ZAMKNIJ ZAMKNIJ

gorączka

Gorączka jest to zwiększona temperatura ciała, która pojawia sie w trakcie choroby i jest ona obroną organizmu przed bakteriami czy też wirusami, które zaatakowały organizm. Prawidłowa temperatura ciała wynosi 36,6 stopni Celsjusza. Do 38 określana jest jako stan podgorączkowy, z kolei powyżej 38 stopni Celsjusza jest gorączką. Dopóki jest stan podgorączkowy, nie powinno podawać się leków. Kiedy jednak gorączka utrzymuje się dłuższy czas, wówczas już wymaga zastosowania farmakologii, bowiem trwająca zbyt długo, jest niebezpieczna. Należy ją kontrolować za pomocą pulsoksymetru.

  • Co robić w razie gorączki i kataru u dziecka?

    Jak zmierzyć temperaturę maluchowi, który wciąż wierci się i ucieka? I jak to zrobić dokładnie? Jeżeli choć raz stanęłaś przed takim wyzwaniem, wiesz, że nie jest to łatwe. Sen z powiek nie raz też pewnie spędziło Ci udrażnianie zatkanego noska. Poniżej przeczytasz, jak skutecznie i bezpiecznie pomóc dziecku w razie choroby i na co zwrócić szczególną uwagę.

  • Gorączka i stan podgorączkowy. Jak zbić temperaturę?

    Warto wiedzieć, od jakiej temperatury mówimy o gorączce i które wartości uważa się za stan podgorączkowy. Gdy już pojawi się temperatura, chcemy sięgać po leki, aby ją obniżyć. Sprawdź, co poza przyjmowaniem leków możesz zrobić, by gorączka szybko spadła. 

  • Jak poradzić sobie z przeziębieniem u niemowlaka?

    Każda mama chce, aby dziecko było zdrowe. Tymczasem niestety niemowlęta, które nie mają jeszcze rozwiniętej odporności przez to, że dotąd żyły w sterylnych warunkach panujących w brzuszku mamy, bardzo łatwo łapią infekcje, a nawet niepozorne przeziębienie przechodzą ciężko.

  • Kompendium wiedzy na temat gorączki

    Temat gorączki jest niezwykle długi, jak rzeka. Można byłoby na jej temat napisać naprawdę wiele. My wiemy, że jest to podwyższona temperatura ciała, do co najmniej 38 stopni Celsjusza. Jest ona reakcją obronną organizmu, wywołaną konkretnym stanem chorobowym. I choć jej obecność strasznie nas niepokoi, to w gruncie rzeczy jest ona niezwykle skuteczna, jeśli chodzi o mechanizm obronny organizmu. Przy podwyższonej temperaturze ciała, wytwarza bowiem organizm przeciwciała i walczy z bakteriami, wirusami czy pasożytami, ale także i z odczynami zapalnymi, z mechanizmem autoagresji, z reakcją alergiczną, jak również i z rozrostem nowotworowym. Co na temat gorączki i jej roli na organizm człowieka warto wiedzieć? 

  • Podwyższona temperatura u dziecka

    Prawidłowa temperatura ciała człowieka waha się w szerokich granicach – od 36,6 stopni Celsjusza mierzonych pod pachą do 37,6 stopni Celsjusza mierzonej w odbycie. Do oceny, czy dziecko ma gorączkę czy też nie, konieczne jest uwzględnienie miejsca pomiaru.

  • Pomiar temperatury u niemowląt i dzieci

    Pomiar temperatury u najmłodszych może dostarczać wielu problemów zatroskanym rodzicom. Dlatego istotnym jest żeby dokonać zakupu adekwatnego do potrzeb termometru. Nie można także zapomnieć, że wartość temperatury będzie inna w zależności od tego, w jakim miejscu dokonujemy pomiaru. Okazuje się, że pomiary mogą różnić się między sobą nawet o 0,5 stopnia Celsjusza. W jakich miejscach mierzyć temperaturę dzieciom? I jaki termometr dla dziecka będzie najlepszy?

  • Sposoby na zbicie temperatury u dziecka

    Temperatura ciała człowieka ma szerokie granice normy – od 36,6 stopni Celsjusza do aż 37, 6 stopni Celsjusza (kiedy pomiar wykonywany jest w odbycie). Kiedy mierzymy temperaturę, musimy więc uwzględnić nie tylko uniwersalne zakresy normy (podawane dla pomiaru pod pachą), ale również miejsce pomiaru.

  • Termometry bezdotykowe najlepszymi urządzeniami do mierzenia temperatury

    Termometry bezdotykowe najlepszymi urządzeniami do mierzenia temperatury

     

    Rynek z branży medycznej ma nam do zaoferowania różnorodne termometry do mierzenia temperatury.  Ich ilość sprawia, że tak trudno jest nam wybrać ten jeden, najlepszy. Wiadomo przecież, że zupełnie inny potrzebować będziemy termometr dla niemowlaka, a inny na potrzeby oddziałów szpitalnych. Jedno jest pewne - na przestrzeni lat znacząco zmienił się sam produkt, jak również i sposób mierzenia temperatury. Dawniej w apteczkach domowych, jak również i w szpitalach gościł termometr rtęciowy. Gdy ten został wycofany z użytku, producenci zaoferowali nam nowe, zupełnie inne produkty, w tym między innymi termometr do mierzenia temperatury bezdotykowy. Jest on bez wątpienia największym fenomenem na rynku, który sprawdza się zarówno w warunkach domowych, jak również i szpitalnych.

  • Wady i zalety termometrów lekarskich – jakie rozwiązania najlepiej stosować w domu

    Wady i zalety termometrów lekarskich – jakie rozwiązania najlepiej stosować w domu

    Termometry lekarskie są urządzeniami, które znaleźć można w każdej domowej apteczce. Szeroki zakres temperatur – z reguły od 32°C do 42°C (opcje douszne nawet od 0°C do 100°C), a także możliwość szybkiego zaobserwowania niepokojących zmian ciepłoty ciała, pozwala z ich pomocą odpowiednio zareagować. Jaki termometr warto zakupić do użytku domowego?

     

    Kilka słów o gorączce…

    Gorączka  i podwyższona temperatura naszego ciała to sygnał organizmu, wskazujący na to, iż dzieje się coś niepokojącego, a nasze ciało wchodzi w stan obronny.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny