ZAMKNIJ ZAMKNIJ

ekg wysiłkowe

EKG wysiłkowe jest to jedna z form badania ekg, którą przeprowadza się nie w spoczynku, ale podczas aktywności fizycznej. Takie ekg wykonywane jest na bieżni lub na rowerze stacjonarnym. Pozwala ono określić, jaka jest czynność elektryczna rytmu serca. Często nieprawidłowości serca pojawiają się nie w spoczynku, ale właśnie przy zmęczeniu, stąd też w trakcie trwania takiego badania, istnieje możliwość wykrycia wielu zaburzeń rytmu serca, jak również i chorób serca. 

  • Aparat EKG - zasada działania i interpretacja wyników

    Badanie EKG jest jednym z najczęściej wykorzystywanych do diagnozowania chorób serca jak również i kontrolowania postępów leczenia. Elektrokardiografia wykorzystuje do badania specjalne urządzenia, które rejestrują prądy czynnościowe mięśnia sercowego, produkowane przy każdorazowym skurczu serca. Na czym polega elektrokardiografia? Czym są aparaty EKG i jakie choroby pozwalają one wykryć?  

  • Badanie EKG – jak się przygotować?

    EKG należy do badań nieinwazyjnych. Jego wykonanie zaleca się w celu zdiagnozowania chorób mięśnia sercowego. Badanie jest bezpieczne zarówno dla dorosłych, jak też osób starszych oraz dzieci, nawet niemowląt. O jego nieinwazyjności świadczy ponadto wykonywanie go u kobiet w ciąży. W trakcie badania możliwe jest wykrycie nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego. Gdzie można wykonać EKG? Możliwe jest to w gabinecie zabiegowym, zarówno w szpitalu, jak też klinice, a także w przychodni, która jest wyposażona w odpowiedni sprzęt. EKG wykonuje się też przez telefon. Jak wygląda przygotowanie do EKG, jak przebiega badanie i jak długo trwa?


  • Czym jest próba wysiłkowa?

    Próba wysiłkowa, określana inaczej jako EKG wysiłkowe, jest to nieinwazyjne, bezbolesne i całkowicie miarodajne badanie, w którym to ocenia się wydolność fizyczną organizmu. Dlaczego jest ona tak istotna i w jakiej sytuacji należy ją przeprowadzić? Jak wygląda samo badanie? Na te i na inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym właśnie artykule. Jedno jest pewne - próba wysiłkowa jest często jedynym sposobem na postawienie diagnozy. 

  • Ergospirometria i próba wysiłkowa dla biegaczy

    Bieganie stało się niezwykle modne i popularne. Ludzie zaczęli stawiać na aktywność fizyczną, zarówno w aspekcie wyglądu, jak również i zdrowia. Niestety, ale bardzo często podejście do biegania jest mało profesjonalne, co skutkuje pojawianiem się kontuzji, jak również i dużych problemów ze strony układu sercowego. Czy warto więc wykonać przed tego typu aktywnością odpowiednie badania? Czy ergospirometria bądź próba wysiłkowa to dobry sposób na to, by bieganie przez amatorów okazało się być dużo bardziej bezpieczne i co ważne - odpowiednio dobrane treningowo do możliwości biegacza? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

  • Jak wykonuje się test wysiłkowy?

    Test wysiłkowy jest stosowany w diagnostyce kardiologicznej. Wykonujemy go, gdy podejrzewamy u pacjenta niestabilną chorobę wieńcową, zawał serca lub zawał płuca, gdy rozpoznaje się zaburzenia rytmu pracy serca. Test wysiłkowy okazuje się przydatnym narzędziem poszerzającym wiedzę o stanie chorego przy generalnej ocenie tolerancji na wysiłek i do oceny następstw zabiegów inwazyjnych.

  • badanie-wysilkowe

    Próba wysiłkowa. Co to za badanie i kiedy się je wykonuje?

    Kardiologia jest dziedziną medycyny, zajmującą się nieprawidłowościami i zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego. Jednym z badań stosowanych w trakcie diagnozowania i kontrolowania stanu zdrowia pacjenta jest próba wysiłkowa. Umożliwia ono ocenę rytmu serca oraz ciśnienia tętniczego krwi i tętna, kiedy organizm jest narażony na obciążenie oraz wysiłek fizyczny. Sprawdza się ponadto w celu oceny wydolności, np. sportowców i osób po przebytym zawale. 

  • Protokół testu wysiłkowego. Próba wysiłkowa - co to?

    Wybranie odpowiedniego protokołu testu wysiłkowego jest niezbędne do tego, aby test był przeprowadzony w bezpieczny sposób i aby wyniki nie okazały się ani fałszywie dodatnie ani fałszywie ujemne. Test wysiłkowy pozwala na ocenę wydolności organizmu badanego w kontekście układu sercowo-naczyniowego. 

  • Test wysiłkowy w rehabilitacji kardiologicznej

    Testy wysiłkowe, w skrócie określane jako ExT to nieinwazyjne badania czynnościowe, których celem jest ocena zintegrowanej odpowiedzi takich układów, jak: oddechowy, sercowo - naczyniowy, a także krwiotwórczy, nerwowy i mięśniowo - szkieletowy w trakcie wykonywania wysiłku.

  • Test wysiłkowy – o jaki wysiłek chodzi?

    Próba wysiłkowa, EKG wysiłkowe, test wysiłkowy – to wszystko różne nazwy tego samego badania. Czy to naprawdę oznacza duży wysiłek i czy trzeba się bać tego badania?

  • Wstępna ocena wydolności badanego i jej zastosowanie w testach wysiłkowych

    W diagnostyce i rehabilitacji kardiologicznej stosuje się testy czynnościowe, pozwalające ocenić wydolność organizmu chorego. Ich wynik jest niezwykle istotny w planowaniu leczenia i dostosowaniu intensywności wysiłku fizycznego w trakcie rehabilitacji i życia codziennego pacjenta. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny