ZAMKNIJ ZAMKNIJ

rehabilitacja kardiologiczna

Rehabilitacja kardiologiczna jest to ciąg działań pod nadzorem rehabilitanta, którego celem jest powrót pacjenta do zdrowia po przebytej chorobie serca. W sposób szczególny taka rehabilitacja prowadzona jest po przebytym zawale. Wraz z rehabilitacją, kluczowe znaczenie odgrywa także badanie EKG, które rejestruje czynność elektryczną serca przez cały czas rehabilitacji. Na tej podstawie specjaliści mogą dopasować rodzaj rehabilitacji bezpośrednio pod każdego pacjenta w pełni indywidualnie.

  • 10 objawów mogących świadczyć o chorobach serca

    Czujesz częste kłucie w klatce piersiowej? Masz zadyszki, które uniemożliwiają Tobie prawidłowe funkcjonowanie? Bez wątpienia żadnych objawów mogących świadczyć o chorobach serca, nie można lekceważyć. Każda, najmniejsza nawet przypadłość może być wynikiem chorób serca lub zaburzeń jego rytmu.

  • Czym jest rehabilitacja kardiologiczna i kiedy odgrywa ona kluczową rolę?

    Rehabilitacja kardiologiczna stanowi niezwykle ważny punkt leczenia dla osób po przebytym zawale, jak również i po operacji serca. Jest to zespół kompleksowych działań, na które składają się między innymi: edukacja, opieka medyczna i psychologiczna, jak również i określony wysiłek fizyczny. Całość rehabilitacji musi być zawsze dopasowana indywidualnie pod każdego pacjenta. Oczywiście równocześnie z nią w parze powinien iść zdrowy styl życia, a więc zbilansowana dieta, regularne ćwiczenia, troska o zdrowie i rezygnacja z wszelkich używek i alkoholu.

  • Etapy rehabilitacji kardiologicznej

    Rehabilitacja kardiologiczna nie jest to kilkudniowa pomoc rehabilitantów, jak to ma miejsce w przypadku kontuzji kolana, kostki czy barku. W tym przypadku mowa jest o tygodniach, a wręcz wielu miesiącach intensywnej pracy pacjenta z rehabilitantem, by na nowo nauczyć się żyć i funkcjonować.Jak wyglądają etapy rehabilitacji kardiologicznej? Co się na nie składa? 

  • Jak żyć po zawale?

    Blisko 80 tysięcy osób rocznie doświadcza zawału serca. Część osób umiera, części udaje się przeżyć. Trzeba być jednak świadomym tego, że wraz z przejściem zawału, często trzeba nauczyć się żyć od nowa. Jak więc nauczyć się funkcjonować po zawale? Jak wygląda rehabilitacja kardiologiczna w przypadku zawałowców? O czym należy pamiętać, a czego trzeba unikać?

  • Próba wysiłkowa w kardiologii. Na czym polega?

    Próba wysiłkowa jest niezwykle ważnym badaniem serca w rehabilitacji kardiologicznej. Badanie tego typu służy przede wszystkim ocenie wydolności fizycznej organizmu. Testy wysiłkowe diagnozują wiele dolegliwości, których pacjenci doświadczają w obrębie klatki piersiowej. Są pomocne w ustaleniu przyczyn bólów w tym obszarze, wykryciu choroby wieńcowej czy ocenie wydolności i pracy układu sercowo-naczyniowego po zawale serca.

  • Programowanie treningu w rehabilitacji kardiologicznej

    Programowanie treningu  jest to proces, w którym ustala się  określony schemat  aktywności fizycznej, stworzony do konkretnego pacjenta. Jest on przemyślany, odpowiednio zaprojektowany i zindywidualizowany tak, by uzyskać pożądany efekt. Jakie są sposoby programowania takich treningów?

  • Rehabilitacja kardiologiczna najlepszym wyborem lekarza dla pacjenta ze schorzeniami kardiologicznymi

    Stres, pośpiech, nerwy, złe nawyki żywieniowe, picie alkoholu oraz palenie papierosów – to codzienność wielu z nas. Konsekwencją takiego trybu życia może być m.in. zawał mięśnia sercowego.

    Stan po ostrych zespołach wieńcowych, po leczeniu inwazyjnym choroby wieńcowej, po operacjach pomostowania aortalno-wieńcowego (CABG), po operacjach naprawczych na zastawkach serca, po wszczepieniu symulatora serca bądź kardiowertera-defibrylatora jest wskazaniem do zastosowania rehabilitacji kardiologicznej. Aby terapia była skuteczna musi być realizowana w trybie ciągłym i zindywidualizowanym. Rolą lekarzy jest zminimalizowanie uszkodzenia mięśnia sercowego i pomoc w przystosowaniu pacjenta do nowej rzeczywistości i przywrócenie mu jak największej sprawności i poprawy jakości życia. Wczesna rehabilitacja kardiologiczna powinna rozpocząć się jeszcze w szpitalu. Następnie w domu, poprzez zmianę codziennych nawyków i zwiększenie aktywności

    ...
  • Rehabilitacja kardiologiczna. Na czym polega?

    Rehabilitacja kardiologiczna stanowi ważne działanie w leczeniu chorych, którzy doświadczyli zawału serca. Adresowana jest również do pacjentów po operacjach kardiochirurgicznych oraz osób z wadami serca. W rehabilitacji układu krążenia istotną znaczenie ma aktywność fizyczna i leczenie farmakologiczne, ale także właściwa dieta i zmiana dotychczasowego stylu życia. Sprawdź, co daje rehabilitacja kardiologiczna i jak przebiega na różnych etapach.

  • Serce kocha aktywność fizyczną

    Osoby z chorobami serca, w sposób szczególny powinny dbać o odpowiednią aktywność fizyczną, ale w granicach zdrowego rozsądku. O ile w przypadku pojawiających się schorzeń, forsowanie się na siłowni czy bieg na 100 kilometrów nie wchodzą w grę, o tyle określone formy aktywności pod pełną kontrolą, są jak najbardziej wskazane.

  • Test wysiłkowy w rehabilitacji kardiologicznej

    Testy wysiłkowe, w skrócie określane jako ExT to nieinwazyjne badania czynnościowe, których celem jest ocena zintegrowanej odpowiedzi takich układów, jak: oddechowy, sercowo - naczyniowy, a także krwiotwórczy, nerwowy i mięśniowo - szkieletowy w trakcie wykonywania wysiłku.

  • Test wysiłkowy – o jaki wysiłek chodzi?

    Próba wysiłkowa, EKG wysiłkowe, test wysiłkowy – to wszystko różne nazwy tego samego badania. Czy to naprawdę oznacza duży wysiłek i czy trzeba się bać tego badania?

  • Wyposażamy Szpital Wojewódzki w Zestaw do rehabilitacji kardiologicznej

    KREDOS wyposażył Wojewódzki Szpital w Polsce w kompletny wielostanowiskowy system przeznaczony do prowadzenia kardiologiczno-rehabilitacyjnych treningów monitorowanych współpracujący z cykloergometrami CRG 200. https://kredos.pl/rehabilitacja-kardiologiczna/aspel-aster-rehabilitacja-beta-system-l-specyfikacja Każde stanowisko treningowe traktowane jest indywidualnie. Programy treningowe pozwalają na prowadzenie treningów sterowanych obciążeniem lub częstością rytmu serca. Każde stanowisko jest wyposażone w automatyczny pomiar ciśnienia w trakcie treningu rehabilitacyjnego. Używamy rejestratorów ciśnienia HOLCARD CR-07. Po zakończeniu treningu dla każdego stanowiska generowany jest raport. Dodatkowo system AsTER wyposażono w moduł oceny wydolności pozwalający na wykonanie

    ...

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny