ZAMKNIJ ZAMKNIJ

krzywa ekg

Krzywa EKG jest to zapis EKG, jaki tworzy się w trakcie elektrokardiografii. To właśnie na podstawie stworzonej krzywej, można zdiagnozować wszelkie, pojawiające się nieprawidłowości, by dalej móc je leczyć. Krzywa ekg może być wydrukowana na papierze milimetrowym, przeznaczonym typowo do badań ekg, jak również i w sposób elektroniczny na urządzenie medyczne. Dla wykłgo laika, krzywa ekg niewiele mówi, jednak dla lekarza, stanowi ona podstawę interpretacji wyników. 

  • Acute Myocardial Infarction – zawał mięśnia sercowego. Jak powstaje zapis krzywej ekg?

    Niedokrwienie mięśnia sercowego prowadzi do uszkodzenia komórek serca, a ostatecznie do zawału mięśnia sercowego. Śmierć komórek następuje w obszarze zaopatrywanym w natlenioną krew przez daną gałąź tętnicy wieńcowej. Miejsce objęte zawałem ściany serca będzie miało kształt klina, z podstawą skierowaną w kierunku wsierdzia. Klinowate obszary niedokrwienia i uszkodzenia ściany serca zwężają się od strony wsierdzia i nakładają się na siebie. Krążenie oboczne, w którym uczestniczą także naczynia kolateralne sprawiają, że niektóre obszary podwsierdziowe zaopatrywane są z dwóch różnych odgałęzień tętnic wieńcowych.

  • ekg-dziecka-przygotowanie

    EKG u dzieci. Przygotowanie, przebieg, analiza wyników

    Badanie EKG u dziecka umożliwia rozpoznanie m.in. arytmii, zapalenia i niedotlenienia serca czy też przeciążenia komór serca. Wczesne wykrycie przyczynia się do spowolnienia lub zahamowania rozwoju choroby, a także ograniczenia ryzyka wystąpienia poważniejszych stanów chorobowych.

  • Holter serca jako skuteczne rozszerzenie EKG

    Badanie metodą Holtera pozwala na monitorowanie pracy serca bez przerw przez całą dobę lub dłużej. Urządzenie kontrolujące działanie serca podczas codziennych aktywności pozwala połączyć objawy i wyniki z czynnościami, które wykonuje pacjent. Skutkuje to zdecydowanie bardziej precyzyjną analizą, niż badanie przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych oraz pozwala na szybsze zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości w pracy serca.

  • Zapis EKG po przebytym zawale

    Do zawału serca dochodzi na skutek zaburzeń równowagi pomiędzy zapotrzebowaniem na tlen, a jego zużyciem, przez co mięsień sercowy jest niedotleniony. Wszelkie nieprawidłowości związane z pracą serca możemy zdiagnozować z wykorzystaniem badania EKG, przeprowadzanego zarówno w celach diagnostycznych, jak też kontrolnych. Czy EKG wykaże przebyty zawał serca i w jaki sposób się on objawia? 

  • Zapis wewnątrzwieńcowy i przezklatkowy krzywej EKG podczas zawału serca

    Zawał sercawidoczny jest na zapisie EKG. Warto jednak przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej, odnosząc się między innymi do IC - EKG, jakim jest elektrokardiograficzny zapis wewnątrzwieńcowy w porównaniu do zapisu nasierdziowego. Jeden i drugi wykazuje spore zbieżności, dlatego też warto temu tematowi przyjrzeć się nieco bliżej. Gdzie zauważalne są największe różnice? Jak wygląda zapis EKG wewnątrzwieńcowy, a jak wygląda zapis EKG przezklatkowy? 

  • Znaczenie odstępu QT w diagnostyce kardiologicznej

    Odstęp QT jest to odległość (czas) od początku  załamka Q, czyli początku zespołu QRS, do końca załamka T. Obejmuje więc cały zespół QRS oraz załamek T. Odstęp QT jest więc wykładnikiem całkowitego czasu trwania aktywności elektrycznej (depolaryzacji - zespół QRS, repolaryzacji - załamek T) komór. Odstępy w EKG obejmują kilka załamków i odcinków.  Odpowiada on całkowitemu czasowi trwania aktywności elektrycznej komór (depolaryzacji – zespół QRS i repolaryzacji – załamek T). W nieprawidłowościach odstępu QT, tak jak w przypadku pozostałych odstępów, wyróżniamy wydłużony lub skrócony odstęp QT.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny