ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Badania lekarskie zazwyczaj trwają od kilku do kilkudziesięciu minut w zależności od ich rodzaju. Tymczasem Holter serca to badanie monitorujące pracę serca przez 24 godziny, dzięki czemu jego wyniki charakteryzują się większą wiarygodnością, niż przykładowo tradycyjne EKG. Holter EKG pozwala na wykrycie wielu zmian i chorób, których nie może zdiagnozować echo serca oraz elektrokardiogram.

Co to jest Holter EKG? 

Badanie EKG jest znane wielu osobom, często się je wykonuje przy zaburzeniach pracy serca i podejrzeniu nieprawidłowości w układzie sercowo-naczyniowym. Holter EKG jest jego odmianą, różni się od tradycyjnej formy długością badania. W tym przypadku pomiar wykonywany jest przez 24 godziny, a zdarza się, że czas ten zostaje wydłużony do 48 godzin. Holter sercowy odbywa się przy użyciu niewielkiego aparatu z elektrodami, które zostają umieszczone na klatce piersiowej pacjenta. Praca serca jest rejestrowana przez cały czas, kiedy aparat znajduje się na ciele badanej osoby. Jest to badanie bezbolesne i nieinwazyjne, przez co można go wykonywać kilkakrotnie oraz u osób w każdym wieku. 

Badanie Holtera EKG wymaga również od pacjenta samodzielnego monitorowania zmian, jakie odczuwa w swoim organizmie, a dokładnie jego reakcji na konkretne sytuacje. Prowadzi on notatki, uwzględniając wszystkie okoliczności, które mogłyby wywołać zmiany w pracy serca lub są one przez niego odczuwalne. Istotne jest, aby obok reakcji organizmu, pojawiła się dokładna godzina, dzięki czemu lekarz będzie mógł porównać parametry zapisane w aparacie z konkretnymi czynniki, jakie mogły je wywołać. 

Kiedy wykonuje się Holter sercowy? 

Holter EKG jest często zalecany przez lekarza, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów u pacjenta jak kołatanie serca, omdlenia czy napady duszności, które mogą świadczyć o zaburzeniach rytmu serca. Wskazaniem do badania może być też brak poprawy  samopoczucia i utrzymujące się dolegliwości sercowe, pomimo podjętego leczenia. Są sytuacje, kiedy Holter serca wykonuje się mimo braku objawów, świadczących o niepokojących zmianach. Dotyczy to pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, z kardiomiopatią czy też po przebytym zawale. Przy analizie wyników lekarz koncentruje się na odcinku ST. Jeżeli jest ono skośne lub poziome, może to oznaczać niedokrwienie mięśnia sercowego. 

Badanie Holtera EKG jest szczególnie ważne przy podejrzeniach arytmii. Dzięki niemu możliwa jest ocena poziomu jej zaawansowania oraz odpowiednie dopasowanie metody leczenia. O leczeniu decydują m.in. rodzaje objawów występujących u pacjenta oraz czas trwania zaburzeń. Holter EKG monitoruje pracę serca również w nocy, na co nie pozwala tradycyjne badanie. U wielu pacjentów dolegliwości występują lub nasilają się właśnie nocą, w trakcie snu. 

Do badania kwalifikują się ponadto pacjenci z wszczepionym rozrusznikiem serca. Umożliwia ono ocenę poprawy i prawidłowego funkcjonowania mięśnia sercowego. 

 pacjent z zalozonym holterem podczas osluchiwania stetoskopem przez pania lekarz

Prawidłowe przygotowanie do badania Holtera sercowego 

Holter serca zazwyczaj nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Przed badaniem zaleca się jednak kąpiel, ponieważ w jego trakcie najlepiej z niej zrezygnować, aby aparat nie miał bezpośredniego kontaktu z wodą. Ciała nie należy natłuszczać, ponieważ skutkuje to osłabioną przyczepnością elektrod. Panowie powinni pozbyć się owłosienia z klatki piersiowej, co zapewni prawidłową przewodność elektryczną skóry. 

W trakcie badania nie powinno się zmieniać swoich codziennych nawyków, a postępować w ten sam sposób, co w każdy inny dzień. Nie należy jednak korzystać z poduszek elektrycznych oraz ograniczyć korzystanie z telefonu komórkowego, ponieważ może on zaburzać pracę aparatu.  

Jak wygląda Holter EKG? Przebieg badania

Jak wygląda Holter i czy jego założenie ma wpływ na nasze normalne funkcjonowanie? Jest to aparat o niewielkich rozmiarach, który przypinamy do paska spodni lub innego elementu odzieży. Połączony jest z elektrodami, które mocujemy na skórze klatki piersiowej. Noszenie Holtera nie powinno wpływać na komfort użytkownika, ponieważ powinien on zachowywać się jak najbardziej naturalnie. W trakcie 24-godzinnego badania urządzenie monitoruje i rejestruje pracę serca pacjenta. Dotyczy to również czasu snu i odpoczynku. Arytmia objawia się niekiedy w momencie, kiedy śpimy. Sygnały EKG są rejestrowane z kilku lub kilkunastu odprowadzeń – 2, 3 lub 12 w zależności od modelu urządzenia. 

A jak wygląda założenie Holtera? Zajmuje się tym lekarz lub pielęgniarka. Skóra klatki piersiowej musi być gładka i odtłuszczona. Elektrody są mocowane w kilku miejscach na skórze, po czym aparat jest włączony i zaprogramowany. 

Przez cały czas trwania badania pacjent prowadzi dziennik z zapiskami, w którym zapisuje wszystkie swoje dolegliwości i niepokojące zmiany w swoim organizmie wraz z dokładną godziną. Ma to na celu ustalenie, co właściwie jest przyczyną ewentualnych zaburzeń w pracy serca. 

Interpretacja wyników

Po upływie 24 lub 48 godzin pacjent udaje się do lekarza w celu zdjęcia Holtera. Na podstawie wyników, zarejestrowanych przez urządzenie, powstają szczegółowe wykresy, obejmujące pracę serca. Zapis przenoszony jest na komputer, skąd lekarz dokonuje analizy danych i ustala najlepszą dla pacjenta strategię leczenia. W trakcie interpretacji istotna jest analiza porównawcza wyników zarejestrowanych przez aparat i notatek pacjenta. To pozwala stworzyć ciąg przyczynowo-skutkowy. 

Holter EKG bardzo często wykonuje się przy podejrzeniu arytmii. Może o niej świadczyć m.in. wydłużony odstęp QT. U kobiet prawidłowa jego wartość wynosi do 450 ms, natomiast  u mężczyzn do 430 ms. 

Holter sercowy umożliwia pomiar pracy serca przez zdecydowanie dłuższy czas, niż jednorazowe badanie EKG. Dzięki temu lekarz ma bardzo szczegółowy obraz funkcjonowania mięśnia sercowego pacjenta zarówno w ciągu dnia przy typowych aktywnościach, jak i w nocy w trakcie snu. Ponadto, dzięki notatkom badanej osoby, łatwiej zlokalizować przyczynę występujących nieprawidłowości. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny