ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Stopa cukrzycowa, utrata wzroku czy pogorszająca się wydolność nerek to tylko jedne z licznych konsekwencji niekontrolowanej cukrzycy. Prócz przestrzegania zaleceń lekarza i trzymania się zdrowych nawyków, diabetycy powinni pamiętać również o wnikliwej obserwacji przebiegu choroby. Obserwacje te nie muszą być jednak skomplikowane czy czasochłonne, jeśli wykorzysta się do nich odpowiedni analizator krwi.

Czym jest glukometr?

Niewątpliwie jednym z najpopularniejszych analizatorów krwi jest glukometr, przez niektórych nazywany również aparatem do mierzenia cukru. To przenośne urządzenie medyczne pozwala z łatwością kontrolować stężenie glukozy we krwi i właśnie dlatego polecane jest głównie dla diabetyków z cukrzycą typu 1 i 2. Z pewnością przysłuży się również osobom ze stanem przedcukrzycowym oraz kobietom z cukrzycą ciążową, gdyż przypadłości te również wymagają stałej kontroli. Jako urządzenie wielofunkcyjne, glukometr nadaje się także do mierzenia poziomu cholesterolu czy kwasu moczowego.

 

W jaki sposób działa glukometr?

Specjalistyczna konstrukcja urządzenia sprawia, iż sam proces pomiaru poziomu cukru we krwi trwa zaledwie od kilku do kilkunastu sekund. W przypadku większości glukometrów odpowiada za to automatyczny nakłuwacz i specjalne, połączone z analizatorem krwi testowe paski, w których zachodzą najważniejsze reakcje. Pomimo zaawansowanych rozwiązań glukometrów, urządzenia te pozostają niesamowicie proste w obsłudze, a błyskawiczne monitorowanie stanu zdrowia znacząco redukuje liczbę badań laboratoryjnych, jakie w innym przypadku powinni regularnie wykonywać diabetycy.

jaki wybrac glukometr do pomiaru cukru

Najważniejsze cechy glukometru

Wskaźnik zachorowań związanych z cukrzycą wciąż rośnie, jednak producenci sprzętów medycznych stają na wysokości zadania, regularnie rozszerzając właściwości analizatorów krwi. Sam wybór glukometru nie jest jednak tak oczywisty i dlatego przed ostatecznym wyborem sprzętu warto upewnić się, iż urządzenie posiada wszystkie niezbędne funkcje.

 

Kluczowa funkcjonalność

Absolutną podstawą wyboru odpowiedniego glukometru jest funkcjonalność urządzenia. Ważne jest, by sam proces pobierania krwi był prosty i szybki, nie niosąc ze sobą niepotrzebnych komplikacji. Pomiar powinien być uzyskiwany z jak najmniejszej ilości krwi, której próbka zwykle waha się od 0.5 do 0.6 mikrolitra.

 

Możliwość porównywania

Jakość wyniku jest równie istotna co możliwość jego zapisywania. Kluczowa jest więc pamięć glukometru, gdyż zapamiętywanie przeprowadzonych pomiarów umożliwia analizowanie wyników przez dłuższy okres czasu, co daje realne szanse na szczegółowe obserwowanie zmian stężenia glukozy. Należy pamiętać także o ustawianiu daty i czasu – z pewnością pomoże to w ocenie wyrównania metabolicznego.

 

Jakość i rozmiar urządzenia

Dodatkowe znaczenie ma również certyfikacja glukometru, która zapewnia o trwałości urządzenia lub o ewentualnej możliwości wymiany. Odpowiedni glukometr to inwestycja na lata – wymienną część stanowią jedynie paski, więc warto upewnić się o solidnym wykonaniu i gwarancji jakości analizatora.

Niewątpliwie ważny jest także sam rozmiar glukometru. Wielkość urządzenia ma szczególne znaczenie ze względu na wiek oraz tryb życia pacjenta. Zwykłe glukometry konstruowane są tak, by dopasować się nawet do kieszeni właściciela – niewielkie rozmiary urządzenia z pewnością przysłużą się osobom o aktywnym trybie życia lub podczas podróży. Osoby starsze lub te o słabszym wzroku mogą wybrać większe modele, których ekran jest bardziej czytelny. W tym przypadku warto wybrać opcję podświetlanego ekranu lub zainwestować w nowocześniejszy rodzaj glukometru, który posiada funkcję głosu. Niezależnie od rozmiaru, glukometr powinien być wybierany pod indywidualne potrzeby pacjenta.

 

Proste połączenia

Obecnie analizatory krwi mogą dodatkowo łączyć się z urządzeniami mobilnymi. Przesyłanie danych lub podłączanie glukometru do komputera umożliwia pacjentowi nie tylko dokładniejsze porównanie wyników, ale również na przesyłanie zebranych danych diabetologowi.

 

Rodzaje glukometrów

Dzisiejszy rynek medyczny oferuje naprawdę szeroki wybór analizatorów krwi. Nieustanne badania oraz dynamicznie rozwijająca się technologia zapewniają niezwykle szeroki wybór glukometrów, dając pacjentom możliwość kontrolowania przebiegu glikemii praktycznie w każdych warunkach.

 

Glukometry inwazyjne

Glukometr inwazyjny to wielofunkcyjny analizator krwi z igłą. W jego przypadku do pomiaru stężenia glukozy potrzebna jest kropla krwi, która musi być umieszczona na specjalnym pasku testowym. Pomimo wykorzystywania wspomnianego paska, glukometry inwazyjne różnią się od siebie sposobem, w jaki mierzą poziom cukru we krwi.

 

Glukometr fotometryczny

Inaczej kolometryczny - dokonuje pomiaru stężenia glukozy we krwi poprzez natężenie światła odbitego, po zeskanowaniu zmiany barwy na pasku testowym. Tę metodę wykorzystuje aparat diagnostyczny Accutrend Plus. To wielofunkcyjne urządzenie posiada specjalnie wbudowane zabezpieczenia, dzięki którym zapobiega potencjalnym błędom i zapewnia dokładny wynik. Prócz pomiaru stężenia glukozy we krwi, mierzy również poziom cholesterolu i kwasu mlekowego. Glukometr pozostaje niezwykle prosty w użyciu, potrafiąc przechowywać nawet 100 wyników wraz z datą, godziną i dodatkowymi informacjami dla każdego parametru.

 

Glukometr biosensoryczny (elektrochemiczny)

W jego przypadku pomiar cukru we krwi następuje dzięki przepływowi prądu, który wyzwala reakcję między odczynnikiem znajdującym się na pasku, a glukozą. W ten właśnie sposób działa glukometr iXell, kompleksowe urządzenie przeznaczone dla osób z każdym rodzajem cukrzycy. Czas pomiaru w przypadku tego glukometru to zaledwie 7 sekund, a o regularnym pomiarze przypomina funkcja alarmu. Dodatkowo urządzenie posiada alternatywne miejsca nakłucia, dzięki czemu korzystanie z analizatora pozostaje komfortowe.

Biosensoryczną metodę wykorzystuje również Benecheck plus, niezwykle poręczny glukometr z możliwością pomiaru glukozy, cholesterolu i kwasu moczowego. Do urządzenia dołączono ułatwiające przechowywanie etui. Przeprowadza on szybkie i dokładne pomiary przy użyciu niewielkiej ilości krwi, co skutecznie minimalizuje ból, natomiast żywotność baterii urządzenia to około 1000 testów.

 

Glukometry bezinwazyjny 

Glukometr bezinwazyjny to urządzenie, które nie wykorzystuje metody nakłuwania. Analizę przeprowadza specjalistyczny sensor, który przykleja się na okolicę przedramienia. W innych przypadkach może zastąpić go zakładany na płatek ucha klips, natomiast oba sensory skupiają się na pomiarze glukozy metodą termiczną, ultradźwiękową lub elektromagnetyczną. Choć innowacyjne, glukometry bezinwazyjne są zdecydowanie droższe i gorzej dostępne od standardowych.

 

Podsumowanie

W samej Polsce cukrzycę stwierdzono już u ponad trzech milionów osób. By uporać się z tym schorzeniem, kluczowe jest przede wszystkim regularne monitorowanie poziomu cukru we krwi, co umożliwiają właśnie glukometry. Wybór odpowiedniego analizatora krwi to pierwszy krok w kierunku poprawy komfortu życia chorego, gdyż w ostateczności to właśnie wybory diabetyka decydują o jego szansie na lepsze, zdrowsze życie.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny