ZAMKNIJ ZAMKNIJ

zaburzenia wentylacji

Zaburzenia wentylacji są to stany, w których następuje zmniejszenie objętości oddechowej, a więc tak zwane spłycenie oddechu lub też zwolnienie oddechu, a więc zmiana częstości oddechów. Takie działanie jest niezwykle niebezpieczne dla organizmu, bowiem z jednej strony organizm nie otrzymuje takich ilości tlenu, jakie są mu potrzebne, czyli może dojść do niedotlenienia, z drugiej zaś strony zmniejsza się tym samym usuwanie dwutlenu węgla, co niesie za sobą skutki dla organizmu. Istotne znaczenie ma na pewno badanie spirometryczne, które pozwala ocenić pracę układu oddechowego. 

  • Badanie spirometrem - czyli krótko o obturacji, restrykcji i pseudorestrykcji

    Proces oddychania, to przede wszystkim wymiana tlenu i dwutlenku węgla, jaka odbywa się między organizmem, a otoczeniem. Składają się na niego trzy elementy - wentylacja płuc, dyfuzja i transport tlenu przez krew do tkanek. Na czym to wszystko dokładnie polega? Co w sytuacji, gdy pojawiają się problemy z układem oddechowym? Czy naschorzenia układu oddechowego niezbędny będzie spirometr?

  • Jak działa spirometr i co widać w wynikach?

    Spirometr to urządzenie do pomiaru pojemności i objętości płuc oraz przepływu powietrza przez oskrzela i płuca. Dzięki niemu lekarz może dowiedzieć się wiele o stanie sprawności naszych płuc. Jak więc działa i co mierzy spirometr?

    Spirometr – jak to działa?

    Spirometry mogą opierać się o różne metody działania, ale wszystkie mają wspólny cel – zmierzyć i zapisać przepływ powietrza przez płuca, ich objętość i zbadać wzajemny stosunek obu tych parametrów. Dzięki temu lekarz może ocenić, czy pojawiają się zaburzenia oddychania czy wentylacji płuc i określić stopień ich zaawansowania.

  • Spirometria w medycynie sportowej

    Chcesz zacząć biegać. Masz postanowienia, wyznaczasz sobie cele, kupujesz buty specjalnie do tej dyscypliny sportowej. Przychodzi ten dzień, ruszasz. I już po chwili kończysz, bo czujesz, że wyplujesz zaraz płuca? Męczy Cię kaszel, nie możesz złapać oddechu, zbiera Ci się na wymioty? Bez wątpienia na początku swojej przygody ze sportem, każdy z nas miał z takimi właśnie dolegliwościami do czynienia. Ci słabsi odpuszczają, bardziej wytrwali, konsekwentnie krok po kroku starają się walczyć o lepszy wynik. Bez wątpienia doskonałą formą sprawdzenia swojej wydolności jest spirometria i tym właśnie tematem w odniesieniu do aspektu sportowego, chcielibyśmy zająć się w tym artykule.

  • Spirometria – co trzeba o niej wiedzieć?

    Spiro znaczy oddech, oddychanie, łatwo więc stwierdzić, że spirometria to badanie, w którym mierzy oddech (w uproszczeniu). Dlaczego trzeba go mierzyć i jak to się odbywa? Oto najważniejsze informacje o tym niebolesnym i nieinwazyjnym badaniu.

    Spirometria – co to za badanie?

    Badanie spirometryczne mierzy pojemność i objętość płuc i przepływ powietrza przez płuca i oskrzela. Są to szalenie ważne parametry, które pomagają określić, jakie są rezerwy wentylacyjne układu oddechowego i – przede wszystkim – stwierdzić, czy nie pojawiła się POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) lub astma.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny