ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Układ oddechowy dziecka jest jeszcze bardzo wrażliwy i podatny na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, czego konsekwencjami są infekcje, katar, ból gardła i kaszel. Inhalator dla dzieci jest urządzeniem przeznaczonych do podawania środków leczniczych oraz oczyszczania i nawilżania górnych dróg oddechowych. Można go stosować też w celach profilaktycznych, co jest zalecane szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jaki inhalator dla dzieci będzie najlepszy? 


 Jak wybrać inhalator dla dzieci?

Inhalator dla dzieci bardzo często różni się od urządzeń, które są przeznaczone dla osób dorosłych nie tylko parametrami, ale również wyglądem . Przede wszystkim musi być to aparat, który ułatwi inhalacje rodzicom oraz pomoże maluchowi zaakceptować nową dla niego sytuacje. Nebulizator dla dzieci ma wszechstronne zastosowanie, ponieważ można go wykorzystać zarówno do nawilżania błony śluzowej i tym samym zapobiegania wysuszania się śluzówki, jak również oczyszczania górnych dróg oddechowych i podawania leków do oskrzeli i płuc w formie aerozoli. Jaki nebulizator dla dzieci wybrać i na jakie parametry i cechy zwrócić uwagę podczas zakupu? 

 

Inhalator dla rocznego, młodszego i starszego dziecka. Co zawiera zestaw? 

Inhalator dla dzieci jest urządzeniem, które w zestawie powinno zawierać dodatkowe akcesoria, ułatwiające wykonywanie zabiegu. Wśród tych podstawowych są ustnik i maseczka. W niektórych zestawach znajdziemy dwie maseczki w różnych rozmiarach – dla najmłodszych dzieci oraz starszych i dorosłych. Dzięki temu z nebulizatora dziecko może korzystać niezależnie od wieku, ponadto inhalować się może cała rodzina. Przy masce musi znajdować się gumka, utrzymująca ją na swoim miejscu i zapewniająca dobre przyleganie do twarzy. Niektóre nebulizatory dla dzieci posiadają też smoczki dla niemowląt. 

Inhalator posiada też specjalną komorę przeznaczoną na lek. Dodatkowo znajduje się w nim filtr powietrza, którego zadaniem jest jego oczyszczanie. 

 

Średnia wielkość cząsteczek wytwarzanych w inhalatorze dla dzieci 

Przy wyborze dobrego inhalatora dla dzieci należy sprawdzić, jakiej wielkości cząsteczki wytwarza urządzenie. Ma to kluczowe znaczenie dla miejsca wchłaniania substancji leczniczej. Zbyt małe cząsteczki, których rozmiar wynosi mniej niż 1 μm, przez dziecko mogą być wdychane, a następnie wydychane, przez co nie przedostają się do dróg oddechowych. Jeżeli inhalator dla dzieci ma leczyć infekcje gardła i nosa, to powinien wytwarzać cząsteczki o wielkości od 10 do 7 μm. Przy chorobach i infekcji oskrzeli i tchawicy wielkość cząsteczek musi być na poziomie od 6 do 4 μm. W leczeniu płuc skuteczne są cząsteczki, których wielkość wynosi 3-1 μm. Dobry nebulizator dla dzieci będzie miał też odpowiednio wysoką średnią ilość cząsteczek o optymalnych rozmiarach, co jest wyrażane w procentach. Jeżeli będzie to 50% dla konkretnej wielkości cząsteczek, np. dla 5 μm, to oznacza, że tylko połowa wytwarzanych przez aparat cząsteczek zostanie dostarczona do płuc. 

dziewczynka trzymajaca maseczke od inhalatora tlokowego przy twarzy

Cichy inhalator dla dzieci i jego czas pracy 

Inhalacje w przypadku dzieci wykonujemy przez maksymalnie 10 minut, u osób dorosłych czas ten można wydłużyć do 20 minut. Wiele modeli nie ma funkcji pracy ciągłej. Oznacza to, że nebulizator dla dzieci pracuje przez 20 minut, po czym potrzebuje 40 minut, aby mógł wznowić pracę. Ma to znaczenie w przypadku inhalacji dwójki lub większej ilości dzieci, a także przy korzystaniu z urządzenia przez całą rodzinę. Dlatego wśród opinii dotyczących dobrego inhalatora dla dzieci pojawiają się często wskazówki, że powinien on wyróżniać się pracą ciągłą. Nie ma wtedy żadnych ograniczeń czasowych i można z niego korzystać przez dłuższy czas. 

Kluczowe znaczenie przede wszystkim dla komfortu i wygody malucha ma głośność pracy urządzenia.Cichy inhalator dla dzieci będzie emitował dźwięk o sile 30-40 dB. Na ten parametr zwróć szczególną uwagę, ponieważ na rynku dostępne są też urządzenia o poziomie hałasu 60 dB. Dziecko nie zawsze łatwo i szybko przekonuje się do inhalacji, nie pomaga w tym też jego głośna praca. Tam, gdzie jest to możliwe, ograniczamy więc czynniki niesprzyjające wygodnej inhalacji. 

 

Jaki inhalator dla niemowląt? 

Inhalator niemowlęcy to wyjątkowy rodzaj urządzenia przeznaczonego do oczyszczania i nawilżania górnych dróg oddechowych. Z tego typu aparatów można korzystać już od pierwszych tygodni życia. Do inhalacji świetnie sprawdza się sól fizjologiczna, lekarze ponadto zalecają z użyciem nebulizatora podawać maluszkom leki. W ten sposób możemy ograniczyć ich ilość, mamy pewność, że nie obciążamy wrażliwego żołądka dziecka oraz, że lek trafia precyzyjnie w źródło problemu. Inhalator dla niemowląt powinien być cichy, dźwięk nie może być uciążliwy, w przeciwnym razie może wystraszyć dziecko. Maseczka musi być rozmiarów odpowiadających małej buzi maluszka, dobrze też sprawdzi się ustnik ze smoczkiem. 

 

Porównywarka inhalatorów. Który inhalator najlepszy? 

W rankingach inhalatorów 2019 i 2018 pojawiają się inhalatory tłokowe, jak również inhalatory ultradźwiękowe. Oba modele wyróżniają się innymi właściwościami i cechami. Przy wyborze inhalatora dla dzieci warto jest skorzystać z porównywarki inhalatorów z uwzględnieniem różnych rodzajów urządzeń. Tłokowe pracują nieco głośniej, niż ultradźwiękowe charakteryzujące się praktycznie bezgłośnym działaniem. Są przystosowane do podawania wszystkich leków i substancji leczniczych, z kolei przy pomocy inhalatora ultradźwiękowego możemy dziecku podać tylko sól fizjologiczną i wybrane leki, wśród których nie ma antybiotyków i leków sterydowych. Inhalator tłokowy jest polecany dla osób w każdym wieku, ultradźwiękowy nie jest przystosowany do inhalacji niemowląt. Przy tłokowym istnieje szeroki wybór różnego rodzaju akcesoriów, dzięki czemu inhalator można dostosować do wieku i predyspozycji dziecka. Do ultradźwiękowego nie podłączymy dodatkowych akcesoriów. 

A jakiej firmy inhalator wybrać? Najlepiej niech będzie to producent cieszący się dobrymi opiniami wśród rodziców. Sprawdź, czy urządzenia mają odpowiednie certyfikaty, a firma oferuje też części zamienne i akcesoria. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny