Kolorowe taśmy kinezjologiczne naklejone na skórze głównie sportowców wzbudzają wiele zainteresowania także wśród zwolenników aktywnego stylu życia. Taśmy do kinesiotapingu wykorzystywane do tej pory głównie u sportowców coraz częściej stają się domeną fizjoterapeutów, trenerów personalnych czy też chiropraktyków. Ich szerokie zastosowanie terapeutyczne oraz powszechna dostępność sprawiły, iż sięga po nie coraz większe grono osób zmagających się z bólami kręgosłupa, stawów, a także z obrzękami i wadami postawy.
O czym przeczytasz w artykule?
- Czym jest kinesiotaping?
- Co to jest taśma kinezjologiczna?
- Jak działa taśma kinezjologiczna?
- Taśma kinezjologiczna - co oznaczają kolory?
- Jak długo nosić plastry kinezjologiczne?
- Jak odkleić plastry kinezjologiczne?
- Gdzie kupić plastry kinezjologiczne
Czym jest kinesiotaping?
Kinesiotaping, zwany także tapingiem medycznym, jest to metoda plastrowania dynamicznego. Polega ona na naklejaniu specjalnych elastycznych taśm kinezjologicznych na powierzchnię skóry w odpowiednio opracowanych kombinacjach. Metoda ta została wynaleziona przez japońskiego dr Kenzo Kase i jest stosowana z powodzeniem od ponad 50 lat. Kinesiotaping oparty jest na wzorcach ruchowych ciała, czyli na dziedzinie nauki zwanej kinezjologią. Plastrowanie dynamiczne znajduje szerokie zastosowanie w sporcie, korekcji wad postawy, bólach pleców, kolan oraz innych części ciała. Z powodzeniem stosowany jest także w łagodzeniu objawów bólowych w trakcie ciąży czy po cięciu cesarskim. Jest to bezinwazyjna i bezpieczna metoda zyskująca coraz większe uznanie w naszym kraju.
Co to jest taśma kinezjologiczna?
Tejpy to potoczna nazwa taśm do kinesiotapingu, a także gotowych aplikacji wyciętych w kształcie odpowiednio dopasowanych plastrów. Plastry do kinesiotapingu charakteryzują się dużą elastycznością. Pozwala to na ich szerokie zastosowanie w zależności od założonych efektów terapii. Taśma kinezjologiczna posiada specjalną strukturę, która zapewnia im rozciągliwość w zakresie zbliżonym do skóry. Taśma kinezjologiczna jest wodoodporna, przepuszcza powietrze oraz wykazuje właściwości hipoalergiczne. Taśma kinezjologiczna nie jest nasycona żadnym lekiem, co sprawia, że jest bezpieczna w zastosowaniu. Warto pamiętać, aby taśmy do kinesiotapingu naklejać na czyste oraz osuszone miejsce na ciele. Skóra nie może być pokryta żadnym balsamem ani oliwką, gdyż spowoduje to samoistne odklejenie się aplikacji.
Jak działa taśma kinezjlogiczna?
Zastosowanie taśmy do kinesiotapingu jest bardzo wszechstronne i bezpieczne, gdyż ich działanie nie opiera się na chemicznych substancjach leczniczych. Terapeutyczne działanie taśmy do tapingu polega bowiem na naturalnym wspomaganiu procesów samoleczenia organizmu. Aplikacja wykonana za pomocą taśmy kinezjologicznej, czyli plastra do kinesiotapingu, ma za zadanie zwiększyć przestrzeń pomiędzy skórą a powięzią. Zabieg ten usprawnia krążenie krwi i limfy oraz aktywuje procesy autolecznicze. Kinesiotaping może być wykorzystywany jako odrębna forma terapii lub jako wsparcie głównej metody leczenia.
Plastrowanie dynamiczne z powodzeniem może być stosowane u kobiet w ciąży, dzieci, a nawet niemowląt. Zaletą tej metody jest fakt, iż może być ona wykorzystywana często tam, gdzie istnieją przeciwskazania do innych form terapii. Dynamiczne plastrowanie za pomocą tejpów wykorzystuje się w leczeniu między innymi dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego. Dlatego też warto zastosować taśmy kinezjologiczne czyli tejpy do kinesiotapingu na ból kręgosłupa czy też tejpy na kolano. Przed wykonaniem aplikacji należy wcześniej dowiedzieć się jak prawidłowo przykleić tejpy na kręgosłup oraz inne okolice ciała, gdyż ma to kluczowe znaczenie w powodzeniu terapii.
Taśma kinezjologiczna - co oznaczają kolory?
Taśmy kinezjologiczne dostępne są w wielu kolorach. Nie mają one jednak terapeutycznego wpływu na proces leczenia. Kolorowe plastry do kinesiotapingu posiadają jedynie aspekt wizualny, który jest szczególnie ważny w trakcie terapii dzieci. Dorośli zdecydowanie częściej wybierają taśmy w neutralnym kolorze, aby były one jak najmniej widoczne w podczas wykonywania pracy zawodowej czy też w przypadku spotkań biznesowych. Zatem, dokonując zakupu taśmy do tapingu warto kierować się ich jakością wykonania, gramaturą czy też szerokością taśmy, natomiast kwestie wizualne należy dopasować do indywidualnych upodobań.
Jak długo nosić plastry kinezjologiczne?
Ze względu na swoje właściwości kinesiotaping wykorzystywany jest często przez sportowców. Niewątpliwie ulegają oni urazom narządu ruchu zdecydowanie częściej niż pozostała część populacji. Obrzęki, stłuczenia oraz inne urazy narządu ruchu towarzyszące uprawianiu sportu, które wymagają zastosowania drenażu limfatycznego z powodzeniem mogą być wspomagane metodą kinesiotapingu. W większości schorzeń plastry jednorazowo powinny pozostawać na skórze przez 3-5 dni, a w niektórych przypadkach czas ten może zostać wydłużony nawet do 10 dni.
Jak odkleić plastry kinezjologiczne?
Większość dostępnych na rynku plastrów jest wodoodporna, jednak należy unikać ich dłuższej ekspozycji na wodę. Po kąpieli warto delikatnie osuszyć oklejone miejsce ręcznikiem, jednocześnie unikając mocnego pocierania. Działania te pozwolą zapobiec przedwczesnemu odklejaniu się aplikacji z tejpów na skórze.
W celu prawidłowego usunięcia tejpów ze skóry należy całą powierzchnią dłoni naciągnąć skórę przy jednym z końców plastra. Drugą ręką natomiast stopniowo odklejać plaster pod kątem 180 stopni w kierunku odwrotnym do kierunku wzrostu owłosienia. Warto pamiętać o stałym naprężeniu plastra w trakcie jego usuwania, aby zapobiec podrażnieniu skóry.
Gdzie kupić plastry kinezjologiczne?
Szeroki wybór taśm do kinesiotapingu dostępny jest w naszym internetowym sklepie medycznym w dziale taśmy kinezjologiczne i bandaże kohezyjne. Oferujemy taśmy kinezjologiczne wysokiej jakości przeznaczone dla fizjoterapeutów, trenerów personalnych, a także osób aktywnie uprawiających sport. Produkty dostępne w naszym sklepie są odporne na działanie wilgoci, w tym także potu. Taśmy kinezjologiczne wykonane są z nieszczepiącego się materiału. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.