Blisko 4% kobiet w ciąży zmaga się z cukrzycą ciążową. Charakterystyczne dla niej objawy, bardzo szybko stają się zauważalne, a przyszła mama musi trafić pod odpowiednią opiekę diabetologa. I choć nie jest to schorzenie stosunkowo często występujące, to dla wielu kobiet stanowi ogromne utrudnienie w ciąży i niebywale duży stres związany z troską o swoje maleństwo.
Wszelkie objawy cukrzycy ciążowej absolutnie nie powinny być bagatelizowane, ale od razu poddane analizie i konkretnym badaniom. Jakie testy wykonuje się w czasie ciąży na sprawdzenie poziomu glukozy we krwi? Które są niezbędne? O czym świadczą podwyższone wyniki? Dziś temat obejmujący diagnozowanie cukrzycy ciążowej w tym, jakże wyczerpującym artykule. Zapraszamy.
Co to jest cukrzyca?
Cukrzyca jest to nietolerancja węglowodanów, która pojawiając się w czasie ciąży, związana jest z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Dużo większe prawdopodobieństwo jej wystąpienia dotyczy kobiet, które:
- decydują się na macierzyństwo po 35 roku życia
- walczą z nadwagą lub otyłością
- borykają się z nadciśnieniem tętniczym
- mają w rodzinie osoby chore na cukrzycę typu 2
- rodziły już wcześniej kilkoro dzieci
Co grozi dziecku przy cukrzycy ciążowej?
Nieleczona cukrzyca ciążowa może być bardzo niebezpieczna, a jej konsekwencjami są na przykład przedwczesny poród, niedojrzałość metaboliczna narządów, przerost mięśnia sercowego czy też upośledzenie czynności pracy układu sercowo - naczyniowego. Cukrzyca ciężarnych może doprowadzić do makrosomii, a więc urodzenia dziecka z wagą powyżej 4,2 kilograma. Taki noworodek może mieć problemy z oddychaniem, a przebieg żółtaczki noworodkowej może mieć bardziej ostrą formę. Oczywiście istotne są objawy cukrzycy w ciąży, jednak i odpowiednie badania wykonywane w określonym czasie, są w stanie postawić trafną diagnozę, by na jej podstawie móc rozpocząć określone leczenie.
Testy na poziom glukozy we krwi - co należy wykonać w trakcie ciąży?
W trakcie ciąży każda kobieta musi przejść serię różnorodnych badań, w tym właśnie oznaczenie poziomu glukozy we krwi. W tym też celu wykonywane są odpowiednie testy. I tak wyróżniamy następujące badania w cukrzycy ciążowej:
- pierwszy test
Pierwszy test na badanie poziomu glukozy należy wykonać około 10 tygodnia ciąży, tak, aby określić, czy kobieta nie zmaga się z cukrzycą, jaka przed ciążą nie została rozpoznana. Tutaj wystarczy tylko zwykłe badanie krwi na czczo. Nie zawsze cukrzyca w ciąży od razu objawia się zmianami, które mogłyby ją niepokoić, stąd też dopiero po takim badaniu można stwierdzić, czy kobieta choruje na cukrzycę czy też nie. Zdarza się, że zachodzące w organizmie zmiany są jednak widoczne. Czym się objawia cukrzyca ciążowa? Najczęściej występującymi objawami są: zawroty głowy, omdlenia, chroniczne zmęczenie, wielomocz czy ciągłe uczucie pragnienia. W przypadku występowania takich objawów, jak najbardziej należy od razu reagować. Im szybciej cukrzyca w ciąży zostanie wykryta, tym mniejsze ona spustoszenie zrobi w organizmie przyszłej mamy. Nieprawidłowy wynik oznacza wartość glukozy na poziomie >126 mg% i wtedy należy badanie powtórzyć.
- drugi test
Drugi test określający poziom glukozy we krwi wykonuje się pomiędzy 24 a 26 tygodniem ciąży. Określany jest on jako doustny test obciążenia glukozą. Badanie to zajmuje niezwykle dużo czasu, dlatego też większość przyszłych mam nie wspomina go zbyt dobrze. Na czym dokładnie polega? Najpierw pobierana jest krew na czczo. Następnie należy wypić szklankę wody z rozpuszczoną wewnątrz 50g ilością glukozy. Jest to bardzo słodki roztwór, który dla wielu kobiet stanowi duży problem, dlatego też zaleca się, by wybrać się na to badanie ,,w towarzystwie cytryny”. Po godzinie pobiera się ponownie krew, a następnie po dwóch godzinach. Wynik, który nie przekracza 140 mg/dl jest prawidłowy. W przypadku podwyższonego, należy podjąć kolejne kroki. Przy kolejnych poborach krwi nie trzeba być na czczo.
- trzeci test
Ten test wykonywany jest tylko przez te kobiety, u których wynik w drugim teście jest podwyższony i świadczy o cukrzycy. Trzeci test określany jest mianem diagnostycznego. W tym przypadku badanie wygląda podobnie. Najpierw pobierana jest krew na czczo. Następnie należy wypić roztwór glukozy 75g, by po dwóch godzinach ponownie pobrać krew. Nie można w tym czasie absolutnie nic jeść. Jeśli pierwszy wynik przekroczy 95 mg/dl, a drugi 140 mg/dl, kobieta musi zostać skierowana do poradni diabetologicznej dla kobiet w ciąży, gdzie trafi pod opiekę specjalistów zajmujących się cukrzycą u ciężarnych W przypadku tego testu należy pamiętać o trzech, jakże ważnych kwestiach. Po pierwsze, całe badanie musi być wykonane na czczo. Po drugie, kobieta nie powinna jeść w ciągu ostatnich 24 godzin zbyt dużej ilości słodyczy. Po trzecie, jej ostatni posiłek, nie powinien być zjedzony przez ostatnie 12 godzin.
- krzywa cukrowa
W 32 tygodniu ciąży wykonuje się tak zwaną krzywą cukrową, która to wskazuje na prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy. Kiedy takie badanie się wykonuje? W sytuacji, gdy pojawiają się dwa lub więcej wyników jako:
- na czczo wynik równy lub powyżej 95 mg/dl
- po godzinie od wypicia glukozy wynik równy lub powyżej 180 mg/dl
- po dwóch godzinach od wypicia glukozy wynik równy lub powyżej 155 mg/dl
- po trzech godzinach od wypicia glukozy wynik równy lub powyżej 140 mg/dl
Zastanawiając się, jak rozpoznać cukrzycę w ciąży, tak naprawdę kluczowe znaczenie mają właśnie opisane powyżej testy. Wszelkie badania kobiet na cukrzycę ciążową odbywają się według odpowiednich schematów, w tym ADA i Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Wszelkie objawy cukrzycy ciążowej powinny być od razu sprawdzone, tak, aby ewentualne wystąpienie schorzenia odpowiednio leczyć. Na pewno ciąża cukrzycowa nie jest łatwa i bezproblemowa. Tutaj pacjentka musi być pod stałą, regularną opieką specjalistów.
Cukrzyca w czasie ciąży wymaga jak najbardziej specjalistycznej opieki. W żadnym wypadku nie można bagatelizować jakichkolwiek objawów, bowiem skutki cukrzycy ciążowej mogą nieść naprawdę bardzo poważne konsekwencje.