ZAMKNIJ ZAMKNIJ

odstęp QT

Odstęp QT - jest to fragment zapisu elektrokardiograficznego, który ukazuje się od początku załamka Q do końca załamka T. Obejmuje on wspólny czas trwania zespołu QRS, odcinka ST, jak również i załamka T. Jeżeli chodzi o sam czas trwania, jak również i morfologii zapisu, odpowiadają one depolaryzacji i repolaryzacji mięśniówki komór. Taki odstęp QT widoczny jest w zapisie ekg serca, kiedy to aparat ekg wskazuje na zapis ekg, badając czynność elektryczną serca.

  • Aparat EKG - zasada działania i interpretacja wyników

    Badanie EKG jest jednym z najczęściej wykorzystywanych do diagnozowania chorób serca jak również i kontrolowania postępów leczenia. Elektrokardiografia wykorzystuje do badania specjalne urządzenia, które rejestrują prądy czynnościowe mięśnia sercowego, produkowane przy każdorazowym skurczu serca. Na czym polega elektrokardiografia? Czym są aparaty EKG i jakie choroby pozwalają one wykryć?  

  • Znaczenie odstępu QT w diagnostyce kardiologicznej

    Odstęp QT jest to odległość (czas) od początku  załamka Q, czyli początku zespołu QRS, do końca załamka T. Obejmuje więc cały zespół QRS oraz załamek T. Odstęp QT jest więc wykładnikiem całkowitego czasu trwania aktywności elektrycznej (depolaryzacji - zespół QRS, repolaryzacji - załamek T) komór. Odstępy w EKG obejmują kilka załamków i odcinków.  Odpowiada on całkowitemu czasowi trwania aktywności elektrycznej komór (depolaryzacji – zespół QRS i repolaryzacji – załamek T). W nieprawidłowościach odstępu QT, tak jak w przypadku pozostałych odstępów, wyróżniamy wydłużony lub skrócony odstęp QT.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny