Mankiet do ciśnieniomierza automatycznego to akcesorium niezbędne do wykonania pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Mankiet przeznaczone do ciśnieniomierzy automatycznych to zazwyczaj mankiety jednoprzewodowe lub jednodrenowe - obie nazwy oznaczają to samo i stosowane są zamiennie.
Mankiet oprócz przewodu powietrznego składa się jeszcze z dwóch głównych elementów: zewnętrznego tekstylnego pokrowca oraz wewnętrznej komory powietrza. Tekstylny ochraniacz posiada zazwyczaj na swojej powierzchni nadruki informujące o prawidłowym sposobie zakładania mankietu. W zależności od producenta urządzenia nadruki te występują w formie łatwym do przyswojenia obrazków, strzałek wskazujących odpowiednie miejsca lub napisów.
Ciśnieniomierz automatyczny to proste w obsłudze urządzenie, które pozwoli wykonać pomiar ciśnienia bez większego wysiłku. Ciśnieniomierz automatyczny to najprostszy w obsłudze rodzaj ciśnieniomierzy. W przeciwieństwie do ciśnieniomierzy zegarowych nie wymaga on posiadania wiedzy potrzebnej do interpretacji wykonywanego pomiaru.
Wykonywanie pomiaru za pomocą ciśnieniomierza automatycznego powinno przebiegać z uwzględnieniem kilku bardzo ważnych zasad. Przed przystąpieniem do pomiaru należy usiąść na około 5 minut, aby organizm mógł się wyciszyć. Wszelka aktywność fizyczna przed pomiarem, może wpłynąć na wiarygodność wyniku.
Kolejną bardzo ważą kwestią jest przyjęcie odpowiedniej pozycji. Należy usadowić się wygodnie najlepiej na krześle przyjmując jednocześnie postawę wyprostowaną. Ramię opieramy stabilnie na płaskiej powierzchni najlepiej na stole.
Następnie przystępujemy do założenia mankietu. Zakłada się go na lewe ramię. Mankiet powinien być założony powyżej zgięcia łokciowego. Jednocześnie ręka pacjenta powinna być ułożona na stole tak, aby mankiet znajdował się na wysokości serca.
W trakcie pomiaru nie należy się odzywać, ani poruszać gdyż może to wpłynąć negatywnie na rzetelność wyniku. Niektóre ciśnieniomierze automatyczne posiadają czujnik, który informuje o konieczności powtórzenia pomiaru jeśli użytkownik się poruszy, lub jakiś czynnik wpłynie na zaburzenie przeprowadzenia pomiaru.
Poprawne założenie mankietu to wysoce kluczowy element udanego pomiaru. Oprócz prawidłowego umiejscowienia mankietu ważne jest również, aby nie był on zapięty zbyt ciasno lub zbyt luźno.
Również niezwykle ważne jest, aby rozmiar mankietu był odpowiedni dla użytkownika. Zbyt mały mankiet może sprawiać, że podany przez ciśnieniomierz wynik będzie wyższy od prawdziwego, natomiast zbyt duży mankiet analogicznie będzie zaniżał prawidłowy wynik.
Dlatego przed wyborem urządzenia warto jest więc dokonać pomiaru obwodu ramienia przyszłego użytkownika. Producenci zazwyczaj dołączają do urządzeń mankiety o średnim rozmiarze bądź mankiety uniwersalne.
Mankiet uniwersalny jednak do końca uniwersalny nie jest. Otóż w myśl zasady, że zbyt duży lub zbyt mały mankiet będzie przekłamywał wynik pomiaru, mankiet tak zwany uniwersalny nie może być prawdziwie uniwersalny to znaczy nie będzie on pasował dla każdego. Znajdzie się spore grono osób dla których taki mankiet może okazać się właśnie zbyt duży lub zbyt mały, gdyż mankiety uniwersalne zazwyczaj posiadają około 10 cm większy zakres obwodu niż ciśnieniomierze w rozmiarze średnim. Poszerzenie tego zakresu to udogodnienie w kierunku osób, których obwód ramienia waha się pomiędzy rozmiarami lub dla dużych rodzin umożliwiając większej ilości osób możliwość korzystania z urządzenia bez obaw o wiarygodność wyniku.
Jeśli przyszłym użytkownikiem będzie dziecko, kulturysta lub osoba otyła potrzebny będzie zakup mankietu niestandardowego. Mankiety dla dzieci i niemowląt mają nie tylko mniejszy obwód od mankietów dla dorosłych, ale też ich budowa jest znacznie mniejsza, aby dopasować się do drobnych kończyn najmłodszych użytkowników.
Natomiast w przypadku osób zmagających się z otyłością czy kulturystów warto rozważyć zakup mankietu w rozmiarze XXL lub innym rozmiarze o obwodzie odpowiadającym obwodowi ramienia przyszłego użytkownika.
Ciśnieniomierze automatyczne przeprowadzają pomiar metodą oscylometryczną, a niektóre z nich posiadają też możliwość wykonywania pomiaru metodą łączoną czyli wykorzystującą zarówno metodę oscylometryczną jak i osłuchową bazującą na tonach Korotkowa.
Metoda oscylometryczna wykorzystywana w urządzeniach automatycznych polega na wykorzystaniu szeregu algorytmów. Użytkownik oprócz poprawnego założenia mankietu musi jedynie wcisnąć przycisk rozpoczynający pomiar, a po chwili urządzenie przedstawi mu jego wynik.
Ciśnieniomierze automatyczne są łatwe w użyciu co jest ich zdecydowaną zaletą w porównaniu do ciśnieniomierzy zegarowych wykorzystujących metodę osłuchową. Wymagają one od użytkownika umiejętności wykonania pomiaru oraz znajomości faz i umiejętności interpretacji tonów Korotkowa.
Pomimo wysokiej precyzji pomiaru urządzeń automatycznych miewają one problemy z rzetelnym pomiarem ciśnienia tętniczego krwi u osób, u których występuje migotanie przedsionków. Niektóre urządzenia posiadają specjalne czujniki alarmujące o wystąpieniu takiego zdarzenia. Wtedy w zależności od urządzenia może ono przerwać pomiar i wyświetlić błąd pomiaru informując o wystąpieniu migotania. Bądź w przypadku droższych urządzeń wyposażonych w lepsze czujniki pomiar zostanie dokończony.
Niektórzy miewają jednak wątpliwości czy w przypadku takich anomalii algorytm urządzenia na pewno dokona rzetelnej analizy pomiaru. Osoby te zazwyczaj wolą polegać na ciśnieniomierzach zegarowych.
Dlatego ciśnieniomierz automatyczny wykorzystujący zarówno metodę oscylometryczną jak i osłuchową - jest znakomitym rozwiązaniem dla tych, którzy wciąż mają wątpliwości. Mankiet do takiego ciśnieniomierza posiadać będzie w nazwie adnotacje Korotkow wskazującą na powiązanie z metodą osłuchową. Mankiety te posiadają w sobie dwa czujniki: ciśnienia oraz dźwięku.
Podczas pomiaru dane zbierane są przez oba czujniki jednocześnie. Dane z czujnika ciśnienia analizowane są przez algorytmy metody oscylometrycznej podczas gdy czujnik dźwięku rejestruje pojawiające się tony Korotkowa.
Dzięki tej metodzie możliwe jest jednoczesne wykonanie dwóch pomiarów dwoma różnymi metodami. Urządzenie następnie analizuje otrzymane wyniki, aby finalnie opracować dla użytkownika jeden końcowy wynik.
Mimo, że proces ten wydaje się być wysoce skomplikowany, pomiar nadal trwa jedynie kilka chwil, a do jego wykonania wystarczy poprawnie założyć mankiet i wcisnąć odpowiedni przycisk. Wszystkie etapy przebiegają tak samo jak podczas mierzenia ciśnienia ciśnieniomierzem automatycznym.
Umieszczenie dwóch czujników w jednym mankiecie, daje użytkownikowi rozwiązanie, które umożliwia mu otrzymanie możliwie najbardziej rzetelnego wyniku przedstawianego na podstawie dwóch jednocześnie wykonywanych różnymi metodami pomiarów.
Jest to niebywała zaleta, dlatego zdecydowanym faworytem użytkowników zostały mankiety oraz ciśnieniomierze z technologią interpretującą tony Korotkowa.
Przy czym należy pamiętać, że mankiety z oznaczeniem Korotkowa pasować będą jedynie do identycznie oznaczonych urządzeń, jeśli więc chcesz zakupić mankiet wyposażony w dwa czujniki należy również zakupić ciśnieniomierz odpowiadający tej technologii.
Warto też pamiętać, że każdy mankiet odpowiada tylko ciśnieniomierzom tego samego producenta. Używanie mankietu nie przeznaczonego do danego modelu ciśnieniomierza może uszkodzić mankiet lub urządzenie.
Mankiet pediatryczny OMRON CS 2, kompatybilny z ciśnieniomierzami firmy Omron.
Mankiet uniwersalny OMRON. Uniwersalny mankiet rozmiar M-L (22-42 cm).
Mankiet Omron M miękki (22-32 cm) CM2. Gwarancja producenta wynosi 12 miesięcy.
Mankiet rozmiar M. Mankiet do ciśnieniomierzy OMRON typu HBP.
Mankiet rozmiar L. Mankiet do ciśnieniomierzy OMRON typu HBP.
Mankiet Microlife rozmiar L-XL seria A o obwodzie 32-52cm. Gwarancja producenta wynosi 12...
Mankiet rozmiar S do ciśnieniomierzy automatycznych Rossmax o wymiarach: 18-26cm....
Mankiet rozmiar L do ciśnieniomierzy automatycznych Rossmax o wymiarach: 34-46cm.
Mankiet rozmiar U do ciśnieniomierzy automatycznych Rossmax o wymiarach: 34-40cm.
Mankiet rozmiar S do ciśnieniomierzy Korotkoff Rossmax posiada dwa czujniki: ciśnienia i...
Mankiet rozmiar M do ciśnieniomierzy Korotkoff Rossmax posiada dwa czujniki: ciśnienia i...
Mankiet rozmiar L do ciśnieniomierzy korotkow Rossmax posiada dwa czujniki: ciśnienia i...
Mankiet Microlife rozmiar S seria A o obwodzie 17-22cm to wygodny i precyzyjny mankiet...
Mankiet Microlife rozmiar M-L seria A o obwodzie 22 - 42 cm, to uniwersalny mankiet o...
Mankiet sztywny Omron Intelli wrap 22-42 cm, to bardzo komfortowy produkt, prosty w...
Mankiet Microlife M-L (22-42 cm) seria B, to wysokiej jakości akcesorium przeznaczone do...
Mankiet Microlife L-XL (32-52 cm) seria B, to specjalistyczny produkt przeznaczony do...
Mankiet Microlife M (22-32 cm) seria B, to wysokiej jakości produkt przeznaczony do...
Mankiet Beurer M-L (22-42 cm) do BM27/28, to akcesorium medyczne, które umożliwia...
Mankiet Microlife S (17-22 cm) seria B, to część zamienna lub akcesorium do...
Mankiet twardy Microlife M-L (22-42 cm) seria B, dedykowany jest do ciśnieniomierzy tej...
Mankiet Little doctor (25-36 cm) Cuff‐LDA, stanowi niezbędny element wyposażenia...
Mankiet Little doctor (32-43 cm) Cuff‐LDA2, to wygodny i łatwy w zakładaniu mankiet,...
Mankiet Little doctor (22-42 cm) Cuff‐LDAU, to naramienny mankiet, dedykowany dla...
Mankiet Microlife M (22-32) seria A, niezbędny do przeprowadzenia prawidłowego pomiaru...
Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny