ZAMKNIJ ZAMKNIJ

parametry spirometryczne

Parametry spirometryczne są to wartości, jakie bada się w trakcie spirometrii. Mają one istotne znaczenie dla oceny pracy układu oddechowego osoby badanej. I tak, do tych najważnieszych zaliczyć możemy między innymi: VC - pojemność życiowa, FEV1 - natężona objętość wydechowa pierwszosekundowa, FEV1/VC - stosunek procentowy natężonej objętości wydechowej pieerwszosekundowej do pojemności życiowej, jak również i FVC - natężona pojemność życiowa. Każdy z tych parametrów odgrywa niezwykle duże znaczenie.

  • Co warto wiedzieć na temat spirometrii

    Problemy ze strony układu oddechowego mogą mieć różnorodną przyczynę. W przypadku, gdy u pacjenta pojawiają się zaburzenia związane z prawidłową pracą układu oddechowego, jednym z kluczowych badań jest spirometria. To właśnie na jej podstawie możemy ocenić pojemność płuc, jak również i ich objętość, jednocześnie i monitorując przepływ powietrza przez nasze drogi oddechowe. Co to jest spirometria? Jak wygląda badanie spirometrii? W jakich przypadkach spirometr stanowi najlepszy wybór do wykorzystania podczas diagnozowania problemów oddechowych u pacjentów?

  • Czym jest spirometr i jak wybrać najlepszy model dla siebie

    Co to jest spirometr?

    Spirometr, dawniej nazywany oddechomierzem, jest urządzeniem pomiarowym, służącym do badania pojemności i wydolności płuc. Obecnie spirometry obliczają szybkość wydechu, mierzą pojemność płuc pacjenta i przypisują je do norm, które odpowiadają danemu wiekowi.

  • Czym jest spirometria?

    Spirometria jest badaniem pojemności, objętości, oraz wydajności płuc, a także jest w stanie zbadać przepływ powietrza, który zachodzi w płucach i oskrzelach podczas cyklu oddechowego. Badanie to, zostało opracowano w XIX wieku, i początkowo służyło do prognozy szansy przeżycia u osób chorych na gruźlicę. Mierzoną w nim objętość płuc, nazywaną wówczas pojemnością życiową, ponieważ w tamtych czasach, niską pojemność wiązano z przedwczesną śmiercią chorych.

  • Na czym polega i jak przebiega badanie spirometryczne?

    Spirometria jest badaniem pozwalającym określić pojemność i objętość płuc oraz przepływ powietrza, który następuje podczas różnych faz cyklu oddechowego. Dzięki temu badaniu, można wykryć wcześnie wiele poważnych chorób układu oddechowego i rozpocząć właściwe leczenie. Spirometria jest niezbędna w diagnozowaniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Pozwala ona określić, jakie rezerwy wentylacyjne posiada układ oddechowy pacjenta.

  • Parametry spirometryczne

    Spirometria jest to badanie czynnościowe układu oddechowego. Jego celem jest zmierzenie objętości, pojemności płuc, jak również i przepływu powietrza w płucach i  oskrzelach, w trakcie różnych faz cyklu oddechowego. Główną rolę w takim badaniu odgrywa spirometr, a więc specjalne urządzenie podłączone do komputera, gdzie pacjenci wykorzystując ustniki do spirometru, wdychają i wydychają powietrze zgodnie z poleceniem lekarza wykonującego badanie. Dzięki spirometrii można rozpoznać choroby układu oddechowego, mieć nad nimi kontrolę i zwiększyć efektywność ich leczenia. W sposób szczególny sprawdza się takie badanie pojemności płuc u osób z astmą oskrzelową, mukowiscydozą, jak również i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc - POChP.

  • Rodzaje badań spirometrycznych

    Badanie spirometryczne jest podstawowym i najbardziej rozpowszechnionym badaniem czynnościowym w diagnostyce chorób układu oddechowego. Jednakże, nie jest ono jednorodne, i można rozróżnić pewne jego rodzaje. Do odmian spirometrii należą:

  • Rodzaje spirometrów

    Spirometr jest to urządzenie dzięki, któremu można przeprowadzić badanie spirometryczne - wykonywane w diagnostyce chorób układu oddechowego. Pozwala on sprawdzić pojemność oddechową płuc, szybkość wdechu a także zawartość dwutlenku węgla oraz innych gazów. Składa się z dwóch części: głowicy oraz filtra . Można w nim wyodrębnić tzw moduł pomiarowy, przewody oraz ustnik z wymiennymi końcówkami.

  • Spirometr - pomoc w wykryciu problemów z płucami

    Spirometr - pomoc w wykryciu problemów z płucami

    Choroby płuc i układu oddechowego, to coraz częściej spotykane problemy zdrowotne. Przyczyną ich jest najczęściej palenie papierosów, a także wszechobecny (szczególnie zimą) smog. Kaszel, duszności, bóle w klatce piersiowej – te objawy sugerują, że powinniśmy odwiedzić pulmonologa, który najpewniej zaleci nam wykonanie spirometrii. Co to jest spirometria i co pozwala zdiagnozować? Czy trzeba się specjalnie przygotowywać do tego badania?

     

    Co to jest spirometria

    Spirometria, to badanie objętości płuc, pozwalające na zdiagnozowanie patologicznych zmian. Wskazaniem do wykonania spirometrii są wszelkie utrzymujące się mimo braku przeziębienia czy infekcji wirusowych objawy ze strony dolnych dróg oddechowych.

  • co_to_spirometria_i_dla_kogo_jest

    Spirometria - czym jest, dla kogo i jak wygląda?

    Spirometria jest to badanie, którego głównym celem jest pomiar objętości powietrza wydychanego z płuc, jak również i sprawdzenie natężenia jego przepływu, zarówno w trakcie wdechu, jak i przy wydechu. Dzięki takiemu badaniu możliwa jest dokładna ocena wentylacji płuc. W sposób szczególny badaniu temu poddać powinny się osoby mające problemy z dusznościami, z duszącym kaszlem, bólami w klatce piersiowej czy też ze świszczącym oddechem. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny