ZAMKNIJ ZAMKNIJ

czujnik snu se80

Sen ma niezwykle ważny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Jest to moment, w którym w organizmie zachodzą procesy regeneracyjne. Jeśli śpimy zbyt mało lub w jakiś sposób nasz sen jest zakłócany jakość procesów regeneracyjnych organizmu również się obniża. Warto też zaznaczyć, że oprócz „ładowania baterii” sen to dla organizmu również okazja do przeprowadzania wielu innych procesów. Przede wszystkim są to procesy związane z pamięcią. Zebrane w ciągu dnia informacje i wspomnienia są „katalogowane” w trakcie snu. Natomiast niedobór snu, zakłóca procesy poznawcze, utrudnia koncentracje i zaburza przyswajanie informacji w ciągu dnia. 

Oprócz wszelkich procesów pamięciowych i regeneracyjnych podczas snu zachodzą też procesy mające na celu wyrównanie lub uzupełnienie poziomu hormonów. Najpopularniejszym hormonem, którego wydzielanie jest ściśle skorelowane z cyklem dobowym jest kortyzol. Kortyzol w największej dawce wydzielany jest właśnie podczas snu, jego ilość w organizmie powinna być zatem najwyższa w nocy oraz bezpośrednio po czyli o poranku - z czasem jednak malejąc. Organizm pozbawiony odpowiedniej ilości snu w ciągu nocy to organizm, który prędko zostanie wytrącony z naturalnego rytmu dobowego. Jeśli rytm dobowy zostanie zaburzony, zaburzone też zostaje wydzielanie kortyzolu. Co z kolei może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Kortyzol inaczej nazywany jest hormonem stresu i ma bardzo poważny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zarówno niedobór jak i jego nadmiar mogą powodować znaczące zaburzenia w wielu różnych obszarach organizmu. Tak różnych, że wśród nich znajdują się m.in.: nadciśnienie czy zaburzenia miesiączkowania

Kortyzol nie jest jednak jedynym hormonem uwarunkowanym snem. Najbardziej znanym i najczęściej kojarzonym ze snem hormonem jest oczywiście hormon wzrostu. Somatotropina znana pod nazwą hormon wzrostu wydzielana jest w nocy kiedy organizm jest w stanie głębokiego snu. Odpowiednia ilość somatotropiny jest niezwykle ważna, nie tylko ze względu na procesy wzrostu kości czy masy mięśniowej organizmu, ale też ze względu na procesy regeneracyjne. Oprócz tego somatotropina ma też wpływ na koncentracje i dobre samopoczucie w ciągu dnia.  Zarówno niedobór jak i nadmiar hormonu wzrostu może powodować poważne problemy ze zdrowiem. Nadmiar somatotropiny może prowadzić do gigantyzmu czy akromegalii. Dla optymalnego poziomu hormonu wzrostu ważny jest głęboki i nieprzerwany sen w porach zgodnych z naturalnym cyklem dobowym. 

Kolejnym hormonem, którego wydzielanie oraz poziom w organizmie jest zależny od snu jest testosteron. Wiele badań wykazało, że im dłuższy i lepszy sen tym większa ilość androgenu wytwarzana jest przez organizm. Mała ilość snu może powodować spadek hormonu nawet o 30%. 

Odpowiednia ilość snu ma też duży wpływ na przyswajanie insuliny. Przyjmuje się, że dla optymalnej przyswajalności insuliny należy przesypiać około 8h dziennie. Tutaj najważniejszy jest balans, gdyż zarówno niedomiar jak i nadmiar snu mają tutaj niezwykle duży wpływ i mogą powodować wiele niepożądanych problemów. Zaburzona przyswajalność insuliny może stanowić ogromny kłopot i może prowadzić do cukrzycy czy otyłości. 

Naturalnym jest, że pomimo starań nie zawsze jesteśmy w stanie pilnować optymalnej dla naszego organizmu ilości snu. Mają na to wpływ różne zdarzenia losowe. Jednak należy pamiętać, aby każdy taki niedobór jak najszybciej uzupełniać. Jeśli więc z jakiegoś powodu danego dnia spaliśmy godziną czy dwie krócej niż zazwyczaj warto wieczorem położyć się spać o tą godzinę czy dwie wcześniej. Jeśli nie będziemy pamiętać o odpowiednim bilansie organizm będzie domagał się tego snu prędzej czy później. Jeśli więc nadwyrężymy swój organizm zbyt mocno, staniemy się nadzwyczaj podatni na to, aby przegapić dzwoniący budzik. Perspektywa zaspania do pracy, szkoły czy uczelni lub spóźnienia się na ważne wydarzenie powinna skutecznie nakłonić do przestrzegania odpowiedniej ilości snu. 

Organizm może też domagać się snu w inny sposób. Brak odpowiedniej ilości snu może powodować duży deficyt energetyczny - to powinno być szczególnie ważne dla osób przebywających na redukcji. Organizm wymęczony brakiem snu, domagać się będzie uzupełnienia brakującej energii w postaci dostarczanych z posiłkiem kalorii. Będzie to powodować nieustanne uczucie głodu, co z kolei przyczynić się może do niekontrolowanego podjadania. Wynikiem takich praktyk może być nieustanne przybieranie na wadze.

Znając już możliwe ryzyko wynikające z niedoboru snu, warto też zaznaczyć, że sama jakość snu ma równie wielkie znaczenie. Jeśli nasz sen będzie często przerywany lub płytki będzie to w dużej mierze wpływać negatywnie na procesy poznawcze organizmu. Niestety problem ten bardzo często najpoważniejsze konsekwencje niesie dla kierowców i operatorów maszyn. Niemal połowa wypadków zarówno na drogach jak i w miejscach pracy powodowana jest właśnie opóźnioną reakcją wywołaną obniżeniem jakości snu. 

Jak widać więc odpowiednia ilość snu jest więcej niż kluczowym elementem dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Czasem jednak łatwiej powiedzieć niż zrobić, a wieloletnie nawyki ciężko jest zmienić. Czasem też wydaje nam się, że przesypiamy właściwą ilość godzin w ciągu nocy, a nadal czujemy się niewyspani. Bardzo często okazuje się wtedy, że np. nasz sen jest zbyt płytki. Jak więc to odkryć i temu zapobiec? Jak się wysypiać? Jak polepszyć jakość snu?

Odpowiedzi na to może być wiele. Przede wszystkim elektronika. Telefony, tablety i inne urządzenia odkładamy na minimum godzinę przed snem. Światło wydzielane przez urządzenia elektroniczne jest nienaturalne dla naszego organizmu i ma negatywny wpływ na zasypianie i jakość snu. 

Ziołowa herbata czy suplementy diety pomagające wyciszyć organizm przed snem mogą ułatwić zasypianie i podnieść jakość snu. Jednocześnie warto też pamiętać o odpowiedniej diecie i o tym aby ostatni posiłek spożywać około dwóch godzin przed snem - wzmożona praca żołądka będzie miała negatywny wpływ na jakość wypoczynku. 

Jeśli jednak nie mamy czasu lub przestrzeganie powyższych zasad okazuje się nieskuteczne najprostszą metodą będzie monitor snu. Jak działa monitor snu? Urządzenie to oprócz monitorowania jakości snu, czasu jego trwania oraz wielu innych parametrów często posiada też funkcje ułatwiające zasypianie. Urządzenia te wykorzystują światło lub ultradźwięki. Każda z tych metod jest równie skuteczna, a wybór odpowiedniej metody zależna jest od indywidualnych preferencji użytkownika. 

Wśród urządzeń ulepszających jakość snu warto też wspomnieć o urządzeniach zapobiegających chrapaniu. Mają one znakomity wpływ zarówno na jakość snu osób zmagających się z problemem chrapania. Polepsza to również jakość oddychania oraz zapobiega występowaniu bezdechu. Opaski zapobiegające chrapaniu oraz inne urządzenia tego typu nie tylko polepszają jakość życia osób, które zmagają się z tym problemem, ale też ich partnerów oraz rodziny. Urządzenia wspomagające sen to znakomity wybór dla tych, których naturalne metody zawodzą. 

Czujniki snu, monitorowanie snu

Kredos doradza

Copyright © 2025 Kredos Sklep Medyczny