ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Ciśnienie krwi jest jednym z najważniejszych parametrów pozwalających na ocenę stanu zdrowia. O problemach z układem krążenia świadczy przede wszystkim zbyt wysokie ciśnienie. Jeśli taki stan się utrzymuje, diagnozowane jest nadciśnienie, które wymaga leczenia i zmian w stylu życia. Nadciśnienie może prowadzić nawet do zagrożenia życia. Jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w naszym kraju. Oto wszystko o ciśnieniu krwi oraz nadciśnieniu.

Czym jest ciśnienie krwi?

Ciśnienie krwi to nic innego, jak siła, z jaką krew oddziałuje na ścianki tętnic. W trakcie cyklu pracy serca, ciśnienie stale się zmienia. Pomiar rejestruje maksymalne oraz minimalne ciśnienie w cyklu. Prawidłowe ciśnienie mieści się w granicach 120/80. 120, to ciśnienie maksymalne, skurczowe, zwane inaczej systolicznym.

pomiar cisnienia tetniczego cisnieniomierzem elektronicznym

Jest to siła oddziaływania krwi na ścianki tętnic podczas skurczu mięśnia sercowego. 80 zaś oznacza ciśnienie minimalne, rozkurczowe, a więc oddziaływanie krwi na ścianki tętnic w momencie rozluźnienia mięśnia sercowego. Ciśnienie krwi zmienia się nieustannie w ciągu doby. Wcześnie rano szybko wzrasta, następnie maleje przed południem i znów rośnie po południu, by spaść do niskiego poziomu w nocy, gdy śpimy. Oprócz pory dnia, na wysokość ciśnienia krwi ma wpływ także wiele innych czynników.

Kiedy się zdenerwujemy, nie bez powodu mówimy, że ktoś lub coś podniosło nam ciśnienie. Stres, nerwy czy emocje powodują chwilowe podwyższenie ciśnienia, tak jak i aktywność fizyczna czy… wypicie mocnej kawy. Dlatego właśnie wiele osób właśnie kawą ratuje się przed sennością chociażby podczas pracy na nocnej zmianie.

 

Nadciśnienie – kiedy ciśnienie jest za wysokie?

O podwyższonym ciśnieniu mówimy, gdy wynosi 140/90. Już taki wzrost ciśnienia zwiększa ryzyko problemów z układem krążenia, w tym zawału czy udaru mózgu. Nadciśnieniem natomiast określa się stan, gdy ciśnienie jest jeszcze wyższe i tak wysokie występuje regularnie. Pojedyncze skoki ciśnienia nie są jeszcze powodem do niepokoju, bo może je wywołać każde, nawet drobne zdarzenie. Na przykład nagły ból, który wywołuje stres, wysiłek fizyczny, a nawet aktywność seksualna. Jeśli jednak wykonujemy pomiary kilka razy dziennie i za każdym razem wynik jest wysoki, możemy podejrzewać nadciśnienie, które trzeba leczyć. Dlatego właśnie tak ważne jest regularne mierzenie ciśnienia każdego dnia o różnych porach.

Przyczyn nadciśnienia jest bardzo wiele i podstawowe działania zapobiegawcze i lecznicze sprowadzają się do ich eliminacji. Na nadciśnienie najczęściej chorują osoby otyłe, w średnim wieku lub starsze, przepracowujące się, podatne na stres i emocje czy mające wysoki poziom cholesterolu. Po zdiagnozowaniu nadciśnienia pacjent musi pozostać pod stałą kontrolą lekarza i przyjmować odpowiednie leki. Często jednak dla skuteczności leczenia farmakologicznego konieczne jest pozbycie się zbędnych kilogramów oraz zmiany w diecie i stylu życia. Obniżenie ciśnienia jest możliwe, jednak wymaga determinacji, wyrzeczeń i często ciężkiej pracy chorego.

 

Pomiar ciśnienia tętniczego

Do mierzenia ciśnienia tętniczego służy ciśnieniomierz. Tradycyjny ciśnieniomierz to złożone urządzenie, którym niełatwo zmierzyć sobie ciśnienie samodzielnie. Najlepiej mieć do pomocy drugą osobę. Ciśnieniomierz składa się z licznika, pompki, rękawa na rzepy oraz stetoskopu. Rękaw należy założyć na ramię tuż nad łokciem, a następnie wsunąć pod niego czujnik stetoskopu. Następnie pompką należy napompować rękaw i powoli spuszczać z niego powietrze wsłuchując się w odgłosy bicia serca w stetoskopie. W odpowiednim momencie należy odczytać pomiar na liczniku. Jest to trochę skomplikowane, szczególnie dla osoby niemającej wprawy. Dlatego wraz z rozwojem technologii, na rynku pojawiły się znacznie prostsze w obsłudze ciśnieniomierze elektroniczne.

To urządzenia z elektronicznym wyświetlaczem i oczywiście rękawem podłączonym do urządzenia. Wystarczy założyć rękaw i wcisnąć przycisk startowy, a wynik pojawi się na wyświetlaczu. Często ciśnieniomierze te dają również sygnały, gdy wynik jest nieprawidłowy. Oprócz ciśnienia mierzą także tętno. Taki ciśnieniomierz jest w stanie już łatwo obsłużyć jedna osoba. Należy jednak pamiętać o przeczytaniu instrukcji i kontrolowaniu poziomu baterii oraz innych czynników, które łatwo mogą zakłócić pomiar, który będzie nieprawidłowy. Ciśnienie należy mierzyć na spokojnie, nie w emocjach, a także unikać mierzenia ciśnienia tuż po posiłkach, wysiłku fizycznym, a także wykonywania pomiarów jeden po drugim. Wśród elektronicznych ciśnieniomierzy dostępne są również małe urządzenia do założenia na nadgarstek. Takie urządzenie można mieć ze sobą wszędzie i mierzyć ciśnienie w każdej chwili. Nie trzeba też pomocy innej osoby. Jednak to ciśnieniomierze naramienne są najbardziej miarodajne.

 

Ciśnieniomierz – gdzie kupić?

Ciśnieniomierz to urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domu. Obowiązkowo posiadać go powinny osoby starsze, otyłe, z predyspozycjami do wysokiego ciśnienia, mające podwyższone ciśnienie lub właśnie nadciśnienie. Dla takich osób ciśnieniomierz jest jak glukometr dla diabetyków. Niestety nadciśnienie nie daje żadnych objawów, więc mierzenie ciśnienia jest jedynym sposobem na zdiagnozowanie. Po diagnozie zaś monitoring ciśnienia pozwala na kontrolę efektów leczenia.

Ciśnieniomierze można kupić niemal wszędzie. Zarówno tradycyjne, jak i elektroniczne można kupić w aptekach czy specjalnych sklepach medycznych. Elektroniczne zaś można także nabyć w sklepach z elektroniką czy nawet super i hipermarketach. Ciśnieniomierze nie należą do drogich urządzeń. Cena ciśnieniomierza zależy od jego rodzaju, funkcji czy w końcu od miejsca zakupu. Najprostsze ciśnieniomierze kosztują już od kilkudziesięciu złotych, jednak bardziej zaawansowane, elektroniczne urządzenia (np. z możliwością ładowania, pamięcią pomiarów dla jednej lub więcej osób) mogą kosztować nawet kilkaset.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny