ZAMKNIJ ZAMKNIJ

prawidłowy puls

Prawidłowy puls to taki, w którym ilość uderzeń serca na minutę wynosi pomiędzy 60 - 100 uderzeń na minutę. Optymalnie jest to 70 - 75 uderzeń na minutę. Jeśli puls jest nieprawidłowy, wówczas mówimy o arytmiach serca - poniżej 60 uderzeń na minutę jest to braadykardia, a powyżej 100 uderzeń na minutę jest to tachykardiaZaburzenia rytmu serca można sprawdzić poprzez badanie ekg serca, na którym to zauważalne są zmiany w obrębie jego pracy. Żadnych objawów nie można bagatelizować. Aparat ekg szybko wykrywa wszelkie nieprawidłowości. 

  • kiedy-bicie-serca-jest-prawidlowe

    Bicie serca - jakie prawidłowe tętno? Kiedy tętno jest za wysokie i kiedy za niske?

    Tętno, inaczej plus to częstotliwość bicia serca. Aby określić, czy tętno jest prawidłowe, musimy znać normy pomiaru. Wartości norm różnią się w zależności od wieku i płci. Kiedy je poznasz, dowiesz się, czy Twoje serce bije prawidłowo. 

  • Bieg po zdrowie. Jaki puls przy bieganiu jest bezpieczny?

    Aktywność fizyczna pod wieloma względami jest nieocenionym sposobem utrzymania organizmu w stanie zdrowia. Regularne bieganie pozytywnie wpływa na pracę serca, układ oddechowy oraz zwiększa odporność i redukuje stres. Jednak należy pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad takich jak kontrola prawidłowego pulsu po bieganiu czy też utrzymanie optymalnego pulsu przy bieganiu.

  • Charakterystyka zawału oraz podstawowy obraz zawału serca w EKG

    Jak dochodzi do zawału? 

    Powszechnie wiadomo, że upośledzenie ukrwienia serca może być bardzo niebezpieczne w skutkach. Kardiomiocyty jak i inne komórki, żeby przeżyć, potrzebują tlenu. Gdy go brakuje, komórki mogą ,,przełączać” się na metabolizm beztlenowy, ale jest on o wiele mniej wydajny. Ponadto ,proces ten, prowadzi do zakwaszenia. W takiej sytuacji dochodzi do nagromadzenia się szkodliwych metabolitów, a jeśli ukrwienie nie wróci do normy-do śmierci komórek.

  • Jaki powinien być puls i wszelkie odchylenia od normy

    Dla zdrowia każdego człowieka, prawidłowy puls czyli tętno to podstawa. Informacja o częstotliwości tętna, która określa ilość uderzeń serca na minutę, ale także miarowość czy symetryczność pulsu odgrywa niezwykle ważną rolę. Jakie jest prawidłowe tętno? Jak obniżyć puls, gdy tętno jest za wysokie? Jak podwyższyć puls, gdy to spada? Na te wszystkie pytania będziemy chcieli odpowiedzieć poniżej. 

  • Jakie powinno być tętno u płodu i jakie jest tętno u dzieci? 

    Tętno jest to jeden z najważniejszych parametrów, jaki pozwala nam ocenić stan naszego układu krążenia. Określa on ruch ścian tętnic, jaki ma miejsce w przypadku skurczu komór przy jednoczesnym wyrzucie krwi. Inaczej określane jako puls, dla każdej z osób oznacza zupełnie inna wartość. Prawidłowy puls należy więc zawsze sprawdzać wedle określonej grupy wiekowej, jak również i stanu.

  • Nadciśnienie. Jedna z najpotężniejszych chorób cywilizacyjnych.

    Nadciśnienie tętnicze jest to jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Największym jej problemem są niewidoczne objawy na początku choroby, stąd też wykryta jest ona dopiero w zaawansowanym jej stanie. Nadciśnienie tętnicze jest chorobą podstępną, niekontrolowana - może doprowadzić do bardzo poważnych dla zdrowia i życia konsekwencji. Nie można jej wyleczyć, ale trzeba nauczyć się z nią żyć. W jaki sposób? Poprzez zmianę trybu życia, kontrolowanie tego ciśnienia, a w skrajnych przypadkach zastosowanie farmakologii. W tym artykule postaramy się spojrzeć na temat nadciśnienia tętniczego nieco bliżej. Poznamy objawy, które mogą nas zaniepokoić i sposoby radzenia sobie ze skokami ciśnienia. Co ważne - pokażemy także, że nieodłącznym elementem wyposażenia każdej osoby z nadciśnieniem są ciśnieniomierze. Gotowi do lektury?

  • Puls - norma pulsu.

    Puls - norma pulsu, badanie pulsu, niski i wysoki puls

    Puls, czyli inaczej tętno to ilość uderzeń serca na minutę. Istnieją normy tętna umożliwiające określenie, jaki powinien być prawidłowy puls dla dorosłego człowieka, dziecka, a nawet płodu. Każde odchylenie od normy wymaga dokładnej diagnostyki oraz podjęcia stosownego leczenia. Zaburzenia tętna mogą świadczyć o chorobach układu krążenia, przetrenowaniu lub zaburzeniach rytmu serca. 

     

    Puls – co to jest puls?

    Puls jest to falisty ruch ścian tętnic, wywołany poprzez napełnienie naczyń krwionośnych przez krew w trakcie trwania skurczu mięśnia sercowego. Wartość pulsu uzależniona jest od skurczów serca oraz elastyczności i sprężystości ścian naczyń tętniczych.

  • Tętno u sportowca - czyli parę słów o tętnie spoczynkowym i wysiłkowym

    Tętno to inaczej puls, a więc jeden z podstawowych i jednocześnie najbardziej miarodajnych sposobów na zbadanie naszych parametrów życiowych. To właśnie na podstawie takiego, jakże prostego badania możemy określić pracę serca, ale również i całego organizmu na wielu płaszczyznach.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny