ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Tragiczna w skutkach pandemia koronawirusa uświadomiła wielu, jak ogromnym zagrożeniem może być „powietrze”, a dokładnie znajdujące się w nim wirusy, bakterie, grzyby, alergeny czy pyły. W Polsce od lat układ oddechowy niszczony jest także przez smog. Nasze płuca ciągle narażone są na ataki z zewnątrz, a możliwość swobodnego oddychania bez maski staje się marzeniem. Czy jest sposób, by chociaż we własnym domu zapewnić sobie czyste, zdrowe powietrze? W ostatnich miesiącach miliony ludzi na świecie marzą, by zapewnić sobie i bliskim bezpieczne miejsce do oddychania. Zamknięci w domu, często w słabo wentylowanych pomieszczeniach, zaczynamy doceniać haust czystego, rześkiego powietrza.

Rzadziej wychodzimy na zewnątrz, ale nie oznacza to, że do naszych czterech ścian nie dostaje się smog czy chorobotwórcze drobnoustroje. Na szczęście, współczesna technika oferuje sprzęty, które sprawnie oczyszczają i dezynfekują powietrze w mieszkaniu, biurze czy restauracji. Nie kosztują fortuny, a w znacznym stopniu chronią przed wdychaniem patogenów i alergenów. Istotnie poprawiają komfort życia, wspomagają funkcjonowanie organizmu i pozwalają zredukować stres. W pomieszczeniu z jałowym powietrzem znacznie łatwiej się skoncentrować, zrelaksować i zasnąć.

Na rynku istnieje sporo urządzeń, które bardzo dobrze sprawdzą się w warunkach domowych i zapewnią wymarzony komfort. Są wydajne, często mobilne, a przy eliminacji wirusów, bakterii i innych drobnoustrojów, korzystają z rozwiązań w pełni bezpiecznych dla znajdujących się w sterylizowanym pomieszczeniu osób. Ich zakup to najpewniejsza metoda na czyste powietrze we wnętrzu własnego domu, choć dodatkowo można wspomóc się także innymi sposobami.

 

Sterylizator, oczyszczacz, jonizator

Sterylizator przepływowy, oczyszczacz i jonizator to urządzenia, których głównym zadaniem jest sprawienie, by powietrze, jakim oddychamy w danym pomieszczeniu, było jak najbardziej zdrowe. W jaki sposób to się odbywa? W dużym skrócie – w każdą z tych maszyn wbudowano kilkuetapowe systemy filtrujące. Dzięki takiej złożonej, wieloetapowej filtracji, powietrze w pomieszczeniu staje się pozbawione nawet najmniejszych mikroorganizmów, nie mówiąc już o przykrym zapachu.

Najważniejszą różnicą między sterylizatorami a oczyszczaczami powietrza, jakie można kupić w sklepach AGD, jest fakt, iż sterylizatory zabijają (poprzez ozonowanie, jonizowanie i/lub sterylizację UV-C) wyłapane drobnoustroje. Oczyszczacze zazwyczaj ograniczają się do zatrzymania ich na powierzchni filtra HEPA (niewyeliminowane przez żaden czynnik mogą przebywać tam przez długi czas i być zagrożeniem dla ludzi).  Z kolei sterylizatory nie są ekspertami od wyłapywania kurzu, pyłków czy innych stałych zanieczyszczeń powietrza.

Przy zakupie oczyszczacza, który posiada opcję sterylizacji UV – C różnica między nim a sterylizatorem zdaje się zacierać, choć najczęściej oczyszczacze dedykowane są do użytku stricte domowego, a sterylizatory przeznaczone są zazwyczaj do większych powierzchni i pomieszczeń, w których wykonuje się różnego rodzaju zabiegi medyczne czy upiększające. Przykładem kompaktowego oczyszczacza, który nie tylko wyłapie roztocza, kurz, smog, wirusy, grzyby i bakterie, ale także dodatkowo wybije je przy pomocy lampy UV – C jest urządzenie Aseptica Tower. Idealnie sprawdza się w pomieszczeniach o powierzchni mniejszej niż 120 metrów kwadratowych. Jeszcze mniejszym urządzeniem, które śmiało można zainstalować w sypialni, jest niewielkich rozmiarów oczyszczacz powietrza z wielopoziomową filtracją Aseptica Clinic.

Sposób działania i efektywność sterylizatorów zarówno plazmowych, jak i UV-C jest podobna. W jednym i drugim przypadku zostaje generowany czynnik, który niszczy chorobotwórczy drobnoustrój na poziomie DNA. Plazma robi to poprzez generowanie odpowiedniej częstotliwości drgań, a światło UV-C – za pomocą długości fali ultrafioletu. Sterylizatory plazmowe, jak i lampy UV-C są tak samo skuteczne, co potwierdzają wyniki licznych badań. Niszczą wszelkie grzyby, bakterie i wirusy, w tym wirusy grypy i koronawirusa (SARS-CoV-2).

starsza pani wlacza nawilzacz powietrza pilotem siedzac na kanapie

Jak wybrać odpowiedni sterylizator lub oczyszczacz powietrza?

Wybierając urządzenie, które ma zapewnić czyste powietrze w domu, warto wziąć pod uwagę kilka parametrów.  Po pierwsze, należy spojrzeć na współczynnik CADR, który pokazuje skuteczność filtrowania. Ten parametr wyjaśnia, ile czystego powietrza trafia z oczyszczacza/sterylizatora w ciągu jednej godziny do pomieszczenia.

Trzeba koniecznie pamiętać, że zbyt duży przepływ powietrza i lampa UV o niewystarczającej mocy nie zagwarantują w domu tak czystego powietrza, na jakim nam zależy. Błędem jest także kupowanie urządzeń, które nie mają lamp, tylko diody UV-C lub mają lampy, ale lampa o mocy 6-10W. Takie rozwiązania zupełnie nie spełniają swojej roli.

Przeglądając różne modele oczyszczaczy i sterylizatorów, dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy mają one funkcję samoistnego monitorowania stanu powietrza i uruchamiają się, gdy jego jakość ulega pogorszeniu oraz informować o konieczności wymiany filtrów (jak w oczyszczacz powietrza z wielopoziomową filtracją i lampą UV- C Aseptica Tower). Przy wyborze sprzętu do mieszkania czy domu, istotny jest także poziom emitowanego przez niego hałasu. Ciche funkcjonowanie zapewnia domownikom komfort i relaks. Specjalistyczne oczyszczacze powietrza wytwarzają dźwięki w skali od 20 do 70 dB.

Przed zakupem maszyny oczyszczającej powietrze dobrze jest również zwrócić uwagę na badania i certyfikaty, jakie nadano konkretnemu modelowi. Warto zapoznać się ze szczegółowymi zestawieniami dotyczącymi skuteczności całego urządzenia oraz poszczególnych elementów. Bezpieczniej jest także szukać urządzeń w specjalistycznych sklepach oferujących urządzenia medyczne i porozmawiać z pracującymi tam specjalistami niż zrobić zakupy w sieciówkach z AGD czy sklepach chińskich dostawców.

Codzienne użytkowanie sprzętu ułatwią także jego rozmiary. Jeżeli niezbędne jest urządzenie o większych gabarytach i wadze powyżej kilkunastu kilogramów, lepiej zdecydować się na to, które ma dobrej jakości kółka i wygodne uchwyty do przesuwania (jak na przykład w modelu Sterylizator powierza Aseptica Boxer 8000).

 

Domowe sposoby, które pomogą w dbaniu o czyste powietrze

Chociaż domowymi metodami nie uda się zniszczyć obecnych w powietrzu zanieczyszczeń i drobnoustrojów, można stosować je jako dodatkowe „zabezpieczenie”. Jedną z nich jest na przykład przestrzeganie zasady, iż nie otwieramy okien w godzinach największego szczytu komunikacyjnego i w dni, kiedy ogłaszany jest alarm smogowy. Można także wprowadzić do wnętrza rośliny, które naturalnie wspomagają proces oczyszczania powietrza, a przy okazji cieszą oko i zapewniają kojącą zieleń. Takimi prozdrowotnymi kwiatami między innymi dracena, skrzydłokwiat czy chryzantema wielokwiatowa.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny