ZAMKNIJ ZAMKNIJ

zawał mięśnia sercowego

Zawał mięśnia sercowego jest to śmierć komorek związana z nieprawidłowym zaopatrywaniem ich w krew, co powoduje, iż nie są dostarczone mu odpowiednie ilości tlenu i substancji odżywczych. Jest to bardzo niebezpieczny stan, który wymaga natychmiastowej pomocy służb medycznych. Niezbędne jest wykonanie ekg serca, a następnie przeprowadzenie odpowiedniego leczenia, w zależności od stopnia uszkodzenia komórek. Po zawale można żyć, ale trzeba postawić na odpowiednią rehabiltację kardiologiczną. 

  • Acute Myocardial Infarction – zawał mięśnia sercowego. Jak powstaje zapis krzywej ekg?

    Niedokrwienie mięśnia sercowego prowadzi do uszkodzenia komórek serca, a ostatecznie do zawału mięśnia sercowego. Śmierć komórek następuje w obszarze zaopatrywanym w natlenioną krew przez daną gałąź tętnicy wieńcowej. Miejsce objęte zawałem ściany serca będzie miało kształt klina, z podstawą skierowaną w kierunku wsierdzia. Klinowate obszary niedokrwienia i uszkodzenia ściany serca zwężają się od strony wsierdzia i nakładają się na siebie. Krążenie oboczne, w którym uczestniczą także naczynia kolateralne sprawiają, że niektóre obszary podwsierdziowe zaopatrywane są z dwóch różnych odgałęzień tętnic wieńcowych.

  • Ból w klatce piersiowej i genezy jego powstawania

    Ból w klatce piersiowej jest objawem, który zazwyczaj budzi w ludziach paniczny lęk. Fakt ten nie jest niczym zaskakującym, badania bowiem wskazują, iż najczęstszą przyczyną śmierci, stanowiącą aż 40% wszystkich zgonów są choroby układu sercowo-naczyniowego. Bardzo często ból w klatce piersiowej wiąże się jednak z zupełnie innymi schorzeniami, bardziej lub mniej groźnymi, które znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie człowieka. Dlaczego nigdy nie powinno bagatelizować się bólu w klatce piersiowej i co tak właściwie może on oznaczać?

  • Charakterystyka zawału oraz podstawowy obraz zawału serca w EKG

    Jak dochodzi do zawału? 

    Powszechnie wiadomo, że upośledzenie ukrwienia serca może być bardzo niebezpieczne w skutkach. Kardiomiocyty jak i inne komórki, żeby przeżyć, potrzebują tlenu. Gdy go brakuje, komórki mogą ,,przełączać” się na metabolizm beztlenowy, ale jest on o wiele mniej wydajny. Ponadto ,proces ten, prowadzi do zakwaszenia. W takiej sytuacji dochodzi do nagromadzenia się szkodliwych metabolitów, a jeśli ukrwienie nie wróci do normy-do śmierci komórek.

  • Jak żyć po zawale serca?

    Na skutek dolegliwości sercowo-naczyniowych w krajach europejskich umiera dwa razy więcej osób niż w konsekwencji chorób nowotworowych. Stan niedokrwienia mięśnia sercowego, mówiąc inaczej – zawał serca – doprowadza do martwicy mięśnia spowodowanej niedokrwieniem w związku z zamknięciem tętnicy wieńcowej.

  • Kompleksowa opieka po zawale mięśnia sercowego - Program KOS

    Zawał jest dramatycznym wydarzeniem, które pozostawia ślad w całym organizmie. Po zawale konieczne jest specjalistyczne leczenie i rehabilitacja. Właśnie dlatego został stworzony program kompleksowej opieki po zawale mięśnia sercowego KOS-ZAWAŁ. Komu służy i na czym polega?

  • Programowanie treningu w rehabilitacji kardiologicznej

    Programowanie treningu  jest to proces, w którym ustala się  określony schemat  aktywności fizycznej, stworzony do konkretnego pacjenta. Jest on przemyślany, odpowiednio zaprojektowany i zindywidualizowany tak, by uzyskać pożądany efekt. Jakie są sposoby programowania takich treningów?

  • Zapis EKG po przebytym zawale

    Do zawału serca dochodzi na skutek zaburzeń równowagi pomiędzy zapotrzebowaniem na tlen, a jego zużyciem, przez co mięsień sercowy jest niedotleniony. Wszelkie nieprawidłowości związane z pracą serca możemy zdiagnozować z wykorzystaniem badania EKG, przeprowadzanego zarówno w celach diagnostycznych, jak też kontrolnych. Czy EKG wykaże przebyty zawał serca i w jaki sposób się on objawia? 

  • Zapis wewnątrzwieńcowy i przezklatkowy krzywej EKG podczas zawału serca

    Zawał sercawidoczny jest na zapisie EKG. Warto jednak przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej, odnosząc się między innymi do IC - EKG, jakim jest elektrokardiograficzny zapis wewnątrzwieńcowy w porównaniu do zapisu nasierdziowego. Jeden i drugi wykazuje spore zbieżności, dlatego też warto temu tematowi przyjrzeć się nieco bliżej. Gdzie zauważalne są największe różnice? Jak wygląda zapis EKG wewnątrzwieńcowy, a jak wygląda zapis EKG przezklatkowy? 

  • Zawał serca - rodzaje i obraz w EKG

    Zawał ściany przedniej

    Izolowany Zawał ściany przedniej nie zdarza się często. Zazwyczaj wiąże się zawałem przegrody, ściany bocznej albo obu jednocześnie. W zapisie elektrokardiograficznym ścianie przedniej odpowiadają odprowadzenia V3 i V4. W sytuacji, w której zawał obejmuje ścianę przednią jak i przegrodę zmiany w EKG dotyczą odprowadzeń od V1 do V4.  Kiedy mamy do czynienia z zawałem ściany przedniej i bocznej zmiany pojawią się w odprowadzeniach V3 do V6, czasem także w I i aVL.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny