ZAMKNIJ ZAMKNIJ

dieta

Dieta jest to sposób odżywiania się, w którym zawarte jest to wszystko, co jemy. Mylnym jest stwierdzenie, że dieta to głodówka, ograniczenia produktów, ciągłe rezygnowanie ze wszystkiego. Zbilansowana dieta to ułożenie swojego codziennego menu zgodnie z kaloryką i odpowiednim, zdrowym jedzeniem. To unikanie cukrów prostych, przetworzonej żywności i tłuszczów zwierzęcych. Zdrowa dieta jest gwarancją doskonałego wyglądu, jak również i samopoczucia oraz pełni zdrowia każdego dnia. 

  • badanie-poziomu-wody-w-organizmie

    Badania na poziom wody w organizmie

    Ile pić wody przy odchudzaniu?

    Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien dziennie wypijać ok. 2,5 litra wody, chociaż tak naprawdę jest to uzależnione od jego wagi, wzrostu, aktywności fizycznej, ilości spożywanych pokarmów, uwarunkowań genetycznych, a także pory roku. Wiele osób ma problem z dostarczaniem organizmowi odpowiedniej ilości płynów, co przejawia się zatrzymaniem wody w organizmie oraz odwodnieniem. Jak sprawdzić poziom wody w organizmie i jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

  • Co jeść przy podwyższonym cukrze?

    Podwyższony poziom cukru we krwi jest m.in. następstwem nieprawidłowej diety, bogatej w cukry proste i nadmierną ilość węglowodanów. Dieta takich osób może być niezbilansowana, co doprowadziło do podwyższonej glukozy we krwi. Co jeść przy podwyższonym cukrze, aby obniżyć skutecznie jego poziom i zapobiec dalszemu wzrostowi niebezpiecznemu dla naszego zdrowia? 

  • co-jesc-przy-wysokim-cukrze

    Co reguluje poziom cukru we krwi?

    U zdrowego człowieka trzustka w prawidłowy sposób wytwarza insulinę, która odpowiada za właściwy poziom glukozy we krwi, jest on przez cały czas w normie. U niektórych w tym obszarze organizmu dochodzi do mniejszych i większych zaburzeń, insulina jest wydzielana w niewielkich ilościach lub trzustka nie ma w ogóle zdolności do jej produkcji. Co reguluje poziom glukozy we krwi, czyli jak powinna wyglądać dieta cukrzyka? 

  • wskaznik-bmi

    Co to jest BMI?

    BMI to wskaźnik masy ciała, który pozwala na samodzielne wyliczenie, czy nasza waga jest w normie czy mamy nadwagę bądź otyłość lub wręcz przeciwnie – niedowagę, a nawet wychudzenie. Badanie BMI jest jednym z podstawowych, które wykorzystują dietetycy oraz lekarze przy ocenie stanu pacjenta pod względem jego wagi. Co oznacza skrót BMI, jak się go oblicza i czy jest wystarczająco wiarygodny?

  • dieta_dobra_dla_serca

    Czy istnieje dieta korzystna dla serca?

    Serce jest narządem, które w organizmie człowieka musi wykonać ogrom pracy. W ciągu jednego dnia, kurczy się około 100 tysięcy razy i pompuje 7 tysięcy litrów krwi. Praca ta widać jest dla niego niełatwa, gdyż jak się okazuje, obecnie już co drugi Polak umiera na choroby serca. Zapobieganie im łączy się również ze zmianami nawyków żywieniowych.

  • Dieta na nadciśnienie

    Choroby układu sercowo-naczyniowego pozostają główną przyczyną przedwczesnych zgonów na świecie. Nadciśnienie tętnicze jest jednym z modyfikowalnych czynników ryzyka, ściśle powiązanym ze stylem życia. Relacja między ciśnieniem a śmiertelnością i zapadalnością na choroby układu krążenia jest liniowa – wyższe ciśnienie oznacza częstsze występowanie schorzeń.

    Najskuteczniejszą metodą uniknięcia problemów z ciśnieniem jest regularne podejmowanie aktywności fizycznej i utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Jednak gdy podczas dwóch kolejnych wizyt lekarskich średnie wartości ciśnienia z co najmniej dwóch pomiarów przekraczają 140/90 rozpoznajemy nadciśnienie.

  • Dieta na obniżenie ciśnienia. Co jeść, gdy cierpimy na nadciśnienie?

    Dieta na nadciśnienie pomaga radzić sobie z nieprawidłowymi parametrami ciśnienia tętniczego, które utrzymują się u chorego. Jest to jedna z naturalnych metod na obniżenie ciśnienia, która wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dieta taka obniża masę ciała i zmniejsza ryzyko późniejszych powikłań. Jeśli twoje ciśnienie tętnicze jest podwyższone, sprawdź, jak zaplanować swój jadłospis przy nadciśnieniu tętniczym i jak poprawić jakość swojego życia.

  • Dieta osoby z nadciśnieniem czyli 7 sposobów, jak obniżyć ciśnienie krwi

    Nadciśnienie tętnicze jest bardzo poważną chorobą cywilizacyjną, która stanowi główną przyczynę zgonów na świecie. W jej leczeniu, a dokładniej w zapobieganiu występowania jej skutków, niezwykle skuteczne okazują się być odpowiednie naturalne sposoby obniżenia ciśnienia krwi. Jak więc powinna wyglądać dieta na obniżenie ciśnienia? Co powinno się w niej znaleźć, a czego unikać w diecie na nadciśnienie? Czy czosnek obniża ciśnienie i czy zioła na nadciśnienie są dobrym sposobem, by trzymać je w ryzach? Na te wszystkie pytania będziemy chcieli odpowiedzieć właśnie w tym artykule. Zapraszamy do lektury.

  • Cukrzyca i profilaktyka

    Dieta przy podwyższonym cukrze i cholesterolu

    Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko podwyższonego cukru i cholesterolu, co jest wynikiem spowolnienia metabolizmu węglowodanów, problemami z trawieniem tłuszczu, a także zmniejszoną ilością ruchu. Wiele osób zastanawia się wtedy, jak obniżyć cholesterol i cukier, stosując nie tylko metody farmakologiczne, ale również zmieniając nawyki żywieniowe. Co obniża cukier i cholesterol i jakie produkty należy wprowadzić do diety? 

  • Dieta w nadciśnieniu tętniczym

    Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najpowszechniejszych chorób układów krążenia. Dane wskazują, że ma je aż 30-45% dorosłych Polaków, z czego jedna trzecia jest nieświadoma swojej choroby.

    Nadciśnienie tętnicze charakteryzuje się stale podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi powyżej 140/90. Do jego rozwoju najsilniej przyczynia się otyłość, palenie tytoniu, picie alkoholu, nadmierne spożycie sodu oraz stres. Komplikacje wynikające z nadciśnienia mogą być poważne i niekiedy zagrażające życiu. Z tego względu niezmiernie istotne jest zbijanie ciśnienia, aby utrzymywać je na prawidłowym poziomie.

  • dobra-waga-kuchenna

    Dobra waga kuchenna. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

    Wagi kuchenne są obecne w kuchni od wieków, chociaż ich wygląd, sposób działania, a także dodatkowe funkcje bardzo się zmieniły. Do wyboru mamy wagi mechaniczne i elektroniczne, wśród których są modele podstawowe, jak też bardziej rozbudowane, jak np. waga z licznikiem kalorii. Jaką wagę kuchenną wybrać i jakie powinna mieć cechy, aby sprawdziła się w domowej kuchni?

  • Ile pić wody? Kalkulator

    Woda jest nam niezbędna do życia, ale tylko wtedy zaspokaja nasze pragnienie oraz zapotrzebowanie naszego organizmu, jeżeli jest spożywana w odpowiednich ilościach. Istnieje wiele zaleceń dotyczących dziennego zapotrzebowania na wodę, jak również mamy dostęp do internetowych kalkulatorów, z których dowiadujemy się, ile pić wody. Dowiedz się więc, ile powinno się pić wody dziennie, aby bilans wodny był w normie. 

  • otluszczone-narzadow-wewnetrznych

    Jak odtłuścić narządy wewnętrzne?

    Tłuszcz odkłada się pod skórą, w obszarze brzucha, ud, pośladków i ramion, ale nie tylko. Czasem go nie widać i wtedy jest nazywany „cichym zabójcą”, otacza nasze narządy wewnętrzne, głównie trzustkę i wątrobę. Jak zmniejszyć otłuszczenie narządów wewnętrznych i jak można sobie pomóc, aby uniknąć nieprzyjemnych powikłań w postaci chorób układu sercowo-naczyniowego?

  • Jak zbudować masę mięśniową

    Jak zbudować masę mięśniową?

    Budowanie masy mięśniowej jest procesem, trwającym czasem kilka miesięcy, a nawet kilka lat, w zależności od efektów, jakie chcemy osiągnąć. Na powodzenie wpływ ma wiele czynników i przy planowaniu budowania mięśni trzeba uwzględnić kilka czynników, zmieniając zarówno nawyki żywieniowe, jak również plan treningowy. Jak zrobić masę mięśniową bezpiecznie, szybko i skutecznie?

  • Kontroluj co jesz – jak wygląda dieta cukrzycowa

    Coraz częściej zdarza się, że cukrzycy nie warunkują geny, lecz tryb życia. W samym leczeniu tej przewlekłej choroby ważne jest nie tylko stosowanie się do zaleceń lekarza – należy zadbać również o stosowną dietę, gdyż odpowiednio dobrana, znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycy oraz chorób współistniejących. Dieta cukrzycowa nie musi być monotonna. W rzeczywistości jej głównym założeniem jest niezbędna dla diabetyka różnorodność, urozmaicenie jadłospisu w ciekawy i zdrowy dla organizmu sposób.

  • Mięso, późne chodzenie spać i astma – co mają wspólnego?

    Astma  jest chorobą dotykającą także dzieci i nic dziwnego, że poświęca się im wiele badań, szukając połączeń między rozwojem i zaostrzeniami choroby i różnymi czynnikami środowiskowymi. Do jakich wniosków doszli naukowcy w ostatnim czasie?

  • Niedobór tłuszczów. Jak go rozpoznać i jakie są jego konsekwencje?

    Niedobór tłuszczów w organizmie jest równie niebezpieczny jak jego nadmiar, dlatego powinno się stosować zbilansowaną dietę, jak również kontrolować regularnie skład masy naszego ciała. Tłuszcz odgrywa ważną rolę w naszym organizmie, jednak tylko ten dobry i pozytywnie wpływający na mechanizmy zachodzące w poszczególnych organach i układach. Co świadczy o niedoborze tłuszczu w diecie i jak możemy go uzupełnić? 

  • Niezbędnik Pani Domu: waga kuchenna - jaką wybrać?

    Projektując kuchnię, bierzemy pod uwagę podstawowe sprzęty AGD takie jak lodówkę, piekarnik z płytą czy zmywarkę. To zdecydowanie “kuchenny niezbędnik sprzętów” jednak poza tymi podstawowymi warto zaopatrzyć się również w te nieco mniejsze sprzęty. Przecież to właśnie sprzęty z kategorii tzw. małego AGD pomagają nam w codziennym przygotowywaniu posiłków. Jednym z niezbędników Pani Domu zdecydowanie jest waga kuchenna. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Jaką wagę kuchenną kupić?

  • tluszcz-na-brzuchu

    Otłuszczenie narządów wewnętrznych

    Podstawowym wskaźnikiem prawidłowej masy ciała jest BMI, który jednak nie dostarcza nam niezwykle cennych informacji dotyczących zawartości tłuszczu w naszym organizmie. Często nie jesteśmy świadomi, że mamy problem otłuszczenia narządów wewnętrznych, ponieważ nasza waga jest w normie. Nierzadko nadmiar tłuszczu dotyczy osób szczupłych, innym razem zmagających się z otyłością brzuszną.

  • Waga diagnostyczna - co pokazuje i czy warto w nią zainwestować?

    Restrykcyjna dieta, regularne treningi i ściśle wyznaczona waga docelowa - to rzeczywistość wielu osób będących na diecie. Jeszcze do niedawna jedynym wyznacznikiem postępów w walce o zdrową sylwetkę była kontrola masy ciała. Od jakiegoś czasu  lekarze i eksperci zgodnie zalecają, aby nie sugerować się wyłącznie wagą, ale także brać pod uwagę np. obwody poszczególnych części ciała. Czy to oznacza, że waga łazienkowanie jest do niczego potrzebna i nie warto w nią inwestować?

  • Waga dietetyczna. Jak wybrać wagę kuchenną dla diabetyków i sportowców?

    Wagi kuchenne wykorzystywane są w kuchni od wieków, chociaż na przestrzeni lat przeszły ogromne zmiany w mechanizmie działania oraz funkcjonalnościach. Pojawiła się waga dietetyczna, która dla wielu stała się lepszą alternatywą dla tradycyjnej wagi kuchennej, ponieważ umożliwia kontrolę spożywanych wartości odżywczych i kalorii. Polecana jest w szczególności diabetykom, sportowcom, ale też wszystkim tym, którzy są fanami zdrowego odżywiania. 

  • Węglowodany w diecie cukrzyka

    Jednym z fundamentów leczenia cukrzycy jest odpowiednie odżywianie. Pozwala ona zachować prawidłowy poziom cukru we krwi i uniknąć dużych wahań tego parametru. Węglowodany w diecie cukrzyka odgrywają szczególną rolę, bo od nich najbardziej zależy, jak wzrasta glikemia.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny