ZAMKNIJ ZAMKNIJ

tablica do ćwiczeń manualnych dłoni tbmo 1 200x200Przyrządy do ćwiczeń nadgarstka i dłoni wykorzystywane są do pracy z pacjentami z dysfunkcją ruchu w obrębie kończyny górnej. Pomagają one zwiększyć zakres ruchu w stawach, poprawić siłę osłabionych mięśni oraz zapewnić sprawność manipulacyjną palcom. Przyrządy do ćwiczeń nadgarstka i dłoni wykorzystywane są do pracy z osobami po udarze mózgu, po przebytym złamaniu kości nadgarstka, lub palców oraz w przypadku zaniku lub osłabienia siły mięśniowej. Znajdują one zastosowanie w domach opieki, dziennych ośrodkach rehabilitacji oraz innych placówkach ochrony zdrowia zajmujących się terapią pacjentów.

 

Tablica do ćwiczeń manualnych dłoni – rodzaje i zastosowanie

Tablice do ćwiczeń manualnych dłoni można podzielić na dwa rodzaje. Do pierwszej wersji zalicza się tablica do ćwiczeń manualnych dłoni bez oporu. Pozwala ona na wykonywanie ćwiczeń utrzymujących oraz zwiększających zakres ruchu w stawach dłoni i nadgarstka. Utrzymuje ruchomość stawów w zakresie zginania oraz prostowania, przywodzenia i odwodzenia oraz wykonywania ruchów kolistych. Dodatkowo wspomaga wykonywanie ruchów precyzyjnych palców, pozwalając na ćwiczenie różnego rodzaju chwytów np. chwytu cylindrycznego, szczypcowego czy też płaskiego.

Do drugiego typu stolików do rehabilitacji ręki zalicza się tablica do ćwiczeń manualnych dłoni z oporem. Wyposażona jest ona w specjalny system linowo- ciężarkowy, który pozwala wykonywać ćwiczenia z obciążeniem. Dzięki temu rozwiązaniu możliwa jest praca dłoni z oporem oraz zwiększanie siły osłabionych mięśni. Woreczki obiciążające zawieszone są pod stolikiem, a ich waga to 220 gramów.

 

Stolik do ćwiczeń manualnych rąk do pracowni terapii ręki oraz gabinetu fizjoterapeutycznego

Stolik do ćwiczeń manualnych rąk posiada obrotowy blat wykonany z drewna. Oparty jest on na metalowej konstrukcji malowanej proszkowo. Funkcja obracania blatu pozwala na zmianę stanowiska ćwiczeń bez konieczności przesadzania pacjentów. Opcja ta pozwala także na umiejscowienie dwóch osób jednocześnie przy jednym stole. Ważnym aspektem jest także możliwość regulowania wysokości blatu. Zapewnia to dopasowanie stolika do ćwiczeń do wzrostu pacjenta. Dzięki tej funkcji stolik może być wykorzystywany do pracy zarówno z dorosłymi, jak i z dziećmi.

 

Stół do ćwiczeń manualnych ręki i dłoni – najczęstsze wyposażenie:

  • Drewniany wałek służący do ćwiczenia chwytu cylindrycznego i kulkowego oraz zginania i prostowania nadgarstka.
  • Klapka dłoni umożliwiająca wykonywania ćwiczeń oporowych dłoni w zakresie prostowania nadgarstka.
  • Spirala pionowa, która pozwala ćwiczyć chwyt szczypcowy oraz ruch obwodzenia.
  • Koło drewniane oraz korytko drewniane (służące do stabilizacji przedramienia przy ćwiczeniach z kołem) wpływające na ruch nawracania oraz odwracania przedramienia.
  • Uchwyt drewniany służący do wykonywania ćwiczeń zginania w obrębie nadgarstka.
  • Siatka rehabilitacyjna Thera-Band (komplet kilku siatek o różnych oporach w obręczach napinających) umożliwiająca ćwiczenia zarówno zginaczy, jak i prostowników palców.

 

Tablica do ćwiczeń manualnych dłoni z oporem – wskazania i przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń oporowych

Celem wykonywania ćwiczeń czynnych z oporem jest uzyskanie przyrostu siły mięśniowej, poprawa wytrzymałości mięśni, oraz zmniejszenie do minimum zaników mięśniowych, powstałych w wyniku unieruchomienia lub innych procesów chorobowych. Dodatkowo warto pamiętać, iż systematycznie wykonywane ćwiczenia oporowe opóźniają występowanie zaników, pozwalają na uzyskanie kompensacyjnych przerostów siły oraz uzyskanie poprawy koordynacji nerwowo-mięśniowej.

Tablica do ćwiczeń manualnych z oporem umożliwia osiągnięcie powyższych założeń. Stanowi świetne uzupełnienie podstawowej terapii ręki, działając wspomagająco oraz uzupełniająco. Stolik do rehabilitacji dłoni wspomaga trening funkcjonalnych czynności dnia codziennego takich jak: różnego rodzaju chwyty, przesuwanie czy też podnoszenie przedmiotów.

 

Stolik do terapii manualnej ręki - wskazania do wykonywania ćwiczeń oporowych

  1. Osłabienie siły mięśniowej.
  2. Stan po unieruchomieniu np. w opatrunku gipsowym.

 

Tablica do ćwiczeń manualnych ręki - przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń oporowych

  1. Ostre stany zapalne stawów i tkanek okołostawowych.
  2. Zapalenie żył.
  3. Stany po zwichnięciu oraz naruszona ciągłość skóry i tkanek miękkich.
  4. Występowanie bólu podczas wykonywania ćwiczeń.
  5. Temperatura ciała powyżej 38°C.
  6. Stany bezpośrednio po złamaniu lub innym urazie.

 

W kategorii przyrządy do ćwiczeń nadgarstka i dłoni w sklepie KREDOS dostępne są tablice do ćwiczeń manualnych dłoni. Wykonane są one z najwyższej jakości materiałów zapewniających ich długotrwałe użytkowanie. Solidna konstrukcja oraz powierzchnie przystosowane do dezynfekcji sprawiają, że stoliki do terapii manualnej ręki mogą być wykorzystywane zarówno w państwowych, jak i prywatnych placówkach zajmujących się rehabilitacją pacjentów. Zapewniają one usprawnianie osób z chorobami neurologicznymi oraz po przebytych urazach. Zwiększają siłę osłabionych mięśni i poprawiają zakres ruchu w stawach. Dzięki możliwości regulacji wysokości przyrząd do ćwiczenia ręki i nadgarstka może być wykorzystany do usprawniania osób dorosłych oraz dzieci.

Przyrządy do ćwiczeń nadgarstka i dłoni

Kredos doradza

Copyright © 2025 Kredos Sklep Medyczny