Choć aktywność fizyczna nadal nierzadko utożsamiana jest z młodością i wiążącym się z nią wigorem, należy pamiętać, że ruch powinien być wdrażany do codzienności niezależnie od wieku. Regularna aktywność fizyczna jest szczególnie istotna w przypadku osób starszych, gdyż systematyczne ćwiczenia w podeszłym wieku niewątpliwie wpływają na zachowanie sprawności oraz samodzielności w wykonywaniu codziennych obowiązków. Czymś, co z pewnością ułatwi seniorowi systematyczność ruchu, jest czujnik aktywności – przełomowe urządzenie, umożliwiające zupełnie nowe spojrzenie na aktywność!
Rola aktywności fizycznej w życiu seniora
Choć aktualna rzeczywistość nie zachęca do wychodzenia z domu, należy pamiętać, że zaniechanie aktywności zawsze wiąże się z licznymi konsekwencjami zarówno na podłożu fizycznym, jak i psychicznym. Konsekwencje te najbardziej widoczne są u osób starszych. Samo starzenie, jako naturalny proces prowadzący do fizjologicznych zaburzeń organizmu, nie zawsze musi wiązać z utratą sprawności i samodzielności. Rozwiązaniem jest często niedoceniana aktywność fizyczna – to właśnie ona usprawnia pracę układu oddechowego czy układu krążenia, poprawia elastyczność tkanek oraz wzmacnia ludzką odporność. Systematyczne ćwiczenia w podeszłym wieku zwiększają równowagę i prędkość chodu, poprawiają ogólną sprawność oraz wydolność tlenową, a także, co niezmiernie ważne, znacznie zmniejszają ryzyko uzależnienia lub wykluczenia od otoczenia.
Dopasowanie odpowiedniej aktywności fizycznej
Paradoksalnie, jedną z najczęstszych przyczyn zaniechania aktywności fizycznej wśród seniorów jest obawa o własne zdrowie i sprawność. Wraz z wiekiem ciało naturalnie obniża swój poziom sprawności, co nie oznacza jednak, że powinno wiązać się to z całkowitym zakazem ruchu. Wręcz przeciwnie – odpowiednio dobrane formy aktywności pozwolą poprawić ogólną kondycję seniora oraz hamować rozwój schorzeń. Jednym z najlepszych typów aktywności fizycznej dla osób starszych jest wysiłek tlenowy, uaktywniający grupy mięśniowe. Może być to szybki marsz, pływanie, tenis czy jazda na rowerze. W swojej codzienności seniorzy powinni uwzględnić również ćwiczenia rozciągające, przykładowo w formie jogi lub ostrożnego stretchingu (rozciągania). Niezwykle efektowną, choć wciąż niedocenianą formą aktywności jest także zwykły spacer, który zapewnia lepszą sprężystość tętnic, a co za tym idzie, lepszy przepływ krwi i zachowanie jej prawidłowego ciśnienia.
Czujniki aktywności – sposób na aktywne życie
Ogromny postęp technologiczny i coraz częstsze podkreślanie płynących z regularnej aktywności korzyści zdrowotnych zaowocowały powstaniem niewielkich sensorów, mających bezpośredni kontakt z zewnętrzną powłoką ciała. Co szczególnie istotne pod kątem ich codziennego użytkowania, często zamykają się w miniaturyzacyjnej formie zegarków, dzięki czemu można je zabierać ze sobą wszędzie i wykorzystywać jako czujnik do wszelkiego rodzaju aktywności. Czujniki aktywności pełnią także funkcję motywacyjną. Te wyposażone w liczniki mierzenia kroków oraz spalania kalorii urządzenia zachęcają do podbijania aktywności fizycznej, bezustannie monitorując częstotliwość ruchu, co może w szczególności przydać się tym osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ruchem.
Najważniejsze zalety czujników aktywności
Czujnik aktywności to niezwykle przydatny gadżet, posiadający szeroką gamę zalet. Prócz codziennej motywacji do dbania o prawidłowy tryb życia, ułatwia także osiąganie celów dietetycznych oraz aktywnościowych. Wszystko to dzięki automatycznemu rejestrowaniu pomiarów ruchu w przeciągu całej doby. Połączone z nadgarstkiem użytkownika urządzenie monitoruje przez skórę takie parametry jak liczba kroków i przebytych kilometrów, ilość spalonych kalorii, a także – co niezwykle ważne! – posiada funkcję mierzenia tętna lub poziomu tkanki tłuszczowej. Nierzadko czujnik aktywności wyposażony zostaje również w analizę głębokości snu czy tryb budzenia, jednak niepodważalnie jego największą zaletą jest monitorowanie codziennej dawki ruchu.
Czujnik aktywności – jaki wybrać?
Aktualny wybór czujników aktywności na rynku jest na tyle duży, by w pełni dostosować się do indywiduum klienta. Szczególna uwaga należy się czujnikom aktywności marki Beurer, gdyż pomimo tego, iż urządzenia te posiadają imponującą liczbę systemów monitorujących różnorakie formy aktywności, pozostają na tyle proste w obsłudze, by przysłużyć nawet seniorom.
Beurer AS 81 BodyShape
Czujnik aktywności Beurer AS 80 Bluetooth to idealny wybór dla osób, którym zależy na śledzeniu swojej codziennej dawki ruchu. Czujnik rejestruje liczbę wykonanych kroków, pokonaną trasę, spalone kalorie, a nawet osiągnięcie dziennego zamierzonego poziomu aktywności. Ten wyjątkowo komfortowy czujnik posiada możliwość zapisywania pamięci nawet 30 dni. Dodatkowo pozostaje odporny na zachlapanie, a jego gwarancja sięga aż 36 miesięcy.
Beurer AS 80 Bluetooth
Elegancki i niezwykle komfortowy Beurer AS 80 Bluetooth rejestruje zarówno aktywność dzienną, jak i nocną. Wyposażony w system do monitorowania snu, potrafi określić nie tylko długość poszczególnych faz nocnego odpoczynku, jak i również ich jakość. Ponadto czujnik posiada wskaźnik czasu i poziom naładowania akumulatora, a także funkcję alarmu wibrującego, która ułatwia proces wybudzania.
Beurer AS 99 Pulse Bluetooth
Beurer AS 99 Pulse Bluetooth z pewnością przysłuży się osobom, którym zależy na regularnym monitorowaniu pomiaru tętna. Czujnik ten mierzy puls na nadgarstku za pomocą specjalnego czujnika optycznego, otrzymując szybki i dokładny wynik. Urządzenie umożliwia również śledzenie częstotliwości bicia serca, a sama pojemność pamięci to aż 5 dni. Dodatkowym atutem czujnika jest nie tylko rejestrowanie aktywności i snu, ale również możliwość przesłania zebranych danych do smartfona. Urządzenie regularnie przypomina o konieczności ruchu, posiada stoper i pozostaje wodoszczelne.
Beurer AS 87 Bluetooth
Wyposażony w funkcję śledzenia aktywności dziennej i nocnej Beurer AS 87 Bluetooth to czujnik, który z pewnością usatysfakcjonuje każdego, kto pragnie motywować się do codziennej aktywności fizycznej. Czujnik posiada akumulator litowo-jonowy oraz zintegrowaną opcję wyszukiwania. Możliwość zapisu danych w urządzeniu sięga aż 15 dni, co pozwala na wnikliwe obserwowanie swojego postępu lub regresu ruchowego. Co ważne, wszystkie gromadzone poprzez czujnik informacje można bezproblemowo przesyłać na telefon, więc sam bilans aktywności fizycznej pozostaje na wyciągnięcie ręki.
Podsumowanie
Regularna aktywność ruchowa, w szczególności u osób starszych, ma cały szereg korzystnych zdrowotnych oddziaływań. Coraz częściej traktowana jako uniwersalny lek, wykorzystywana jest jako wspomaganie licznych chorób i schorzeń w leczeniu chorób związanych z wiekiem. Warto pamiętać, iż systematyczny ruch pełni także funkcję zapobiegawczą w przypadku wystąpienia wielu dolegliwości zdrowotnych. Wspomagać w tym mogą rosnące na popularności akcesoria do fitnessu, takie jak czujniki aktywności. Regularne monitorowanie swojego postępu ruchowego niezaprzeczalnie motywuje do dalszej aktywności fizycznej – ogromnego kroku w stronę dłuższego, zdrowszego życia!