Inhalacja jest zabiegiem leczniczym stosowanym przy infekcjach górnych dróg oddechowych, również przy męczącym i uciążliwym kaszlu u niemowląt, starszych dzieci, dorosłych i seniorów. Wykorzystuje się do niej olejki eteryczne, zioła, sól fizjologiczną, a także leki w postaci aerozoli, do użycia których potrzebny jest nebulizator. Czym inhalować przy kaszlu osoby przeziębione i z przewlekłymi chorobami układu oddechowego?
Kiedy wykonywać inhalacje na kaszel?
Wiele osób zastanawia się, czy inhalacje pomagają na suchy kaszel, czy powinno się je wykonywać przy kaszlu mokrym oraz czy inhalacje na kaszel dla niemowląt to dobry pomysł. Inhalacje mogą być wykonywane już od pierwszych miesięcy życia, wykorzystuje się je przy infekcjach u niemowląt i młodszych dzieci. Inhalacje są rodzajem leczenia wziewnego. Są zalecane m.in. przy zapaleniu oskrzeli u niemowląt i dzieci. W tym przypadku wykorzystywane są leki o działaniu rozszerzającym oskrzela. Przy katarze i suchym kaszlu dobrze sprawdzają się inhalacje z soli fizjologicznej o właściwościach nawilżających śluzówkę. Inhalowanie jest ponadto skutecznym wsparciem przy astmie, przynosi ulgę i łagodzi uciążliwe objawy. Podobnie jak w przypadku kaszlu suchego, inhalacje wykonuje się przy kaszlu mokrym, ułatwiając odkrztuszanie.
Inhalator na kaszel przydaje się ponadto alergikom, którzy nie najlepiej znoszą okres pylenia, występujący w okresie wiosenno-letnim. Warto jest też inhalować górne drogi oddechowe w celach profilaktycznych w sezonie zwiększonego ryzyka zachorowania, czyli jesienią. Stosowane przy inhalacji nebulizatory przeznaczone są również do podawania leków w postaci aerozoli. Jest to przyjemniejszy i skuteczniejszy sposób na dostarczanie substancji leczniczych bezpośrednio do płuc i oskrzeli.
Z czego inhalacje na kaszel? Jakie zioła i olejki?
Z czego robić inhalacje na kaszel, aby złagodzić duszności i dolegliwości bólowe? Wykorzystuje się do nich olejki oraz zioła, które dodajemy zarówno do wody przy domowej parówce, jak również stosujemy przy inhalatorach. Szczególnie polecany jest olejek eukaliptusowy, który wykazuje działanie przeciwwirusowe, bakteriobójcze, a nawet przeciwgorączkowe. Pomaga udrożnić zatkany nos oraz wspomaga odkrztuszanie. Skuteczny w rozrzedzaniu wydzieliny, co ułatwia jej usuwanie, jest olejek sosnowy. Bardzo wszechstronne działanie ma olejek z drzewa herbacianego, który łagodzi uciążliwy kaszel i ból gardła, a także objawy zapalenia zatok. Wspomaga leczenie wielu infekcji, co zawdzięczamy jego właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. Nie należy go jednak stosować u kobiet w ciąży i alergików.
Inhalacje na suchy i męczący kaszel, ale również na mokry wykonuje się też z dodatkiem rumianku, który ma działanie odkażające i przeciwzapalne. Warto stosować ponadto szałwię, ułatwiającą usuwanie zalegającej wydzieliny i lipę. Napar przygotuj także z nagietka, który charakteryzuje się cechami przeciwzapalnymi i przeciwgrzybiczymi.
Kaszel suchy i mokry. Czym inhalować dziecko przy kaszlu?
Jakie inhalacje na kaszel u rocznego dziecka, niemowląt i nieco starszych dzieci będą nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne? U każdego człowieka występują dwa rodzaje kaszlu. Mokremu towarzyszy odrywanie i odkrztuszanie wydzieliny, która w większości przypadków ma żółtą barwę. Jego pojawienie oznacza, że organizm podjął walkę z infekcją i oczyszczane są drogi oddechowe. Suchy kaszel jest bardziej uciążliwy, dlatego często zastanawiamy się, jaka inhalacja na suchy kaszel pomoże złagodzić duszące ataki. Taki kaszel jest zdecydowanie bardziej męczący, nie odkrztuszamy przy nim żadnej wydzieliny. W trakcie infekcji mogą pojawić się oba rodzaje kaszlu, suchy występuje na początku, z kolei mokry na końcu.
Jaka inhalacja na suchy kaszel u dziecka będzie najlepsza? Dobrym wyborem będzie sól fizjologiczna, do której niezbędny jest nebulizator. Takie leczenie można stosować już u niemowląt, których organizm jest jeszcze bardzo podatny na wpływ czynników zewnętrznych i wrażliwy na działanie wielu substancji. Sól fizjologiczna jest bezpieczna i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Ma właściwości nawilżające, a więc zapobiega wysuszaniu śluzówki. Wspomaga odkrztuszanie oraz łagodzi dolegliwości bólowe.
U starszych dzieci można zdecydować się na inhalacje na kaszel z wykorzystaniem mieszanki olejków eterycznych i ziół. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z nebulizatora, niż z miski z gorącą wodą. Jest to bezpieczniejszy i skuteczniejszy sposób inhalacji, szczególnie w przypadku dzieci. Substancja trafia bezpośrednio do miejsca problemu, czyli płuc i oskrzeli.
Nebulizacja na suchy kaszel. Co powinieneś wiedzieć?
Inhalacje na kaszel i katar u dzieci wykonujemy z wykorzystaniem nebulizatora. Na rynku dostępne są specjalne inhalatory przeznaczone dla dzieci poniżej 1. roku życia. U starszych dzieci i dorosłych inhalacja powinna trwać ok. 10-20 minut, u niemowląt i młodszych dzieci czas ten ograniczamy do 5 minut. Warto jest sprawdzić, jak głośno pracuje urządzenie, czyli jaki jest poziom emitowanego przez niego hałasu, co mierzone jest w dB. Dzieci nie najlepiej znoszą nieznane im dźwięki, szczególnie jeżeli są głośne. Inhalator dla dzieci powinien mieć poziom hałasu ok. 30-40 dB. Do nebulizatora nie wlewamy olejków eterycznych. Jeżeli chcesz wykonać taką inhalację, musisz użyć domowych sposobów. Korzystamy tylko z leków, środków i soli fizjologicznej dostępnych w aptekach. Inhalacje na katar nie są wskazane w przypadku osób z krwotokami z dróg oddechowych, ostrym zapaleniem krtani, gardła i nosa, ciężką niewydolnością serca oraz przewlekłymi chorobami układu oddechowego tj.: gruźlica i nowotwór.
Wiesz już, jak zrobić domową inhalację na kaszel i z czego zrobić inhalację na kaszel zarówno w przypadku dzieci, jak też dorosłych. Inhalacje można wykonywać już u najmłodszych dzieci, dobrze sprawdzają się przy kaszlu suchym i mokrym, a także dolegliwościach bólowych związanych z układem oddechowym.