ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Czyszczenie nawilżacza powietrza powinno być regularnie powtarzaną czynnością. Ma to wpływ nie tylko na jego estetykę, lecz przede wszystkim na prawidłowe działanie urządzenia oraz jego żywotność. Warto wiedzieć, jak dbać o nawilżacz powietrza, jak wyczyścić filtr w nawilżaczu powietrza, a także jakich środków najlepiej do tego użyć. 

Czyszczenie nawilżacza powietrza – przygotowanie 

Zanim wyczyścimy nawilżacz, należy zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia. Nawilżacze różnią się między sobą mechanizmem działania, ale również budową. Każdy czyścimy w nieco inny sposób, jednak kierujemy się podobnymi wskazówkami. Czyszczenie nawilżacza powietrza rozpoczynamy od rozłożenia urządzenia, zwracając uwagę na elementy, które możemy rozkręcić, a które są elementami stałymi. Jest to istotne, aby po wyczyszczeniu nie pojawiły się kłopoty z jego ponownym złożeniem. Istnieje wiele środków do czyszczenia nawilżacza powietrza, a także domowych sposobów na pozbycie się zabrudzenia. Niektórzy używają wody, płynu do mycia naczyń, octu i spirytusu, inni natomiast sięgają po profesjonalny środek do czyszczenia nawilżacza powietrza, chcąc mieć pewność, że nie tylko skutecznie umyją urządzenie, ale również nie zaszkodzą jego późniejszej pracy. Dobrą praktyką jest ponadto użycie wody z mydłem, a także zastosowanie szczoteczki do zębów i suchej ściereczki, która przyda się do wytarcia elementów do sucha.

 

Usuwamy zabrudzenia 

Kiedy już urządzenie jest rozłożone, oczywiście w miarę możliwości, sprawdzamy, w których obszarach pojawiają się zabrudzenia i to na nich właśnie się koncentrujemy. Szczególną uwagę zwracamy na pojemnik na wodę, gdzie dostrzeżemy z pewnością osad, bardzo uporczywy brud, który często stawia opór. W takim przypadku do czyszczenia nawilżacza powietrza używamy szczoteczki do zębów oraz profesjonalnego środka czyszczącego. Możemy również dostrzec ślady pleśni. Jak wyczyścić nawilżacz powietrza, jeżeli pojawił się już taki brud? Po jego wymyciu, warto dodatkowo przetrzeć jego powierzchnię sokiem z cytryny o właściwościach bakteriobójczych. Podobne działanie wykazuje też ocet. Zatem domowe sposoby w tym przypadku z pewnością pomogą. W przypadku octu trzeba jednak mieć świadomość, że przez pewien czas wydobywać się będzie z urządzenia wraz z parą wodną nieprzyjemny zapach. Możemy go złagodzić np. olejkiem eterycznym.

 

Jak dbać o nawilżacz powietrza z zewnątrz? 

Jak czyścić nawilżacz powietrza z zewnątrz, a zatem jak zadbać o jego obudowę? Nie powinniśmy bagatelizować tej powierzchni, ponieważ to właśnie ona jest odpowiedzialna za wizualny aspekt urządzenia. Obudowa musi być czysta, aby dobrze prezentowała się we wnętrz, szczególnie jeśli nawilżacz powietrza znajduje się w widocznym miejscu. Tak naprawdę z zewnątrz wystarczy urządzenie przetrzeć wilgotną szmatką. Pozbywamy się w ten sposób kurzu, ale również niewielkich zabrudzeń. Jeżeli pojawia się problem z usunięciem większych plam, możemy użyć soku z cytryny.

mop oparty o nawilzacz powietrza

Jak wyczyścić nawilżacz powietrza od wewnątrz? 

Aby urządzenie pracowało prawidłowo, musimy zadbać o jego czystość w środku. Regularnie czyścimy zbiornik na wodę, dzięki czemu unikniemy wspomnianej już wcześniej pleśni. Konieczne jest również wyjęcie filtra nawilżającego. Chcąc wyczyścić zbiornik, używamy wody i płynu do mycia naczyń lub specjalnego środka do czyszczenia nawilżacza powietrza. Zbiornik napełniamy czystą wodą, do wysokości ok. 1/3 pojemności naczynia. Uzupełniamy wodę o środek czyszczący i myjemy czystą, miękką ściereczką. Mogą pojawić się trudności w usunięciu zabrudzeń z zakamarków. Wtedy sięgamy po szczoteczkę do zębów. Kiedy już zbiornik jest czysty, usuwamy jego zawartość i instalujemy filtr. 

A jak wyczyścić filtr w nawilżaczu powietrza? Po jego wyjęciu namaczamy go w wodzie i tak pozostawiamy na godzinę. Następnie płuczemy pod bieżącą wodą, jednak nie wyciskamy go, ponieważ możemy go łatwo uszkodzić. Woda musi z niego samoistnie ścieknąć. Wtedy dopiero możemy zamontować go w nawilżaczu. Tę czynność, a więc czyszczenie nawilżacza powietrza wraz z filtrem powinno się powtarzać raz w tygodniu.

 

Jak odkamienić nawilżacz powietrza? 

Podobnie jak czyszczenie nawilżacza powietrza ważne jest jego odkamienianie. Elementy znajdujące się w środku mają nieustanny bezpośredni kontakt z wodą, która czasami jest twarda i mocno chlorowana. To powoduje, że osadza się na nich kamień. Jego nawarstwianie sprawia, że urządzenie przestaje pracować efektywnie, dochodzi do awarii i skraca się jego żywotność. Zastanawiając się, jak odkamienić nawilżacz powietrza, powinniśmy wziąć pod uwagę produkty z jonami srebra. Ponadto unikamy napełniania zbiornika wodą prosto  kranu, znacznie lepiej sprawdzi się woda przefiltrowana. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko osadzania się „białego nalotu”. Wodę w zbiorniku trzeba regularnie wymieniać, nie powinna znajdować się ona w nim dłużej niż 7 godzin.

 

Jak dbać o nawilżacz powietrza – podstawowe zasady 

Zanim przystąpisz do pierwszego czyszczenia nawilżacza powietrza, zapoznaj się dokładnie z jego instrukcją. Usuwaj zabrudzenia regularnie, wystarczy raz w tygodniu rozłożyć urządzenie i pozbyć się brudu. Zbiornik uzupełniaj jedynie przefiltrowaną wodą, co pozwoli Ci zmniejszyć ryzyko osadzania się kamienia na wewnętrznych elementach nawilżacza. Jeżeli chodzi o filtry, nie wszystkie możemy myć pod wodą. Są takie, które niszczą się na skutek kontaktu z wodą, dlatego również w przypadku filtrów kieruj się wskazówkami producenta. W urządzeniach nawilżających powietrza wykorzystuje się wiele rodzajów filtrów, są to: epa, hepa, filtry węglowe, a także okrągłe i prostokątne z harmonijką. 

Regularne czyszczenie nawilżacza powietrza wydłuża jego żywotność, ale przede wszystkim zapewnia skuteczność pracy urządzenia, które przez cały czas użytkowania spełnia swoją funkcję. Pamiętaj o tym, że możesz skorzystać zarówno z domowych sposobów, jak również profesjonalnych środków do czyszczenia nawilżaczy powietrza. Szczególnie produkty przeznaczone do mycia tego typu urządzeń dobrze radzą sobie z trudniejszymi zabrudzeniami.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny