Koncentrator tlenu to inaczej kompensator tlenu lub wytwornica tlenu medycznego, urządzenie wspomagające proces oddychania, uzupełniając deficyt tlenu w organizmie. Jest bardzo łatwy w obsłudze a jego użytkowanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy medycznej. Koncentrator tlenu znalazł swoje zastosowanie m.in. w leczeniu niewydolności oddechowej oraz jest on wsparciem dla osób z astmą i przy schorzeniach onkologicznych.
Co to jest koncentrator tlenu?
Kompresor tlenowy to urządzenie medyczne, które dostarcza organizmowi tlen, jego podstawowym przeznaczeniem jest tlenoterapia. W ten sposób uzupełniany jest deficyt tlenu, co przekłada się na łatwość oddychania oraz złagodzenie dolegliwości bólowych w klatce piersiowej oraz duszności. Tlen jest pierwiastkiem niezbędnym nam do życia i organizm osób zdrowych potrafi sam zadbać o jego odpowiednią ilość. Czasami jednak układ oddechowy zawodzi lub też oddziałują na niego niekorzystne czynniki związane z innymi schorzeniami. Wtedy potrzebny jest koncentrator tlenu, który pozwoli prawidłowo oddychać poprzez dostarczanie tlenu z zewnątrz.
Koncentrator tlenu.
Dużą zaletą tego typu urządzeń jest brak konieczności stosowania dodatkowych sprzętów. Koncentrator tlenu sam go wytwarza, a następnie przekazuje do organizmu chorego. Jaka jest więc zasada działania wytwornicy tlenu?
Zasada działania koncentratora tlenu
Koncentrator tlenu wykorzystuje tlen z otoczenia, z powietrza, które jest wszechobecne i znajduje się wszędzie, zarówno na zewnątrz, w środowisku naturalnym, jak również w budynkach. Działa jak separator tlenu. Pobiera powietrze, po czym poddaje je procesowi filtracji. W ten sposób dochodzi do odizolowania tlenu od azotu. Powietrze składa się w 78% z azotu, 20% z tlenu i 2% pozostałych z gazów i pierwiastków. Dzięki filtracji do organizmu człowieka trafia tylko to, co jest mu naprawdę potrzebne, czyli tlen.Koncentrator tlenowy może dostarczać tlen w stężeniu nawet 98%. Wartość ta jest jednak uzależniona od wybranego modelu urządzenia.
Trzeba wiedzieć, że oprócz filtracji przeprowadzane są również inne procesy. Powietrze zostaje nawilżone, ponieważ właśnie takie jest najlepsze dla naszego organizmu. Ponadto wśród procesów jest też pomiar przepływu. Wiesz już, jak działa koncentrator tlenu, ale w jakich okolicznościach i przy jakich schorzeniach wytwornica tlenu sprawdza się najlepiej…
Do czego służy koncentrator tlenu? Wskazania
Koncentrator tlenowy znalazł swoje zastosowanie w tlenoterapii, która z kolei jest wykorzystywana przy bardzo wielu schorzeniach. Obejmuje więc zakres medyczny i leczniczy, ale dodatkowo mogą być one używane w sporcie czy kosmetologii. Jego celem jest złagodzenie uciążliwych objawów i poprawa jakości życia. Do wskazań do tlenoterapii zaliczamy choroby układu krążenia, w tym: nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, choroby tętnic, bóle w klatce piersiowej pochodzenia sercowego oraz niską tolerancję wysiłkową. Wytwornica tlenu przydaje się ponadto przy chorobach układu oddechowego, a w szczególności przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, astmie oskrzelowej i mukowiscydozie. Tlenoterapia znalazła swoje zastosowanie w leczeniu niektórych chorób onkologicznych. Jest traktowana jako wsparcie dla głównej terapii i zalecana w celu poprawy jakości życia i wzmocnienia organizmu. Można z niej skorzystać w przypadku anemii, niewydolności nerek i niektórych zaburzeń neurologicznych. Koncentrator tlenowy świetnie sprawdza się jako pomoc w rehabilitacji, przyspieszając powrót do zdrowia i sprawności, przy silnych bólach menstruacyjnych oraz alergiach i zaburzeniach zdrowia psychicznego
Jak używać koncentratora tlenu?
Jak stosować koncentrator tlenu? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że oprócz tego, że urządzenie produkuje tlen, musi też go nawilżać. W przeciwnym razie istnieje ryzyko wystąpienia nieprzyjemnego uczucia przesuszania dróg oddechowych. Z tego powodu przy wyborze koncentratora tlenowego zwróć uwagę, czy posiada on funkcję nawilżenia. Jeżeli nie, koniecznie wyposaż urządzenie w specjalistyczny nawilżacz. Do nawilżania używamy wyłącznie wody destylowanej, ponieważ w ten sposób eliminujemy ryzyko pojawienia się kamienia w butelce. Wodę w nawilżaczu należy wymieniać i za każdym razem sprawdzać, czy tlen dobrze wydostaje się przez wąsy tlenowe. Kompresor tlenu powinien być użytkowany tylko w takich pomieszczeniach, w których jest możliwość wietrzenia. Ponadto regularnie oczyszczamy filtr gąbkowy.
Koncentrator tlenu dostarcza go do organizmu poprzez maski i wąsy tlenowe. Maska obejmuje cały obszar ust i nosa, a swoim wyglądem przypomina popularne maseczki antysmogowe. Może jednak utrudniać wykonywanie niektórych czynności. Niemożliwe jest w niej spożywanie posiłków oraz zdecydowanie trudniej się w niej rozmawia. Wąsy tlenowe są popularniejsze i wygodniejsze. Tlen dostarczany jest do organizmu bezpośrednio przez nozdrza, bez angażowania przy tym ust. Dzięki temu możemy swobodnie rozmawiać i spożywać posiłki.
Oddychanie przez maskę dzięku koncentratorowi tlenu w warunkach domowych.
Jak długo stosować koncentrator tlenu?
Generator tlenu, aby był skuteczny, musi być używany przez określony czas. Tlenoterapia jest najskuteczniejsza podczas snu, więc należy zwrócić szczególną uwagę na dostarczanie organizmowi tlenu, kiedy śpimy. W ciągu jednej minuty do organizmu trafia ok. 1-2 litry tlenu. Chorzy na raka płuc i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc powinni korzystać z koncentratora tlenu przez ok. 12-17 godzin na dobę. Czasami w szpitalu tlen w ten sposób jest dostarczany nawet przez 24 godziny. Jest to metoda, którą można stosować tylko przez krótki okres czasu. W domowej tlenoterapii nie zaleca się tak długiego czasu terapii. Skutkiem mogą być ból głowy i nieprzyjemne szumy w głowie. Przy klasterowym bólu głowy dotlenianie powinno trwać 15 minut, dostarczając 10 litrów tlenu na minutę. Taką sesję powtarzamy w ciągu doby 3 razy.
Działanie koncentratora tlenu bazuje na separacji tlenu i jego nawilżeniu, po czym dostarczeniu go do organizmu pacjenta. W ten sposób uzupełniany jest deficyt niezbędnego nam do życia pierwiastka.