W momencie gdy niepełnosprawność spada na człowieka z dnia na dzień, staje się wyzwaniem. Nie jest łatwo pogodzić się z tym, że na resztę życia ląduje się na wózku, ale dzięki niemu człowiek nie zostaje pozbawiony całkowicie samodzielności. Dla osoby, która nie może chodzić wózek jest pomocą w poruszaniu się, przemieszczaniu, a co za tym idzie w wykonywaniu innych czynności. Jednak nieodpowiednio dobrany może niestety stać się bardziej przeszkodą i utrudnić takiej osobie życie jeszcze bardziej. Jak więc wybrać odpowiedni wózek inwalidzki?
Wózek manualny czy elektryczny?
Wybierając wózek inwalidzki należy kierować się kilkoma kryteriami, a mianowicie poziomem sprawności, trybem życia, jaki chce się prowadzić mimo niepełnosprawności, warunkami finansowymi, a także mieszkaniowymi.
Do wyboru są dwa rodzaje wózków inwalidzkich – manualne oraz elektryczne. Który będzie lepszy? To zależy.
Wózek manualny to ten napędzany siłą własnych rąk. Wiadomo więc, że będzie się nadawał tylko i wyłącznie dla osób, które mają sprawne ręce na tyle, by poradzić sobie z jego obsługą. Takie osoby nawet powinny wybrać właśnie taki wózek, gdyż jego obsługa jest doskonałym treningiem dla górnych partii ciała, o których sprawność trzeba szczególnie dbać, by móc być choć w miarę samodzielnym. Sprawność ramion sprawia, że również sylwetka wygląda bardziej korzystnie. Jeśli jednak osoba niepełnosprawna ma również niesprawne ręce, konieczny może okazać się zakup wózka elektrycznego. Wózki te posiadają wiele zalet i udogodnień oprócz możliwości prowadzenia bez użycia rąk, ale nie są niestety bez wad. Przede wszystkim kosztują dużo więcej niż manualne, a po drugie są od nich większe i wymagają odpowiednich warunków mieszkaniowych. Na taki wózek najlepiej zdecydować się, gdy mieszka się w dużym domu lub mieszkaniu, a nie ciasnym mieszkanku w bloku, gdzie dodatkowo często nie ma windy.
Wózek elektryczny wymaga także przestrzeni postojowej w domu, z dostępem do gniazda sieciowego w celu ładowania.
Jak wybrać wózek manualny?
Warto pamiętać, by wybierając jakikolwiek wózek, zwrócić się o poradę do specjalisty. Samodzielne wybranie odpowiedniego modelu może nie być takie proste. Łatwo wybrać zły, który będzie utrudniał życie, zamiast pomagać. Wybór wózka manualnego w dużej mierze zależy od tego, czy chce się mimo niepełnosprawności prowadzić aktywny tryb życia. Przecież nawet na wózku można uprawiać sport, ale potrzebny jest do tego specjalny wózek sportowy, dla aktywnych. Wózek dla aktywnych, ale też dla osób mieszkających w miejskim bloku powinien być przede wszystkim jak najlżejszy. Im lżejszy wózek, tym szybciej można się nim poruszać, a dla opiekuna nie jest aż tak ciężki do znoszenia i wnoszenia po schodach. Jeśli osoba niepełnosprawna nie czuje potrzeby posiadania super nowoczesnego sprzętu i ograniczają fundusze, warto wybrać bardzo lekki wózek aluminiowy zamiast stalowego. Podczas zakupu wózka należy zwrócić szczególną uwagę na szerokość oraz głębokość siedziska. Musi być bowiem przede wszystkim wygodny, a pamiętać trzeba chociażby o tym, że zimą zakładane są grubsze ubrania, więc siedzisko powinno być na tyle szerokie, aby był jeszcze zapas miejsca.
Przy używaniu zagłówka czy podłokietnika, warto wybrać zwykły wózek, gdyż w aktywnych nie znajdzie się żadnych udogodnień. Podczas wybrania jednak aktywnego, trzeba zwrócić uwagę na niższe podparcie, które ułatwia sterowanie oraz na możliwość zmiany kąta nachylenia kół, gdyż im bardziej można nachylić koła, tym większa jest stabilność wózka.
Jak wybrać wózek elektryczny?
W przypadku wózka elektrycznego, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Pierwszy z nich to akumulator, który zwykle jest żelowy, a jego ładowanie trwa od 6 do 8 godzin. Warto robić to w nocy, aby w dzień wózek był gotowy do użytku. Drugim istotnym parametrem jest prędkość. Najszybsze wózki mogą osiągać do 15 km/h.
Kolejna rzecz to sterowniki. Mogą być umieszczone po prawej lub lewej stronie, więc należy wybrać wózek odpowiednio do sprawniejszej ręki. Jeśli ręce są niesprawne, to należy wybrać wózek ze sterownikami umieszczonymi tak, by można było obsługiwać je podbródkiem albo stopą. Takie wózki jednak są już bardzo drogie. Siedzisko może być regulowane, ale nie musi. Jeśli osoba niepełnosprawna jest otyła, należy zwrócić uwagę na udźwig wózka – w większości to 120 kg. Takie wózki mogą mieć również cenną funkcję pionizacji, jednak taki bajer wiąże się już z kosztem ponad 10 tys, zł.
Wózek inwalidzki dla dziecka
Niepełnosprawność dotyka niestety także dzieci. Jest wtedy wyzwaniem zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Nie jest łatwo wytłumaczyć dziecku, dlaczego nie jest takie, jak inne dzieci i musi mieć wózek. Jednak wybierając odpowiedni można sprawić, że dziecko go zaakceptuje. Przede wszystkim dzieci są ciekawe świata i chcą być ruchliwe, więc wózek dziecięcy musi być lekki i pozwalać na naukę samodzielności i odkrywanie świata.
Ponadto lekkość wózka jest ważna też dla rodziców i opiekunów, którzy muszą nosić dziecko z wózkiem po schodach. Oczywiście rodzaj wózka będzie zależał od wieku. Kilkulatkowi trudno kupić wózek, który by sam prowadził, zwłaszcza że nie ma na tyle silnych rąk, ale dziecko w wieku szkolnym jak najbardziej opanuje już sterowanie wózkiem manualnym. Oczywiście warunki w mieszkaniu, zasobność portfela oraz stopień niepełnosprawności dziecka to również bardzo istotne kwestie. Należy także pamiętać, że dziecięce wózki mają różne maksymalne obciążenie. Wybierając wózek należy znać wagę dziecka, a później ważyć je regularnie, aby wymienić wózek, gdy będzie już za ciężkie. Należy pamiętać, że dziecięcy wózek musi zapewniać bezpieczeństwo maluchowi oraz gwarantować swobodę i możliwą samodzielność.