ZAMKNIJ ZAMKNIJ

tachykardia

Tachykardia jest to arytmia, a więc zaburzenie rytmu serca, w którym to bije ono szybciej, niż powinno, ponad 100 uderzeń na minutę. Taki stan może być jednorazowy, związany ze stresem, emocjami czy wypiciem mocnej kawy, ale może on również i świadczyć o chorobie. Niezwykle ważne jest to, aby w razie wystąpienia niepokojących objawów, wykonać kontrolne EKG serca, by na tej podstawie lekarz mógł potwierdzić lub wykluczyć chorobę, a następnie rozpocząć leczenie. AParaty ekg dostępne są w ofercie sklepu Kredos.

  • kiedy-bicie-serca-jest-prawidlowe

    Bicie serca - jakie prawidłowe tętno? Kiedy tętno jest za wysokie i kiedy za niske?

    Tętno, inaczej plus to częstotliwość bicia serca. Aby określić, czy tętno jest prawidłowe, musimy znać normy pomiaru. Wartości norm różnią się w zależności od wieku i płci. Kiedy je poznasz, dowiesz się, czy Twoje serce bije prawidłowo. 

  • Choroby serca i ich diagnozowanie

    Serce i jego praca jest bardzo trudnym, złożonym procesem. Trwa przez całe życie. Mięsień sercowy działa niczym pompa, która rozprowadza tak cenną dla organizmu człowieka krew po całym organizmie. Dopóki serce bije - trwa życie. Tak ważne i istotne znaczenie ma więc to, aby jak najlepiej o nie dbać. Kluczową rolę ma bez wątpienia zdrowa dieta, aktywność fizyczna i odpoczynek. W wyniku niezdrowego trybu życia, z powodu wieku lub innych, często niewyjaśnionych przyczyn, nasze serce i układ układ sercowo - krążeniowy zmaga się z różnego rodzaju chorobami. Jedne są mniej poważne, inne bardziej.

  • Jaki powinien być puls i wszelkie odchylenia od normy

    Dla zdrowia każdego człowieka, prawidłowy puls czyli tętno to podstawa. Informacja o częstotliwości tętna, która określa ilość uderzeń serca na minutę, ale także miarowość czy symetryczność pulsu odgrywa niezwykle ważną rolę. Jakie jest prawidłowe tętno? Jak obniżyć puls, gdy tętno jest za wysokie? Jak podwyższyć puls, gdy to spada? Na te wszystkie pytania będziemy chcieli odpowiedzieć poniżej. 

  • Rodzaje arytmii oraz obraz EKG

    Arytmia serca - co to jest?

    Arytmia serca to zaburzenia regularności rytmu miarowego serca. Charakteryzuje się przyśpieszeniem, zwolnieniem lub zupełną nieregularnością pracy. Potocznie mówi się o kołataniu serca. Arytmia to duże zagrożenie dla naszego życia, często przebiega bezobjawowo i bez specjalistycznych badań nie jesteśmy w stanie prawidłowo jej zdiagnozować. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest badanie ekg elektrokardiografem. Aparat ekg jest w stanie wykryć i prawidłowo podzielić arytmie na komorowe i nadkorowe. 

  • Znaczenie odstępu QT w diagnostyce kardiologicznej

    Odstęp QT jest to odległość (czas) od początku  załamka Q, czyli początku zespołu QRS, do końca załamka T. Obejmuje więc cały zespół QRS oraz załamek T. Odstęp QT jest więc wykładnikiem całkowitego czasu trwania aktywności elektrycznej (depolaryzacji - zespół QRS, repolaryzacji - załamek T) komór. Odstępy w EKG obejmują kilka załamków i odcinków.  Odpowiada on całkowitemu czasowi trwania aktywności elektrycznej komór (depolaryzacji – zespół QRS i repolaryzacji – załamek T). W nieprawidłowościach odstępu QT, tak jak w przypadku pozostałych odstępów, wyróżniamy wydłużony lub skrócony odstęp QT.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny