ZAMKNIJ ZAMKNIJ

próba wysiłkowa

Próba wysiłkowa jest to inaczej test wysiłkowy, w którym dokonuje sie EKG serca przy wykorzystaniu aparatu EKG podłączonego do roweru stacjonarnego lub bieżni. W trakcie takiego badania serca, osoba nie leży na leżance, ale musi być aktywna, bowiem w ten sposób rejestrowana jest czynność elektryczna pracy serca przy podwyższonym tętnie. Próba wysiłkowa sprawdza się zarówno w przypadku sportowców, jak również i osób zmagających się z różnego rodzaju problemami kardiologicznymi. 

  • Czym jest próba wysiłkowa?

    Próba wysiłkowa, określana inaczej jako EKG wysiłkowe, jest to nieinwazyjne, bezbolesne i całkowicie miarodajne badanie, w którym to ocenia się wydolność fizyczną organizmu. Dlaczego jest ona tak istotna i w jakiej sytuacji należy ją przeprowadzić? Jak wygląda samo badanie? Na te i na inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym właśnie artykule. Jedno jest pewne - próba wysiłkowa jest często jedynym sposobem na postawienie diagnozy. 

  • Czym jest rehabilitacja kardiologiczna i kiedy odgrywa ona kluczową rolę?

    Rehabilitacja kardiologiczna stanowi niezwykle ważny punkt leczenia dla osób po przebytym zawale, jak również i po operacji serca. Jest to zespół kompleksowych działań, na które składają się między innymi: edukacja, opieka medyczna i psychologiczna, jak również i określony wysiłek fizyczny. Całość rehabilitacji musi być zawsze dopasowana indywidualnie pod każdego pacjenta. Oczywiście równocześnie z nią w parze powinien iść zdrowy styl życia, a więc zbilansowana dieta, regularne ćwiczenia, troska o zdrowie i rezygnacja z wszelkich używek i alkoholu.

  • Ergospirometria i próba wysiłkowa dla biegaczy

    Bieganie stało się niezwykle modne i popularne. Ludzie zaczęli stawiać na aktywność fizyczną, zarówno w aspekcie wyglądu, jak również i zdrowia. Niestety, ale bardzo często podejście do biegania jest mało profesjonalne, co skutkuje pojawianiem się kontuzji, jak również i dużych problemów ze strony układu sercowego. Czy warto więc wykonać przed tego typu aktywnością odpowiednie badania? Czy ergospirometria bądź próba wysiłkowa to dobry sposób na to, by bieganie przez amatorów okazało się być dużo bardziej bezpieczne i co ważne - odpowiednio dobrane treningowo do możliwości biegacza? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

  • Próba wysiłkowa w kardiologii. Na czym polega?

    Próba wysiłkowa jest niezwykle ważnym badaniem serca w rehabilitacji kardiologicznej. Badanie tego typu służy przede wszystkim ocenie wydolności fizycznej organizmu. Testy wysiłkowe diagnozują wiele dolegliwości, których pacjenci doświadczają w obrębie klatki piersiowej. Są pomocne w ustaleniu przyczyn bólów w tym obszarze, wykryciu choroby wieńcowej czy ocenie wydolności i pracy układu sercowo-naczyniowego po zawale serca.

  • badanie-wysilkowe

    Próba wysiłkowa. Co to za badanie i kiedy się je wykonuje?

    Kardiologia jest dziedziną medycyny, zajmującą się nieprawidłowościami i zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego. Jednym z badań stosowanych w trakcie diagnozowania i kontrolowania stanu zdrowia pacjenta jest próba wysiłkowa. Umożliwia ono ocenę rytmu serca oraz ciśnienia tętniczego krwi i tętna, kiedy organizm jest narażony na obciążenie oraz wysiłek fizyczny. Sprawdza się ponadto w celu oceny wydolności, np. sportowców i osób po przebytym zawale. 

  • Protokół testu wysiłkowego. Próba wysiłkowa - co to?

    Wybranie odpowiedniego protokołu testu wysiłkowego jest niezbędne do tego, aby test był przeprowadzony w bezpieczny sposób i aby wyniki nie okazały się ani fałszywie dodatnie ani fałszywie ujemne. Test wysiłkowy pozwala na ocenę wydolności organizmu badanego w kontekście układu sercowo-naczyniowego. 

  • Test wysiłkowy sercowo - płucny w rehabilitacji kardiologicznej

    Test wysiłkowy sercowo-płucny CPET to inaczej test spiroergometryczny lub ergospirometryczny, który to oprócz uzyskanych danych z zakresu elektrokardiograficznego testu wysiłkowego ExT, określa także pomiar gazów oddechowych. Na podstawie tego testu można więc sprawdzić ich wysiłkowy przepływ i objętość, jak również stężenie tlenu i dwutlenku węgla w powietrzu wydechowym. W tym artykule skupimy się na dokładnym opisie testu wysiłkowego sercowo-płucnego CPET, z uwzględnieniem wszelkich najważniejszych w tym temacie kwestii.

  • Test wysiłkowy – o jaki wysiłek chodzi?

    Próba wysiłkowa, EKG wysiłkowe, test wysiłkowy – to wszystko różne nazwy tego samego badania. Czy to naprawdę oznacza duży wysiłek i czy trzeba się bać tego badania?

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny