Nadciśnienie tętnicze stało się w ostatnich latach chorobą cywilizacyjną, z którą boryka się coraz więcej osób. Wydawać by się mogło, że schorzenie dotyka kobiet i mężczyzn głównie w wieku od 40 do powyżej 65 roku życia. Dlatego tak istotne jest odpowiednie działanie, pozwalające zbić ciśnienie, również wykorzystując naturalne sposoby obniżenia ciśnienia, jak choćby ruch czy zmianę nawyków żywieniowych. Cykliczne badanie ciśnienia pozwoli kontrolować na bieżąco nasze tętno. Dlatego tak istotny jest zakup odpowiedniego ciśnieniomierza.
Nadciśnienie tętnicze – podstawowe objawy
Wysokie ciśnienie to schorzenie, któremu towarzyszy wiele objawów mogących mylnie sugerować również inne dolegliwości, m.in. apatię, anemię czy nerwicę. A nawet przypominać początki menopauzy u kobiet, zwłaszcza, że towarzyszą wysokiemu ciśnieniu napady gorąca. Regularne badanie, np. za pomocą ciśnieniomierza pozwoli na sprawdzenie, czy towarzyszy nam wysokie ciśnienie. Do głównych objawów, po których można rozpoznać nadciśnienie tętnicze, należą:
- ucisk w głowie,
- zawroty głowy,
- zmęczenie,
- krwawienie z nosa,
- zaburzenia snu,
- nerwowość,
- dolegliwości serca – przy nadciśnieniu odczuwa się wyraźne łomotanie serca, uczucie ucisku lub ciasnoty w jego okolicy,
- duszność,
- potliwość
- uderzenia gorąca oraz zaczerwienienia twarzy,
- obniżenie sprawności psychicznej i fizycznej
Co jest dostrzegalne na pierwszy rzut oka to fakt, że objawów nadciśnienia tętniczego jest naprawdę wiele. Warto też pamiętać, że wraz z niezdiagnozowaniem, a co za tym idzie nieleczeniem choroby dochodzą nowe objawy, do których mogą należeć, m.in.
- zaburzenia widzenia,
- obniżenie sprawności intelektualnej,
- zimne kończyny,
- deficyty czuciowe bądź ruchowe.
Patrząc na długą listę dolegliwości towarzyszących nadciśnieniu tętniczemu, pojawia się pytanie – co robić, aby zbić ciśnienie krwi? Jak domowymi sposobami zbić ciśnienie, jeśli chcemy uniknąć farmakologii.
Obniżanie ciśnienia krwi - domowe sposoby
Jak wiadomo najlepszym sposobem na to, jak naturalnie zbić ciśnienie jest aktywność fizyczna, która ma ogromne właściwości prozdrowotne. Nie tylko pozwala na utrzymanie smukłej sylwetki i dobrej kondycji, ale i odpowiednią pracę serca. Wpływa również korzystnie na nasz umysł, co jest dobre na obniżenie ciśnienia. Ponieważ długotrwałe utrzymujące się napięcie w ciele spowodowane stresem czy nerwowością sprzyja wysokiemu tętnu. Medytacja, czyli pozwolenie sobie na pełne odprężenie również naturalnie obniża ciśnienie. Aby obniżyć sobie ciśnienie warto również zadbać o odpowiednią suplementację. Najważniejszymi minerałami i witaminami, które powinny być dostarczane w diecie to potas, magnez czy cynk oraz witaminy z grupy B, C oraz D. Ashwaganda również wpływa korzystnie na obniżenie tętna krwi, mając dodatkowo właściwości uspokajające, zwłaszcza w okresie silnego stresu i przepracowania. Co ciekawe, w Indiach stosowana jest prawdopodobnie od ponad 2500 lat jako naturalny medykament, w Polsce dopiero przeciera swoje szlaki. Pomaga również leczyć bezsenność, będącą objawem nadciśnienia. Ważne jest również uświadomienie sobie, co podnosi ciśnienie w diecie. Głównymi produktami wskazywanymi przez specjalistów są kawa, sól oraz alkohol. Nadmierna ilość soli i cukru w pożywieniu również ma wpływ na zwiększanie się ciśnienia we krwi. Dla nałogowych palaczy zbawiennym rozwiązaniem będzie całkowite odrzucenie złego nawyku, co również będzie zbawienne dla płuc. Dla kontroli ciśnienia niezbędnym sprzętem domowym będzie ciśnieniomierz.
Ciśnieniomierz – elektroniczny, manualny czy zegarowy?
Na rynku medycznym dostępne są różne rodzaje ciśnieniomierzy. Warto zatem wiedzieć, z czego składają się poszczególne urządzenia i który będzie najbardziej skuteczny dla pomiaru tętna. Według głównego podziału możemy wyróżnić ciśnieniomierze:
- zegarowe (tzw. ciśnieniomierze lekarskie),
- półautomatyczne,
- automatyczne,
- naramienne,
- nadgarstkowe,
Pierwszy typ, czyli ciśnieniomierz lekarski, który najczęściej spotykamy w gabinetach, składa się z mankietu, pompki, wskaźnika zegarowego oraz słuchawek. W tego typu ciśnieniomierzu wszystko wykonywane jest manualnie. Również z wysłuchaniem tonów serca, które wskazują na ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Ze względu na to, iż nie jest on zautomatyzowany, taki ciśnieniomierz jest bardzo wiarygodny, jednak trudny w obsłudze i wymaga dokładnego wsłuchania się i doświadczenia. Ciśnieniomierz półautomatyczny jest dużo łatwiejszy w obsłudze, ponieważ sam dokonuje pomiaru ciśnienia krwi ze względu na umieszczony w nim elektroniczny manometr. Powala on na wtłoczenie powietrza do mankietu przy pomocy specjalnej pompki oraz odczytanie wyniku z wyświetlacza. Jedyną kwestią sprawiającą trudność w jego użytkowaniu jest uchwycenie momentu, w którym należy przerwać pompowanie. Ciśnieniomierz elektroniczny, zaś ma wbudowany system, dzięki czemu sam dokonuje pełnego pomiaru ciśnienia. Dodatkowo sam wtłacza i wypuszcza powietrze z mankietu. Jest bardzo miarodajny i najpopularniejszy w użytkowaniu w domach. Zwłaszcza, że wszystkie czynności dzieją się automatycznie po wciśnięciu jednego przycisku. Sam wynik pokazuje się na wyświetlaczu po zaledwie kilku sekundach. Aparaty elektroniczne dodatkowo dzielą się na ciśnieniomierze naramienne, w których pomiaru tętna dokonuje się na tętnicy ramiennej oraz ciśnieniomierze nadgarstkowe, w których pomiaru dokonuje się na tętnicy promieniowej.
Ciśnieniomierz – jaki wybrać?
Ciśnieniomierz to sprzęt, który obowiązkowo powinniśmy mieć w domu, aby na bieżąco kontrolować swoje ciśnienie, a dzięki temu dbać optymalnie o swoje zdrowie. Jeśli chcemy wykorzystywać ciśnieniomierz do mierzenia ciśnienia w domu, najlepiej sprawdzą się aparaty elektroniczne lub półautomatyczne. Są nie tylko precyzyjne, ale bardzo wygodne w użyciu. Wiele zależy też od naszych schorzeń. Przykładowo osobom, które mają problem z krążeniem lub nie są ograniczone ruchowo, polecane są aparaty naramienne. Aparaty nadgarstkowe, zaś przeznaczone są do pomiaru tętna głównie dla ludzi młodych, z dużym obwodem ramienia, u których mogą wystąpić trudności z założeniem mankietu na ramię. Dodatkowo wybierając ciśnieniomierz warto również sprawdzać, czy aparaty w danym sklepie medycznym czy aptece posiadają niezbędne certyfikaty, np. Certyfikat Europejskiego Stowarzyszenia Nadciśnienia oraz informację, ile wynosi margines błędu pomiaru.
Ciśnieniomierz elektroniczny – wygoda i funkcjonalność na 5
Jak zostało już wspomniane najwygodniejszym i najskuteczniejszym ciśnieniomierzem wykorzystywanym do domowych pomiarów, będzie ciśnieniomierz elektroniczny. Warto zwrócić uwagę przed zakupem na funkcje, jakie powinien posiadać dobry aparat niemanualny. Istotne w późniejszym użytkowaniu będą następujące parametry:
- dokładność pomiaru,
- miejsce pomiaru,
- czytelność ekranu,
- wielkość mankietu,
- zapamiętywanie pomiarów oraz podział na użytkowników,
- sposób zasilania,
- automatyczne wyłączanie,
- interpretacja wyniku,
- wykrywanie arytmii
Kiedy znamy już wszelkie parametry, które powinien mieć dobry ciśnieniomierz elektroniczny, warto również zdawać sobie sprawę z przedziału cenowego urządzeń. Cena ciśnieniomierza elektrycznego waha się od 40 do nawet ponad 300zł. Dodatkowo, warto wspomóc się opiniami dostępnymi przy wybranych modelach, jednak ostateczny wybór powinien zależeć od naszych indywidualnych preferencji.