ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Ból gardła jest objawem towarzyszącym chorobom, przeziębieniu, infekcjom, ale również poważniejszym schorzeniom. W przypadku bakteryjnych i wirusowych problemów zazwyczaj nie ma konieczności stosowania antybiotyków oraz silnych leków, a skuteczne okazują się inhalacje na gardło wykonane domowym sposobem lub z wykorzystaniem nebulizatora. Czy inhalacja pomaga na gardło i jak ją prawidłowo wykonać?

Skąd ten ból gardła? 

Ból gardła występuje przy infekcji wraz z podwyższoną temperaturą ciała, katarem, bólem mięśni i kaszlem. Towarzyszy przeziębieniu i anginie, ale również pojawia się przy ospie, zapaleniu oskrzeli i płuc. Kaszel może bardzo negatywnie wpłynąć na nasze codzienne funkcjonowanie. Utrudnia wykonywanie podstawowych czynności, przeszkadza w normalnej rozmowie i pogarsza nasze samopoczucie.  Aż w 90% zapalenie gardła ma podłoże wirusowe, jest wywołane przez wirusy grypy i paragrypy, a także adenowirusy i koronawirusy. Znacznie rzadziej mamy do czynienia z infekcjami bakteryjnymi, którym towarzyszy zapalenie gardła. Ból gardła jest też dolegliwością, która pojawia się przy odrze i ospie wietrznej. Jest charakterystycznym objawem dla mononukleozy zakaźnej, zapalenia dziąseł i szkarlatyny. Na ból gardła i towarzyszący mu kaszel skarżą się ponadto osoby nałogowo palące papierosy i pracujące w trudnych warunkach, w zanieczyszczonym powietrzu. 

 

Z czego inhalacje na ból gardła? Poznaj domowe sposoby 

W leczeniu bólu gardła stosuje się środki o działaniu objawowym, a więc łagodzącym nieprzyjemne dolegliwości. W takim przypadku bardzo dobrze sprawdzają się inhalacje na bolące gardło. Z czego zrobić inhalacje na ból gardła? Można wykorzystać do tego samą gorącą wodę, którą wypełniamy miskę, nad którą się pochylamy, przykrywając głowę ręcznikiem. Tak pozostajemy przez ok. 15-25 minut, głęboko oddychając. 

Aby domowa parówka była jeszcze skuteczniejsza, warto skorzystać z olejków eterycznych i ziół, które dodajemy do gorącej wody. Istnieje szeroka paleta możliwości oraz substancji, które możesz wykorzystać. Inhalacje na gardło wykonaj z dodatkiem rumianku, wykazującego właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Dobrze sprawdzi się ponadto lawenda, która cechuje się działaniem przeciwbakteryjnym. Podobne cechy przypisuje się również majerankowi. Zioła możesz zastąpić lub też uzupełnić o olejki eteryczne, wśród których na szczególną uwagę zasługuje olejek herbaciany. Przynosi ulgę bolącemu gardłu dzięki działaniu przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym. Inhalacje na ból gardła przygotowuje się też z użyciem olejku sosnowego o działaniu antyseptycznym i przeciwzapalnym. Jeżeli bólowi gardła towarzyszy też katar i niedrożny nos, wybierz olejek eukaliptusowy, który hamuje wydzielinę i zmniejsza stany zapalne gardła. 

chlopiec podczas inhalacji w lozku z maseczka

Inhalacje nebulizatorem na gardło solą fizjologiczną

Z czego jeszcze można zrobić inhalacje na gardło? Olejki eteryczne i zioła można zastąpić solą fizjologiczną, a miskę z gorącą wodą nebulizatorem, czyli specjalnym urządzeniem przeznaczonym do inhalacji. Sól fizjologiczna znalazła swoje zastosowanie w kroplówkach do nawadniania pacjentów, wykorzystywana jest ponadto przy poparzeniach i biegunce. Świetnie sprawdza się również przy dezynfekcji i oczyszczaniu ran. Sól fizjologiczna to też dobry sposób na inhalacje na gardło. Stosując inhalator, możemy substancję podać bezpośrednio do płuc i oskrzeli, czyli tam, gdzie występuje źródło problemu. Inhalacje solą fizjologiczną pomagają przy astmie oskrzelowej, mukowiscydozie, a także stanach zapalnych gardła i krtani. Sól fizjologiczna powoduje, że zalegająca wydzielina lepiej się odrywa, a drogi oddechowe są dobrze nawilżone, co zapobiega przesuszaniu się śluzówki. 

Inhalacje nebulizatorem na ból gardła z wykorzystaniem soli fizjologicznej nie są jednak zalecane wszystkim. Nie powinno się ich wykonywać przy stanach zapalnych górnych dróg oddechowych z wysoką gorączką, gruźlicy, nowotworze, niewydolności oddechowej i krążenia, a także ropnym zapaleniu zatok. 

 

Inhalacja na bolące gardło nebulizatorem. Dlaczego warto? 

Inhalacje na gardło z wykorzystaniem nebulizatora będą dobrym rozwiązaniem dla osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, zmagających się z uciążliwym kaszlem i bólem gardła. Łatwo i szybko się je wykonuje, są bezpieczne dla dzieci i dorosłych. Inhalator przyda się przede wszystkim osobom, które inhalują się często i regularnie. To również dobry wybór dla dzieci, które niechętnie przyjmują leki, a także trudno jest je przekonać do domowej parówki, która może okazać się dla nich wyjątkowo nieprzyjemna. Nebulizator umożliwia dostarczenie środka leczniczego, soli fizjologicznej czy olejku eterycznego bezpośrednio do płuc i oskrzeli. Nie tracimy przez to dużej ilości substancji. Można podawać ją tym samym w mniejszych ilościach. Ponadto inhalacje na gardło są alternatywą dla tradycyjnej postaci leków, czyli tabletek i syropów, które z niechęcią przyjmują dzieci. W formie aerozoli nie obciążają żołądka, przez co są bezpieczne dla naszego układu pokarmowego oraz wszelkich innych narządów naszego organizmu. 

Inhalacje nebulizatorem na gardło warto stosować również w przypadku osób starszych, które mają mniej wydolną funkcję oddechową. W ten sposób leczy się u nich m.in. zapalenie oskrzeli. Nie ma konieczności głębokiego oddechu, substancja czynna i bez niego trafia tam, gdzie jest to konieczne, czyli do oskrzeli. Przy takiej inhalacji wdech nie musi być skoordynowany z pracą urządzenia. Inhalacja powinna trwać ok. 10-15 minut. Można ten czas wydłużyć przy osobach dorosłych lub nieco skrócić przy dzieciach. 

Inhalacje na zapalenie i ból gardła są wykonywane od wieków. Początkowo były to zabiegi z wykorzystaniem miski z gorącą wodą i dodatkiem ziół, a dzisiaj domowe parówki zastąpiono nowoczesnym sprzętem do inhalacji. W ten sposób nawilżamy i udrażniamy drogi oddechowe, oczyszczamy je i łagodzimy dolegliwości bólowe oraz wspomagamy odkrztuszanie. Można je stosować zarówno w celach profilaktycznych, jak też leczniczych. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny