatoskop lub wideodermatoskop. Sprzęt taki wykonuje zdjęcia lub robi film, a następnie obraz przesyłany jest do komputera, gdzie zmianę można w odpowiedniej rozdzielczości zobaczyć na ekranie. 

 

Jakie zmiany powinny wzbudzić niepokój? 

Dokonując badania, lekarz powinien wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów, tak, aby analiza była w pełni rzetelna i dokładna, a wynik miarodajny. I tak badając pacjenta, należy spojrzeć na wygląd zmiany pod wieloma kątami. Co jest niebezpieczne? Co wzbudza niepokój i powinno zostać poddane bardziej dogłębnemu badaniu?

  • Zmiany mające nieregularny kształt
  • Brzegi o nierównym i nieregularnym charakterze
  • Zmiany wypukłe lub wklęsłe 
  • Niejednolita barwa znamion lub ich zmieniający się kolor
  • Wielkość powyżej 6mm średnicy
  • Zmiana wielkości znamiona - jej wzrost lub zmniejszenie wielkości

 

Dermatoskopia pozwala dokładnie ocenić każdą zmianę na skórze. I tak, jak wymienione zostało to powyżej, należy spojrzeć na kolor zmiany, jej kształt, wielkość, obszar wokół, występowanie krwawienia czy sączenia, a nawet zaburzenia czucia. Każdy z tych elementów odgrywa bardzo duże znaczenie, aby móc określić, czy zmiana ma charakter łagodny czy może złośliwy. 

 

Najbardziej niebezpieczne zmiany mają:

  • Asymetria kształtu
  • Atypowa barwa
  • Stalowoniebieska struktura

badanie dermatoskopii

Kiedy należy przeprowadzić dermatoskopię?

Z pewnością będąc w tym miejscu, zastanawiasz się nad tym - kiedy należy takie badanie wykonać, prawda? Przecież większość z nas posiada na ciele pieprzyki, wielu z nas ma przebarwienia. Czy to oznacza, że to badanie jest dla każdego? Z całą pewnością powinno być ono wykonywane profilaktycznie, najlepiej raz do roku, szczególnie w okresie zimy i jesieni. Ponadto, powinno odbyć się obowiązkową wizytę w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących zmian. Wszelkie powiększenia lub zmniejszenia zmian, zmiana ich koloru, kształtu czy skóry w obrębie widocznych pieprzyków lub przebarwień - powinna być od razu skonsultowana ze specjalistą. Co więcej, jeśli miejsce zmiany swędzi, łuszczy się, krwawi, a do tego ulega szybkim zmianom pod względem wyglądu - natychmiastowa wizyta u specjalisty to rzecz najważniejsza. Dermatoskopia jest jak najbardziej niezbędnym tutaj badaniem, by móc wykluczyć zmianę złośliwą lub ją potwierdzić i jak najszybciej rozpocząć odpowiednie leczenie. 

 

Jaka skóra najbardziej narażona jest wystąpienie czerniaka?

Bez wątpienia profilaktyczne badanie powinno być wykonane przede wszystkim przez osoby, które mają jasną karnację, u których występują liczne znamiona i gdzie widoczne są piegi. Dermatoskopia skierowana jest także dla osób, u których pojawiły się poparzenia słoneczne i którzy obciążeni są genetycznie. Co więcej, badaniu powinny poddać się także osoby zmagające się z naczyniakami, z rogowaceniem łojotokowym skóry, czy z występowaniem zmian, mających postać brodawki bądź świerzba. 

 

5 oznak raka skóry

Każda zmiana powinna wzbudzić naszą czujność, bowiem każda może wiązać się z nowotworem skóry i to zarówno z tym najbardziej charakterystycznym - czerniakiem, jak również i rakiem podstawnokomórkowym, brodawkującym i kolczystokomórkowym. Co więc może być tutaj objawem świadczącym o występowaniu nowotworu skóry?

1. błyszczące guzki

Jeśli na ciele pojawia się guzek, który na gładką, ale jednocześnie i błyszczącą powierzchnię, wymaga on natychmiastowego badania. Może on dotyczyć raka podstawnokomórkowego skóry, który rozwija się na niej bardzo powoli i zazwyczaj nie powoduje powstawania przerzutów.

2. niegojące się rany

Jest to niewielkich rozmiarów owrzodzenie, niebywale płytkie. Widoczne jest jako niewielki strupek, który odpada, a na jego miejscu pojawia się kolejny. Jest ta to delikatna rana, która nie chce się zagoić. Taka zmiana także może świadczyć o raku podstawnokomórkowym.

3. łuszcząca się zmiana

Jest to, jak sama nazwa mówi łuszczenie się w danym miejscu skóry, które mimo stosowania różnego rodzaju kosmetyków pielęgnacyjnych nie zanika, a co więcej, wciąż zwiększa swój obszar występowania. Może to być związane z rakiem podstawnokomórkowym lub płaskonabłonkowym.

4. kolorowa zmiana

Jest to zmiana przybierająca określony kolor, występująca na ciele w formie pieprzyków. Zazwyczaj występuje w kolorze czerwonym, ale także niebieskim i fioletowym. Te o regularnych kształtach nie powinny od razu powodować niepokoju, ale niestety, mogą się one zmienić w postać złośliwą, dlatego też wymagającą stałej kontroli.

5. trwałe uszkodzenia na skórze

Jeśli w wyniku ukąszenia, uderzenia czy rozcięcia skóry, rana się nie goi i nie znika, może to być powód do niepokoju, jaki powinno skonsultować się ze specjalistą.

 

Bez wątpienia nowotwory skóry należą do tej grupy chorób, które są niezwykle powszechne, ale jednocześnie i skuteczne w leczeniu. Tak ważne jest więc to, aby stawiać na profilaktykę, bowiem tylko to jest w stanie uchronić nas przed konsekwencjami tej choroby.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny