ZAMKNIJ ZAMKNIJ

zapis ekg

Zapis EKG jest to uzyskany wynik z badania elektrokardiograficznego. Elektrody EKG serca wychwytują czynność elektryczną serca i tworzą ją w formie krzywej EKG. Na tej podstawie lekarz kardiolog może sprawdzić, jak pracuje serce i jakie widoczne są w tym obrębie zmiany. Aparat ekg i to najbardziej znane badanie serca pozwala wykryć choroby serca, jak również i zaburzenia rytmu serca. W sklepie medycznym Kredos znajdują się różnorodne aparaty elektrokardiograficzne. 

  • Arytmie - informacje ogólne, podział ze względu na przyczynę

    Arytmie są to zaburzenia rytmu serca. Serce ma właściwą dla siebie kolejność skurczu elementów – najpierw kurczą się przedsionki wpychając krew do komór, a następnie skurcz komór wypycha krew do naczyń krążenia płucnego i aorty. Jeżeli czynność ta ulega zaburzeniu, mówimy o artymii.

  • EKG - czyli wszystko co należy wiedzieć na temat badania serca

    Choroby serca stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Zdiagnozowane zbyt późno, zmniejszają szansę na przeżycie wśród pacjentów. Tak ważne więc i istotne jest to, aby w razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących dolegliwości - działać.

  • ekg-dziecka-przygotowanie

    EKG u dzieci. Przygotowanie, przebieg, analiza wyników

    Badanie EKG u dziecka umożliwia rozpoznanie m.in. arytmii, zapalenia i niedotlenienia serca czy też przeciążenia komór serca. Wczesne wykrycie przyczynia się do spowolnienia lub zahamowania rozwoju choroby, a także ograniczenia ryzyka wystąpienia poważniejszych stanów chorobowych.

  • Holter - dla kogo to badanie?

    W chorobach serca niezwykle ważną rolę odgrywa diagnostyka. Dzięki niej można określić, z jakim schorzeniem pacjent ma do czynienia i jakie można w związku z tym podjąć kroki, by rozpocząć odpowiednie leczenie. Wśród licznych badań, jednym z dostępnych jest badanie EKG metodą Holtera, które to pozwala na wykrycie wielu chorób serca i co istotne - na podjęcie dzięki temu odpowiedniego leczenia. Czym jest, na czym polega to badanie, jak się do niego odpowiednio przygotować? 

  • Migotanie komór

    Wśród zaburzeń rytmu serca, z pewnością migotanie komór jest jednym z najbardziej niebezpiecznych. Dlaczego? Bo jest to stan, w którym pojawiają się gwałtowne i nieregularne skurcze serca, prowadzące do przetłoczenia nieodpowiedniej ilości krwi, czego skutkiem jest niedotlenienie organizmu i zatrzymanie akcji serca. Co jest przyczyną migotania komór? Czy można się przed tym ustrzec? Jakie objawy towarzyszą wystąpieniu tego stanu? I co ważne - jak wygląda samo leczenie?

  • Ból w klatce piersiowej

    Migotanie przedsionków i migotanie komór

    Migotanie przedsionków to najczęściej występująca arytmia serca. Nie jest ona bezpośrednim zagrożeniem życia, ale nieleczona, może doprowadzić do wystąpienia poważnych powikłań, których konsekwencją jest śmierć. Czym jest to zaburzenie? Jak się objawia? Co jest jego przyczyną? I oczywiście, w jaki sposób się ją leczy? Postaramy się tutaj zwrócić uwagę na tę przypadłość, starając się przy tym skupić uwagę na wszystkim, co jest z tą arytmią związane.

  • Zapis EKG po przebytym zawale

    Do zawału serca dochodzi na skutek zaburzeń równowagi pomiędzy zapotrzebowaniem na tlen, a jego zużyciem, przez co mięsień sercowy jest niedotleniony. Wszelkie nieprawidłowości związane z pracą serca możemy zdiagnozować z wykorzystaniem badania EKG, przeprowadzanego zarówno w celach diagnostycznych, jak też kontrolnych. Czy EKG wykaże przebyty zawał serca i w jaki sposób się on objawia? 

  • Zapis wewnątrzwieńcowy i przezklatkowy krzywej EKG podczas zawału serca

    Zawał sercawidoczny jest na zapisie EKG. Warto jednak przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej, odnosząc się między innymi do IC - EKG, jakim jest elektrokardiograficzny zapis wewnątrzwieńcowy w porównaniu do zapisu nasierdziowego. Jeden i drugi wykazuje spore zbieżności, dlatego też warto temu tematowi przyjrzeć się nieco bliżej. Gdzie zauważalne są największe różnice? Jak wygląda zapis EKG wewnątrzwieńcowy, a jak wygląda zapis EKG przezklatkowy? 

  • Zawał serca - rodzaje i obraz w EKG

    Zawał ściany przedniej

    Izolowany Zawał ściany przedniej nie zdarza się często. Zazwyczaj wiąże się zawałem przegrody, ściany bocznej albo obu jednocześnie. W zapisie elektrokardiograficznym ścianie przedniej odpowiadają odprowadzenia V3 i V4. W sytuacji, w której zawał obejmuje ścianę przednią jak i przegrodę zmiany w EKG dotyczą odprowadzeń od V1 do V4.  Kiedy mamy do czynienia z zawałem ściany przedniej i bocznej zmiany pojawią się w odprowadzeniach V3 do V6, czasem także w I i aVL.

  • Zmiany w EKG czyli kilka słów o zawale

    EKG jest to podstawowe badanie stosowane w diagnostyce chorób serca, takich, jak na przykład arytmia, niedokrwienie mięśnia sercowego, choroba wieńcowa czy też najbardziej popularny zawał. Krótkie, nieinwazyjne i co ważne, bezbolesne badanie pozwala ocenić pracę serca i wszelkie pojawiającą się w związku z jego pracą nieprawidłowości.

  • Znaczenie odstępu QT w diagnostyce kardiologicznej

    Odstęp QT jest to odległość (czas) od początku  załamka Q, czyli początku zespołu QRS, do końca załamka T. Obejmuje więc cały zespół QRS oraz załamek T. Odstęp QT jest więc wykładnikiem całkowitego czasu trwania aktywności elektrycznej (depolaryzacji - zespół QRS, repolaryzacji - załamek T) komór. Odstępy w EKG obejmują kilka załamków i odcinków.  Odpowiada on całkowitemu czasowi trwania aktywności elektrycznej komór (depolaryzacji – zespół QRS i repolaryzacji – załamek T). W nieprawidłowościach odstępu QT, tak jak w przypadku pozostałych odstępów, wyróżniamy wydłużony lub skrócony odstęp QT.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny