ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Niskie ciśnienie, niedociśnienie lub inaczej hipotonia to problemy dotyczące układu sercowo-naczyniowego, które pojawiają się zarówno u osób młodych, jak też starszych, pomimo że seniorzy kojarzeni są raczej z podwyższonym ciśnieniem. O niedociśnieniu mówimy, kiedy ciśnienie tętnicze jest poniżej 100/60 mm Hg. Co robić, gdy jest niskie ciśnienie, jakie naturalne metody stosować na jego podwyższenie? 

Przyczyny niskiego ciśnienia 

Niskie ciśnienie jest bardzo często reakcją organizmu na zmiany, jakie zachodzą w pracy innych narządów. Czasem jest to zwykłe ukąszenie komara czy niewielkie poparzenie, a innym razem zaburzenia rytmu serca lub choroba nadnerczy. Niskie ciśnienie obserwujemy ponadto u niektórych cukrzyków i osób chorych na padaczkę. Może się też pojawić przy odwodnieniu, kiedy pijemy zbyt mało wody lub też wydalamy ją stosunkowo często i w dużych ilościach, np. latem, kiedy się pocimy. Seniorzy piją z natury mniej płynów w ciągu dnia, niż inne osoby. Jednak ich zapotrzebowanie wcale nie jest wyraźnie mniejsze. Z tego powodu nierzadkim zjawiskiem jest odwodnienie organizmu u starszych osób. Wtedy też może ona stwierdzić – mam niskie ciśnienie. Co robić, kiedy ciśnienie nie jest w normie i obniża się do wartości mniejszych, niż 100/60 mm Hg? Warto wiedzieć, jak organizm reaguje w takim momencie, czyli jakie sygnały nam wysyła.

Objawy niskiego ciśnienia 

Przy niskim ciśnieniu pojawiają się charakterystyczne, nieprzyjemne objawy, które jednak przez osoby starsze są nierzadko bagatelizowane lub utożsamiane z innymi schorzeniami. Niektórzy też usprawiedliwiają swój stan wiekiem. Niskie ciśnienie powoduje, że czujemy się zmęczeni i cały czas senni, mamy ochotę jedynie na odpoczynek i sen. Pojawiają się problemy z koncentracją, twarz robi się blada, a w uszach słychać szum. Odczuwać można też kołatanie serca, któremu towarzyszy przyśpieszone tętno. Niektóre osoby z pewnością dostrzegą, że ich dłonie i stopy są zimniejsze, niż wcześniej. Niebezpieczne są mroczki przed oczami, które utrudniają prawidłowe widzenie. Pojawiają się czasem nagle, np. podczas spaceru, zakupów w sklepie czy wchodzeniu po schodach. Mogą one doprowadzić do utraty równowagi, upadku i poważnej kontuzji. 

pomiar cisnienia cisnieniomierzem zegariwym na reku starszej pacjentki

Jak podwyższyć niskie ciśnienie u osób starszych dietą?

Co zrobić, jak mam niskie ciśnienie? Czy zmiana nawyków żywieniowych ma wpływ na wartość ciśnienia tętniczego? To, co jemy, warunkuje nasze zdrowie i samopoczucie. Specjalnie dla osób z niskim ciśnieniem powstała dieta niskociśnieniowa, bazująca na produktach pełnoziarnistych, wśród których są kasze, ciemne makarony i pieczywo. W przypadku osób starszych należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ są to produkty z dużą zawartością błonnika. Przy chorym układzie pokarmowym i zaburzeniach trawienia może się okazać, że nie będzie można takiej diety stosować. Związki zawarte w tych produktach, dokładnie węglowodany złożone, są dłużej trawione, co zapewnia stały dopływ glukozy, która jest energią. Jest to dobry sposób na ochronę organizmu przed nagłymi zmianami ciśnienia. Ciekawym zaleceniem jest dodatek soli do wody, która ma zdolność do zatrzymywania wody w organizmie, co sprzyja podwyższeniu ciśnienia. 

Co zrobić, jak się ma niskie ciśnienie? Może pić zioła?

Jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby, stosując naturalne metody ziołowe? To kolejny sposób dla niskociśnieniowców, którzy nie najlepiej znoszą swój stan. Ciśnienie możemy podnieść naparami ziołowymi, wśród których jest m.in. napar z ziela tasznika pospolitego. Bardzo dobrze sprawdza się również liść mięty pieprzowej i ziele żarnowca miotlastego. Można wybrać jedną roślinę lub zrobić ziołową mieszankę. Wsypujemy zioła do szklanki i zalewamy gorącą wodą. Pozostawiamy tak na 15 minut, aby mogły się one dobrze zaparzyć. Po tym czasie napar jest gotowy do picia. Warto pić go 3, a nawet 4 razy dziennie, przyrządzając z 1 łyżeczki mieszanki. 

Aktywność fizyczna na niskie ciśnienie 

Im jesteśmy starsi, tym nasza aktywność fizyczna wyraźnie się obniża. Nawet osoby wcześniej regularnie ćwiczące, w starszym wieku robią to rzadziej. Ważne jednak, aby być aktywnym w ogóle, nawet krótki spacer pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, w tym też prawidłowe ciśnienie tętnicze. Co więc robić, gdy jest niskie ciśnienie i możemy sobie pozwolić na bycie aktywnym? Seniorzy mogą np. uprawiać nordic walking, który świetnie angażuje całe ciało do pracy, a przy tym nie obciąża kolan. Jeśli lubimy, możemy jeździć na rowerze, wybierając go jako środek transportu do sklepu, zastępując tym samym autobus. Dobrze sprawdzi się ponadto aerobik w wodzie, a także zwykły spacer. W ten sposób uzupełniamy utracone pokłady energii, dzięki czemu nasze ciśnienie się podwyższa. Unikamy jednak ćwiczeń, w których musimy gwałtownie zmieniać pozycje. Niewskazane jest szybkie wstawanie i podnoszenie się, co może doprowadzić do zawrotów głowy. 

Jak podwyższyć sobie ciśnienie relaksacyjnym masażem? 

To propozycja dla tych, którzy lubią relaks lub ze względów zdrowotnych nie mogą sobie pozwolić na zmianę nawyków żywieniowych i większą intensywność fizyczną. Niskie ciśnienie u osób starszych możemy podwyższyć masażem z wykorzystaniem olejku rozmarynowego. Aby go przygotować, potrzebować będziesz ¼ szklanki suszonych liści rozmarynu, ½ szklanki oliwy z oliwek i dwa słoiki. Umieszczamy rozmaryn w słoiku i zalewamy go oliwą. Zakręcamy i pozostawiamy na ok. 3 dni, najlepiej w miejscu, w którym jest ograniczony dostęp światła. Następnie przelewamy mieszankę przez sitko, aby olej znalazł się w drugim słoiku. Nakładamy go na dłonie i masujemy skronie. W ten sposób pozbędziemy się bólu głowy, łatwiej się zrelaksujemy i zyskamy dodatkową porcję energii. 

Niskie ciśnienie u osób starszych występuje rzadziej niż wysokie, jednak jest równie niebezpieczne dla ich zdrowia. Ma to wpływ nie tylko na ich samopoczucie, ale też może pogorszyć stan ich zdrowia. Niskie ciśnienie sprzyja rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego, ale też jest nierzadko przyczyną kontuzji wywołanej upadkiem podczas zasłabnięcia i zawrotów głowy. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny