ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Badanie Holtera jest jedną z odmian badania EKG, jednak różni się od niego przede wszystkim zdecydowanie dłuższym czasem wykonywania. Pozwala na wykrycie niesprawności pracy serca, pomaga w diagnozowaniu omdlenia, a także jest wykorzystywane do potwierdzenia lub wykluczenia choroby niedokrwiennej. Badanie Holtera ma więc szerokie zastosowanie, dlatego też jest zalecane bardzo często, nawet kobietom w ciąży. Jest nieinwazyjne i bezpieczne, ponadto wykonuje się je w domu, a nie w przychodni czy szpitalu. Na czym polega badanie Holter EKG, ile trwa oraz jakie są wskazania do jego wykonania?

Badanie Holtera – na czym polega? 

Jednym z rodzajów EKG jest badanie Holtera. Na czym polega i przy pomocy jakiego urządzenia się je wykonuje. Badanie wykonuje się z wykorzystaniem niewielkiego sprzętu z elektrodami, które są podłączane do ciała osoby badanej. Aparat jest przypinany w pasie, a elektrody do klatki piersiowej. Urządzenie zostaje włączone i rozpoczyna się rejestracja czynności serca. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Przed podłączeniem elektrod, pielęgniarka dokładnie odtłuszcza obszar ciała, gdzie zostaną one następnie przyczepione. Panowie ze względu na większe owłosienie na klatce piersiowej mogą zostać poproszeni o usunięcie ich golarką. Urządzenie, które zostaje podłączone do pacjenta, w żaden sposób nie może ograniczać jego ruchów, ponieważ będzie mu towarzyszyło przez cały dzień. Elektrody powinny być przypięte stabilnie, a aparat w pasie w taki sposób, aby nie wywoływał dyskomfortu. 

Badanie Holtera jest nieinwazyjną metodą pomiaru rytmu serca. Jest zalecane w przypadku podejrzenia zaburzeń w jego pracy, jak też osobom, znajdującym się w grupie ryzyka, czyli m.in. po 45 roku życia, kiedy częstotliwość zachorowania na choroby serca zdecydowanie wzrasta. 

 

Przebieg badania Holtera EKG - ile trwa badanie i jak wygląda? 

Wiele osób zastanawia się, na czym polega Holter serca i w jaki sposób przebiega badanie. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że trwa ono stosunkowo długo, ponieważ aparat towarzyszy pacjentowi przez 24 lub 48 godzin w zależności od zaleceń lekarza. Po przypięciu elektrod i aparatu należy sprzęt nosić przez cały okres trwania badania, podczas którego praca serca jest bardzo dokładnie rejestrowana i monitorowana w różnych sytuacjach i codziennych czynnościach. Aparat nie jest również zdejmowany podczas snu, kiedy serce też pracuje, a lekarz dzięki temu ma możliwość obserwacji pracy w okolicznościach, w których jest to niemożliwe z wykorzystaniem tradycyjnej metody EKG. Pacjent zobowiązany jest w tym czasie do prowadzenia szczegółowego dzienniczka, w którym zapisuje ewentualne dolegliwości i okoliczności wraz z godziną, w której wystąpiły. Jeżeli pacjent przyjmuje jakieś leki, również powinien uwzględnić to w swoich notatkach. 

Obecnie stosuje się różne aparaty do badania Holtera. Przez 12 lub 24 godziny rejestrowane są sygnały EKG z 2, 3 lub 12 odprowadzeniami. W większości przypadków stosowany jest system 3-kanałowy. 

 kobieta badana holterem ekg w bialym stroju

Czego nie można robić w trakcie badania Holtera? 

Badanie Holtera polega na monitorowaniu pracy serca pacjenta przez całą dobę. Dzięki temu możliwe jest zlokalizowanie przyczyny arytmii oraz czynników, które wywołują nieprawidłowości w pracy serca. Pacjent funkcjonuje normalnie, jednak musi stosować się do kilku zaleceń, aby wyniki były wiarygodne. Nie zaleca się w tym czasie korzystania z telefonu komórkowego, który może wywołać zakłócenia. Jeżeli już potrzebujesz go użyć, postaraj się trzymać go możliwie jak najdalej od rejestratora EKG. W tym czasie nie powinno się też brać kąpieli. Pacjent nie może korzystać ponadto z poduszek elektrycznych. Na jeden dzień nieznacznie trzeba zmienić swoje codzienne nawyki i dokładniej przyglądać się swojemu organizmowi i jego reakcji na konkretne sytuacje. 

 

Wskazania do badania Holtera 

Holter serca wykonywany jest przede wszystkim osobom, u których występuje zaburzona praca serca. Może być to m.in. przyspieszony lub spowolniony puls mięśnia sercowego, nierówny puls czy też jego kołatanie, na skutek wpływu niektórych bodźców z zewnątrz. Badanie Holtera pozwala wykluczyć nieprawidłowości w przewodzeniu impulsów elektrycznych, czyli bloku serca. Jest też stosowane, jeżeli występują omdlenia i utrata przytomności, których źródłem mogą być zaburzenia kardiologiczne. Holter EKG jest ponadto wykonywany u pacjentów, zmagających się z chorobą niedokrwienną serca. Jest też dobrym sposobem na monitorowanie pracy wszczepionego rozrusznika. Na badanie Holtera może zostać skierowany pacjent, który skarży się na zawroty głowy, napady duszności oraz problemy z oddechem. Jest to ponadto alternatywa dla tradycyjnego badania EKG u kobiet w ciąży. Jest to metoda, dzięki której możliwe jest zbadania czynności elektrycznych serca u przyszłych mam, niezależnie od tego, w którym tygodniu ciąży są . 

 

Jakie są wyniki i normy? 

Badanie Holtera trwa 24 lub 48 godzin i po upływie tego czasu elektrody i urządzenie są zdejmowane przez pielęgniarkę w szpitalu lub przychodni. Zapis z urządzenia jest poddawany fachowej analizie lekarskiej, jednocześnie musi on uwzględnić wszelkie notatki, które w trakcie badania były wykonywane przez pacjenta. Tylko wtedy możliwa jest kompleksowa ocena ewentualnych nieprawidłowości i ich przyczyn. Zapis z urządzenia zostaje przeniesiony na komputer, a wyniki są przedstawione w postaci przejrzystych wykresów. To właśnie na tej podstawie lekarz jest w stanie stwierdzić, czy pacjent choruje i na jaką chorobę oraz jaka metoda leczenia będzie w jego przypadku najskuteczniejsza. Istnieją pewne normy, inne dla panów i pań, które określają dobrą i nieprawidłową pracę serca. Norma QT u mężczyzn wynosi do 430 ms, z kolei u kobiet 450 ms. 

Badanie Holtera polega na rejestrowaniu pracy serca pacjenta przez całą dobę, dokładnie przez 12 lub 24 godziny. Umożliwia wykrycie ewentualnej arytmii serca, potwierdzenie lub wykluczenie bloku serca, choroby niedokrwiennej serca, a także przyczyn kardiologicznych, które mogą być źródłem częstych omdleń i utraty przytomności. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny