ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Fizjoterapia stanowi jeden z najważniejszych aspektów leczenia w przypadku urazów, kontuzji, stanów po operacji, po zabiegach czy wypadkach. Jej zasięg jest niezwykle szeroki i w zależności od problemu, należy zastosować odpowiednie dla tego rozwiązanie. Jednym z dostępnych zabiegów jest jonoforeza, stanowiąca jedną z części z obszaru fizjoterapii. 

Polega ona między innymi na podaniu pacjentowi lekarstwa, które może zostać wchłonięte zdecydowanie szybciej, niż tradycyjną metodą. W jaki sposób? Poprzez wykorzystanie przepływu prądu stałego. Tym tematem chcielibyśmy zająć się nieco bliżej, skupiając się na jonoforezie jako na sposobie walki z wieloma problemami wymagającymi zastosowania rehabilitacji

 

Kiedy jonoforeza stanowi dobry wybór? 

Dla wielu osób jonoforeza jest najlepszym ze sposobów rehabilitacji. Stosowana jest ona między innymi przy zaburzeniach w obrębie zrastania się kości, przy nerwobólach, jak również i po urazach. Co więcej, takie rozwiązanie okazuje się być także bardzo skuteczne w przypadku leczenia trądziku, przykurczy bliznowatych, ale także i przy zwyrodnieniu stawów. To jednak jeszcze nie wszystko, bowiem znalazła ona zastosowanie również i kosmetologii, lecząc trądzik, działając przeciwzmarszczkowo czy też ujędrniająco. Odpowiednio dobrane urządzenia do jonoforezy, stanowią doskonały wybór, by móc zaoferować najwyższą jakość usług w zakresie rehabilitacji i kardiologii. 

 

Jak wygląda zabieg jonoforezy?

Sam zabieg  jonoforezy nie jest inwazyjny i niebezpieczny. Stanowi doskonałą formę leczenia różnego rodzaju urazów. Jak więc on wygląda? Należy nasmarować miejsce wymagające podania leków specjalnym roztworem, w którym znajduje się konkretny lek, mający sprawdzić się przy danym schorzeniu. Kolejnym etapem jest odpowiednie rozmieszczenie elektrod urządzenia do jonoforezy, a następnie zabezpieczenie tego obszaru, mającego na celu przytrzymanie elektrod. Można to zrobić z pomocą bandażu. Tak przygotowany pacjent rozpoczyna właściwą część zabiegu. Zostaje włączone urządzenie, którego zadaniem jest generowanie prądu stałego. Dla większości w trakcie trwania tego procesu, odczuwalny jest delikatny dyskomfort w formie nakłuwania obszaru igiełkami. Jest to jak najbardziej normalne i oznacza, iż prąd odpowiednio płynie od jednej elektrody, do drugiej, tym samym pozwalając wchłonąć lek przez skórę. Całość trwa kilka minut. Po zabiegu pacjenci mogą wrócić do codziennych zajęć. Miejsca, gdzie przytwierdzone są elektrody mogą być zaczerwienione, ale żadnego bólu czy dyskomfortu absolutnie się nie odczuwa. 

 

Zabieg jonoforezy cieszy się bardzo dużą popularnością, przede wszystkim ze względu na swoją skuteczność. Złagodzenie objawów, ulga, likwidacja problemu. Coraz częściej wielu fizjoterapeutów wykorzystuje taką metodę leczenia do zwalczania różnego rodzaju przypadłości i bólów ze strony układu mięśniowo - kostnego. 

 

Czy każdy może zostać poddany jonoforezie?

Choć w większości zabieg ten jest skierowany dla wszystkich osób zmagających się z różnego rodzaju bólami, gdzie fizjoterapia stanowi jedyny ratunek, to jednak nie w każdym przypadku pacjenci mogą się jej poddać. Jakie są więc przeciwwskazania? Jednym z nich jest na pewno przebyta choroba nowotworowa, w której zastosowanie prądu stałego nie może być w żadnym stopniu zastosowane. Nie jest to także zabieg dla osób, u których występują choroby serca, a w tym miażdżyca czy też rozruszniki serca. Nie można zastosować jonoforezy u osób z gorączką, z wrzodziejącą skórą, jak również i z zapaleniem tkanek miękkich. I przeciwwskazaniem jest także ciąża. Przed dokonaniem jonoforezy, specjalista musi przeprowadzić z pacjentem odpowiedni wywiad, tak, aby cały zabieg okazał się w pełni bezpieczny i odpowiedni. 

kobieta zabieg jonoforeza 

Dlaczego leki podawane przez skórę lepiej się wchłaniają?

W tym miejscu można byłoby zadać sobie pytanie - dlaczego jonoforeza jest lepsza, niż podawanie leków na skórę? W przypadku, gdy chcemy wmasować na skórę maść, jedynie 5% substancji, które są w niej zawarte, wchłania się do wnętrza. Wynika to z faktu, że na skórze utworzony jest system obronny w formie lipidowej bariery skórnej. To właśnie ona z jednej strony ogranicza wchłanianie toksyn i zanieczyszczeń, z drugiej uniemożliwia odpowiednie wnikanie substancji aktywnych czy też leków do jej wnętrza. Wśród dostępnych rozwiązań, to właśnie jonoforeza działa najbardziej intensywnie na barierę naskórka, stąd też tak duża popularność tego właśnie zabiegu. Wykorzystując prąd elektryczny, zwiększa się przepuszczalność skóry, bowiem dochodzi do zaburzeń układu międzykomórkowego lipidów. 

 

Jonoforeza doskonałą terapią przeciwbólową

Bez wątpienia jonoforeza jest jedną z najlepszych i najbardziej skutecznych terapii przeciwbólowych, jakie można wybrać, szczególnie, gdy w grę wchodzą kwestie dotyczące aparatu ruchu. Samo zastosowanie tabletek jest dużo słabsze, a do tego również i dłuższe. Tabletka, aby bowiem mogła się wchłonąć do krwiobiegu, musi przejść  przez cały przewód pokarmowy. I oczywiście to, co dla tego faktu istotne - nie wchłania się ona w całości, bowiem część substancji leczniczych ulega rozkładowi. Ponadto, to co uda się uratować, musi jeszcze być metabolizowane w wątrobie.

 

Jakie są korzyści zastosowania jonoforezy?

Bez wątpienia jonoforeza jest takim zabiegiem, który niesie za sobą wiele korzyści. Jakich? Podstawą jest to, że można w bardzo szybkim czasie podać silne dawki leków, które niemożliwe byłyby do przyjęcia doustnie czy na skórę. Istotne znaczenie ma także i to, że leki trafiają bezpośrednio do miejsca bólu, a omijają one przewód pokarmowy i żołądek, co jest niezwykle istotne w negatywnym działaniu leków. Po trzecie, są to zabiegi bardzo bezpieczne, nie powodują żadnych skutków ubocznych, dyskomfortu czy bólu. Efekty zastosowania ich są zauważalne niemal od razu. I oczywiście to, co niezwykle ważne - jonoforeza jest zabiegiem bardzo uniwersalnym. Można skorzystać z niej i w gabinecie kosmetologicznym, w ośrodku rehabilitacji czy też u podologa. Kluczowe znaczenie ma jedynie sprzęt, na którym dany specjalista pracuje. Ten odpowiedni jest w stanie zagwarantować najwyższą jakość usług i to co najbardziej istotne - pełną skuteczność. 

zabieg elektroterapii plecow jonoforeza

Okazuje się, że sama jonoforeza pozwala aplikować nawet 10 - 2000 razy więcej cząsteczek leczniczych, niż zastosowanie żelu, maści czy przeciwbólowego plastra. Nic więc dziwnego, iż tego typu urządzenia zaczęły cieszyć się tak dużą popularnością i zyskały one swoich sympatyków. W coraz większej ilości gabinetach fizjoterapeutycznych znaleźć można znaleźć tego typu urządzenia, z których korzystają doświadczeni i wyspecjalizowani w swoim fachu rehabilitanci. Jedno jest pewne - tego typu zabiegi są przyszłością dla leczenia bólu w fizjoterapii i sposobem na lepszy wygląd w kosmetologii.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny